• Reklama
Największy i najlepszy katalog ślubny w sieci - Ślubnięci.pl

Bruksizm, odbudowa zgryzu, wielki problem

Czyli co robić gdy boli ząb oraz pytania na temat innych schorzeń jamy ustnej.
Regulamin forum
CZYTAJ: Regulamin serwisu dentoforum.pl
  • Reklama

Bruksizm, odbudowa zgryzu, wielki problem

Nieprzeczytany postautor: painfuljaw » 13 sty 2013, 17:41

Witam serdecznie. Otóż moim problemem są wielkie ubytki szkliwa, starte zęby, bezsenność, nerwobóle, szczękościsk, depresja etc... Właśnie odkryłem, że ma to swoją nazwę bruksizm. Oczywiście żaden stomatolog który mnie spotkał o czymś takim nie słyszał... Przyznaję, zaniedbałem stan uzębienia, składa się na to burzliwa przeszłość: doprowadzenie organizmu do ruiny, skrajne zagłodzenie, depresje, lekomaństwo, leki psychotropowe, psychozy, odsiadki w zakładach zamkniętych :> Obudziłem się z letargu po wielu latach z wielkim problemem. :beczy: Z tego co się orientuję trzeba odbudować zgryz (obecny stan: 3 ubytki wśród trzonowców - piątka lewa dół i piątki górne, no i reszta starta + przebarwienia., obniżony zgryz [>0,6 cm]) następnie szyna relaksacyjna (tak to się chyba nazywa) + ewentualnie psychoterapia (w toku).

Czytałem trochę o odbudowie zgryzu. W grę wchodzą jedynie korony, licówki (na niektórych dało by się zastosować zamiast koron) i mosty. Wychodzi na to, że mam do odbudowy w ten sposób wszystkie zęby (aha ogólnie to są "zdrowe" oprócz ubytków szkliwa - jedynki góra zjechane równo aż do dziąsła :zab: ). Nasuwa się zasadniczy problem którym są... pieniądze. ;|

Obecnie śmieciowa umowa o pracę, dorywcze zlecenia, lada chwila bezrobocie + zobowiązania...
Rozważam wszelkie warianty co do odbudowy. Korony porcelanowe raczej nie wchodzą w grę 1000 PLN x 29 :wow: :beczy:
Czytałem o koronach/licówkach kompozytowych jak i odbudowach z kompozytu ponoć bardziej korzystne cenowo.
Oczywiście najtańszym wariantem byłyby korony akrylowe o których czytam różne opinie (dentyści wzgardzają niby maks 2 lata wytrzymują, pacjenci piszą, że bezproblemowo posiadają takowe nawet 15 lat - takie osoby znam również osobiście). No i też podobno akryl akrylowi nie równy.

Wydaje mi się iż już nie zgrzytam, a największym problemem jest ból zębów (używam tylko sensodyne szybka ulga - inaczej nie da się funkcjonować, nie spożywam z przyzwyczajenia od wielu lat twardych pokarmów, najtwardsze co to jabłka :lol: ). No i ściskanie w nerwach szczęki na czym się łapię i potrafię zapanować.

Może więc akryl nie jest o kant d*py i w mojej sytuacji ekonomicznej, stanie uzębienia wymagającym szybkiej reakcji najlepszy rozwiązaniem? Zwłaszcza, że przy moim stanie zdrowia nie przewiduję długiego życia :D Ogólnie to z tego co się orientuję to NFZ może mi zrefundować tylko a) pogrzeb lub b) protezę wyjmowalną - tutaj należy dodać iż 2 dentystów z którymi się konsultowałem ponad 1,5 roku temu odmówiło wyrwania zębów tłumacząc, że oprócz ubytków szkliwa są zdrowe teoretycznie... Poza tym mam dwadzieścia parę lat, depresję przewlekłą myślę, że prędzej wybrałbym opcję a).

Proszę o poradę :zalamka:

PS. Przykro się robi czytając opisy wielkiej tragedii osób które chcą się ciąć bo skruszyły im się 1 czy 3 ząbki...
painfuljaw
Początkujący
 
Posty: 2
Rejestracja: 13 sty 2013, 16:42
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Reklama

Odp.: Bruksizm, odbudowa zgryzu, wielki problem

Nieprzeczytany postautor: mymy » 20 sty 2013, 22:02

W tym wypadku najlepsze będą kompozytowe, które są tańsze od porcelanowych czy porcelanowych na metalu. Akrylu już się prawie nie stosuje jako korony, jedynie jako zęby w protezach.

Zacząć trzeba od szyny by ustabilizować wysokość zwarcia a następnie dobudować korony. Prawdopodobnie będzie potrzebna po wszystkim jeszcze szyna relaksacyjna.
Proszę się zawziąć i działać!
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: Bruksizm, odbudowa zgryzu, wielki problem

Nieprzeczytany postautor: painfuljaw » 21 sty 2013, 02:43

Witam, dzięki za odpowiedź.
Czy takie korony kompozytowe wykonuje protetyk technik (procedura jak porcelanowe) czy też mówiąc korony kompozytowe chodzi o odbudowę w gabinecie? Szczerze mówiąc zaczynam się gubić.

[quote="mymy]"Zacząć trzeba od szyny by ustabilizować wysokość zwarcia a następnie dobudować korony. [/quote]

Jaką szynę ma Pan na myśli?
painfuljaw
Początkujący
 
Posty: 2
Rejestracja: 13 sty 2013, 16:42
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Odp.: Bruksizm, odbudowa zgryzu, wielki problem

Nieprzeczytany postautor: mymy » 24 sty 2013, 00:20

korona kompozytowa powinna być robiona przez technika, kompozyt do tego celu jest inny, procedury wykonawstwa są inne.

painfuljaw pisze:[quote="mymy]"Zacząć trzeba od szyny by ustabilizować wysokość zwarcia a następnie dobudować korony. [/quote]

Jaką szynę ma Pan na myśli?[/quote]

stabilizacyjną
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: Bruksizm, odbudowa zgryzu, wielki problem

Nieprzeczytany postautor: kwiotek » 30 lis 2016, 13:50

weź może zgłoś się do kliniki Impladent z Warszawy. tam są bardzo dobrzy lekarze - i to ze wszystkich dziedzin stomatologii. z pewnością będą mogli coś pomóc.
kwiotek
Początkujący
 
Posty: 2
Rejestracja: 30 lis 2016, 13:47
Płeć: Kobieta
Jestem: Uczeń
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Nie

Odp.: Bruksizm, odbudowa zgryzu, wielki problem

Nieprzeczytany postautor: kazia » 19 cze 2017, 12:46

Macie jakieś sprawdzone kliniki gdzie leczy się bruksizm ?
kazia
Hero member
 
Posty: 65
Rejestracja: 17 maja 2017, 13:19
Płeć: Kobieta
Jestem: Inna osoba
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Odp.: Bruksizm, odbudowa zgryzu, wielki problem

Nieprzeczytany postautor: debis » 19 cze 2017, 18:19

Ja słyszałam sporo pozytywnych opinii na temat tego Medycznego Centrum Źródlana w Zielonej Górze http://zrodlana.com.pl/. Warto udać się na wizytę i skonsultować swój przypadek. Z tego co wiem jedną z metod leczenia jest zastosowanie toksyny botulinowej. Doświadczeni lekarze, którzy na pewno znajdą najbardziej optymalne dla Ciebie rozwiązanie.
debis
Hero member
 
Posty: 61
Rejestracja: 15 maja 2017, 11:13
Płeć: Kobieta
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Nie


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do Boli mnie! oraz inne schorzenia w jamie ustnej

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 60 gości

  • Reklama