• Reklama
Największy i najlepszy katalog ślubny w sieci - Ślubnięci.pl

MOST PORCELANOWY- KILKA PYTAŃ CZY DOBRZE ZOSTAŁ WYKONANy?

Protezy stałe czy ruchome? Co, jak, gdzie, kiedy.
Regulamin forum
CZYTAJ: Regulamin serwisu dentoforum.pl
  • Reklama

MOST PORCELANOWY- KILKA PYTAŃ CZY DOBRZE ZOSTAŁ WYKONANy?

Nieprzeczytany postautor: onifer » 16 maja 2012, 19:07

Dwa dni temu założono mi w miejsce mostu z akrylu który przetrwał jakieś 12 lat, most porcelanowy na podbudowie metalowej.
W miejsce brakującej jedynki, filary mostu to sąsiednia jedynka oraz dwójka- góra.

Nie jestem pewny odnośnie wykonania dlatego chciałbym zadać parę pytań i uprzejmie proszę o poradę. most estetycznie naprawdę ładnie wygląda ale:

Jako że mam zgryz nie na równi zęby górne z dolnymi lecz dolne zachodzą na wewnętrzną stronę górnych zębów- po założeniu mostu gdy jadłem bardzo mi przeszkadzało przy gryzieniu tzn. dolna dwójka uderzała od wewnętrznej strony w dwójkę w moście.

Zostało dziś trochę spiłowane koronki od wewnętrznej strony na dwójce jak i przygładzona dolna dwójka.
Teraz z kolei czuję dolną jedynkę która przy zgryzie uderza w jedynkę w moście od wewnątrz przy dziąśle:

1. czy tak musi zostać- czy bezwględnie ma być most od wewnątrz tak spiłowany aby dolne moje zęby nie dotykały przy zgryzie górnych w moście od wewnątrz?

2. zęby w moście na samych końcach jakieś 2mm porcelana jest tak jakby prześwitująca- tzn gdy przejadę językiem od wewnętrznej strony zębów to widzę tzw przezierność, prześwituje ta porcelana na 2-3mm od dołu- czy to normalne?

3. i trzecie pytanie- te zęby w moście które są osadzone na moich zeszlifowanych są od wewnątrz ładne praktycznie nie widać metalu, natomiast ząb w moście w środku który jest w miejsce mojego brakującego- od wewnątrz w połowie zęba widać i lekko czuć deliktanie taki paseczek metalu- czy to dopuszczalne?

Boję się że takie uderzanie dolnych zębów przy gryzieniu o te górne w moście od wewnątrz mogą spowodować starcie czy wręcz wyłamanie mostu. Z drugiej strony widzę że dentystka nie bardzo wie w którym miejscu podpiłować mimo moich sugestii.


bardzo proszę o odpowiedzi
onifer
Początkujący
 
Posty: 6
Rejestracja: 16 maja 2012, 19:05
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Reklama

Odp.: MOST PORCELANOWY- KILKA PYTAŃ CZY DOBRZE ZOSTAŁ WYKONA

Nieprzeczytany postautor: mymy » 21 maja 2012, 13:05

Witam,
onifer pisze:1. czy tak musi zostać- czy bezwględnie ma być most od wewnątrz tak spiłowany aby dolne moje zęby nie dotykały przy zgryzie górnych w moście od wewnątrz?

podczas tworzenia korony wytworzono za mało miejsca na porcelanę. Można próbować szlifować lecz niszczy się wtedy powierzchowna warstwę - glazurę, której już nie da się niczym zastąpić metodami gabinetowymi.

onifer pisze:2. zęby w moście na samych końcach jakieś 2mm porcelana jest tak jakby prześwitująca- tzn gdy przejadę językiem od wewnętrznej strony zębów to widzę tzw przezierność, prześwituje ta porcelana na 2-3mm od dołu- czy to normalne?

tak, metal nigdy nie dochodzi do "szczytu" zęba.

onifer pisze:3. i trzecie pytanie- te zęby w moście które są osadzone na moich zeszlifowanych są od wewnątrz ładne praktycznie nie widać metalu, natomiast ząb w moście w środku który jest w miejsce mojego brakującego- od wewnątrz w połowie zęba widać i lekko czuć deliktanie taki paseczek metalu- czy to dopuszczalne?

tak, tegoż metalu przy uśmiechu nie widać prawda?

Musi być przeprowadzona korekta, czy to przez korektę w gabinecie kalką artykulacyjną i pokryciem tego miejsca choćby systemem łączącym lub wykonaniem nowego mostu z dokładniejszą tzw. próbą metalu.
pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do Protetyka i implanty

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości

  • Reklama
cron