• Reklama
Największy i najlepszy katalog ślubny w sieci - Ślubnięci.pl

(nie)kanałowe leczenie zęba (6) na NFZ

Pytania, obawy
Regulamin forum
CZYTAJ: Regulamin serwisu dentoforum.pl
  • Reklama

(nie)kanałowe leczenie zęba (6) na NFZ

Nieprzeczytany postautor: lukasg » 18 sie 2011, 01:08

Witam,
Ostatnio u dentysty dowiedziałem się , że mam ząb , który nadaje się do leczenia kanałowego (6), czego nie refunduje NFZ. Dentysta zaproponował prywatne leczenie kanałowe (3 kanały) lub opcja fundusz - i tu mam pewien problem , zapomniałem dokładnej nazwy. W każym badz razie chodzi o wypełnienie pastą uśmiercającą i załozenie plomby. Moje pytanie brzmi jakie sa (moga byc minusy ) opcji refundowanej przez nfz ?
lukasg
 

Reklama

Odp.: (nie)kanałowe leczenie zęba (6) na NFZ

Nieprzeczytany postautor: mymy » 18 sie 2011, 09:44

Witam,
ową "pastę uśmiercającą" zakłada się na 1-2 tygodni przed leczeniem kanałowym (oczywiście w obecnej dobie endodoncji odchodzi się od tego i zęby leczy kanałowo podczas jednej wizyty), aby pozbawić ząb żywej miazgi. Pasty tej więc, z racji tego że "uśmierca", nie można zakładać na dłuższy czas z racji tego że jej działanie może wyjść poza wierzchołek korzenia. Ponadto ząb z nieusuniętą martwą miazgą prędzej czy później ulegnie przebarwieniu, zwykle na sinawy kolor.
Ogólnie mówiąc nie można zostawić martwej miazgi ze środkiem dewitalizującym i przykryć wypełnieniem stałym. Nie wierzę żebyś kiedyś nie wrócił z bólem.
Tak na prawdę jedyną alternatywą do leczenia kanałowego jest usunięcie zęba.. W odcinkach od 4 do 8, bo do robocizny przednich zębów NFZ już się dokłada.
Pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: (nie)kanałowe leczenie zęba (6) na NFZ

Nieprzeczytany postautor: lukasg » 19 sie 2011, 17:31

chciałem doprecyzować pytanie, Profesjonalnie to sie nazywa chyba Metoda amputacyjna bez wypełnienia i chodziło o Pastę amputacyjną, nie uśmiercającą. Pewnie ta metoda i pasta nie jest tą samą , którą opisałem na początku więc czy efekt leczenia moze być inny od opisanego przez Ciebie mymy ?
lukasg
 

Odp.: (nie)kanałowe leczenie zęba (6) na NFZ

Nieprzeczytany postautor: mymy » 19 sie 2011, 22:57

więc jeśli to ma być pasta amputacyjna, to jej działanie polega na uśmierceniu miazgi i jakby zmumifikowaniu jej, zabalsamowaniu. Metodę taką stosuje się w zębach mlecznych, raz z racji trudności w leczeniu dzieciaków (zamiast kanałowego) a dwa dlatego że niedługo tych zębów nie będzie. Leczenie takie więc na dłuższą metę nie powinno mieć miejsca, bo cały czas martwa miazga z potencjalnymi możliwościami zapalnymi istnieje. Martwa tkanka jest przez organizm traktowana jako obca, więc może być zaatakowana i po jakimś czasie może po prostu zacząć boleć.
A schemat leczenia jest ten sam, tylko zamiast jednej pasty daje się inną.
Jeśli pozwalają na to fundusze warto zdecydować się na leczenie kanałowe tego zęba. Jest to jedyne poprawne, zgodne z literaturą postępowanie. Leczenie pastą mumifikującą jest tymczasowe i nie stosowane we współczesnej stomatologii w zębach stałych dojrzałych.
Pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak


Wróć do Leczenie kanałowe

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

  • Reklama
cron