• Reklama
Największy i najlepszy katalog ślubny w sieci - Ślubnięci.pl

Głębokie ubytki/tlenek cynku/nadwrażliwość

Czyli co robić gdy boli ząb oraz pytania na temat innych schorzeń jamy ustnej.
Regulamin forum
CZYTAJ: Regulamin serwisu dentoforum.pl
  • Reklama

Głębokie ubytki/tlenek cynku/nadwrażliwość

Nieprzeczytany postautor: Zbysz » 10 mar 2011, 22:12

Witam.

Cztery tygodnie temu miałem serię zabiegów dentystycznych (od 14 do 19 lutego). Codziennie miałem leczone po 2 zęby w sumie 11 ubytków i na koniec zdejmowanie kamienia z zębów żuchwy. 7 z tych ubytków było małe ale 4 z 11 były głębokie. Pani Doktor założyła mi na nie tlenek cynku przy czym zakładała go już na miękkie dno.

Teraz po 4 tygodniach od założenia tych opatrunków codziennie towarzyszy mi ból w okolicach trzech z nich. Ból jest "rozpierający", raczej rozległy niż punktowy, najbardziej objawia się w stawach skroniowo-żuchwowych i podbródku. Przeprowadziłem na sobie kilka testów, z których wyciągnąłem następujące wnioski: zęby te nie są wrażliwe na nagryzanie, występuje bardzo delikatna wrażliwość na zimno i bardzo duża wrażliwość na gorące napoje/jedzenie. Zimne powietrze albo woda koją ból.

Odwiedziłem dziś moją dentystkę, zajrzała do zębów, opukała, potraktowała wodą i powietrzem... i wszystko dobrze, żadnej reakcji. Martwi mnie jednak nadwrażliwość na wysoką temperaturę. Zapewne jest to zapalenie miazgi, ale czy jest ono odwracalne, czy trzeba będzie leczyć kanałowo?

Dziękuję za odpowiedź
Zbyszek

Korekta... na bardzo zimne też reagują... ała :/
Zbysz
Początkujący
 
Posty: 3
Rejestracja: 10 mar 2011, 21:50
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Nie

Reklama

Odp.: Głębokie ubytki/tlenek cynku/nadwrażliwość

Nieprzeczytany postautor: mymy » 11 mar 2011, 00:40

Witam,
prawdę powiedziawszy najpierw powinno usunąć się kamień a potem zabrać za ubytki. Co do reakcji tych zębów to na pewno te same reagują silnie na ciepło co na zimno? Reakcja na ciepło wskazuje na zgorzel miazgi - nieodwracalne gnicie miazgi spowodowane bakteriami co bezwzględnie kieruje ząb do leczenia kanałowego.
Osobiście nie jestem zwolennikiem tlenku cynku, stosuję inny materiał pobudzający zębinę do odnowy. Ubytki musiały być głębokie skoro doszło do zgorzeli.
Proszę jeszcze sprawdzić reakcję na to zimno ale tak czy tak trzeba te zęby wyleczyć. Pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: Głębokie ubytki/tlenek cynku/nadwrażliwość

Nieprzeczytany postautor: Zbysz » 11 mar 2011, 11:12

Z zimnem ciężko powiedzieć. Z tym, że reakcja na zimno przychodzi szybko ale i szybko zanika. Podczas wczorajszej wizyty Pani Doktor spryskała jeden ząb, który też czasem boli, zimną wodą i nic nie poczułem. Reakcja na ciepło jest długotrwała i powoduje rozległy, powoli gasnący ból.

Dentystka mówiła że usunęła cały ubytek i zarzekała się, że gdyby coś jeszcze widziała to zdecydowałaby się na leczenie kanałowe. Ból pojawia się również samoistnie, nie tylko podczas reakcji na ciepło. Przychodzi jednak wtedy bardzo powoli i stopniowo. Jeśli staje się już uporczywy to biorę tabletkę przeciwbólową (pół tabletki 200mg dexibuprofenu; Seractil) i ból znika na 6-7h albo nie wraca do następnego dnia.

Ponadto przed zabiegiem zęby mnie w ogóle nie bolały. Ból pojawił się kilka dni po zabiegu (1,2,3?), czy nie jest to za krótki okres w którym bakterie wywołałyby taki stan?
Zbysz
Początkujący
 
Posty: 3
Rejestracja: 10 mar 2011, 21:50
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Nie

Odp.: Głębokie ubytki/tlenek cynku/nadwrażliwość

Nieprzeczytany postautor: mymy » 11 mar 2011, 13:24

Wie Pan różnie to bywa, opracowywanie ubytku jest pewnego rodzaju stresem dla zęba, być może zaostrzył się toczący się przewlekle proces zapalny. Ból na ciepło na pewno wskazuje zgorzel, gazy produkowane przy rozkładanej miazdze powodują taki rozpierający ból. I może się tak zdarzyć nawet po oczyszczeniu ubytku, ale z drugiej strony gdyby ubytek był wyczyszczony całkowicie to niepotrzebny by był tlenek cynku. Zakłada się go, gdy ma się wątpliwości diagnostyczne odnośnie stanu miazgi i dna ubytku (co jest prawidłową czynnością). Niestety kanałowe czeka. Pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: Głębokie ubytki/tlenek cynku/nadwrażliwość

Nieprzeczytany postautor: Zbysz » 25 mar 2011, 00:50

Witam ponownie..

Dziękuję za udzielone odpowiedzi. Postanowiłem trochę odświeżyć temat. Byłem niedawno u innego dentysty. Wykonał mi leczenie kanałowe jednego z zębów z tlenkiem cynku. Pozostałe trzy przestały w międzyczasie boleć. Możliwe ze się wygoiły.. a może po prostu miazga obumarła. Czy można coś w tej sytuacji zrobić? Chodzi o to, że drugi dentysta powiedział żeby czekać do zdjęcia tlenku (jeszcze 2 miesiące). Czytałem jednak, że obumarła miazga może powodować różne powikłania. Jakaś rada? Pozdrawiam
Zbysz
Początkujący
 
Posty: 3
Rejestracja: 10 mar 2011, 21:50
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Nie

Odp.: Głębokie ubytki/tlenek cynku/nadwrażliwość

Nieprzeczytany postautor: mymy » 25 mar 2011, 13:34

Witam,
czyli już ponad miesiąc tlenek jest założony tak? Oczywiście miazga może obumrzeć, dlatego warto zrobić za miesiąc kontrolne badanie żywotności miazgi w gabinecie. To tyle co na razie można zrobić, o powikłania proszę się na razie nie martwić, ale jak pojawi się ból, trzeba natychmiast udać się do dentysty. Pozdrawiam.
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak


Wróć do Boli mnie! oraz inne schorzenia w jamie ustnej

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 68 gości

  • Reklama
cron