• Reklama
Największy i najlepszy katalog ślubny w sieci - Ślubnięci.pl

Znieczulenia, wstrzyknięcia podstawy

Co po studiach? Co z gabinetem? NFZ, prywatnie czy jedno i drugie? Jaki wkład? Wszystko co nurtuje studentów co będzie po ukończeniu studiów.
Regulamin forum
CZYTAJ: Regulamin serwisu dentoforum.pl
  • Reklama

Znieczulenia, wstrzyknięcia podstawy

Nieprzeczytany postautor: tancerz » 01 kwie 2011, 15:00

Witam.
Cóż... mam nadzieję że odpowiedni dział.
Otóż mam kilka pytań, typowych i prostych, lecz zakładam, że lepiej dla pacjentów, bym uzyskał łopatologię :)

Zacznę od najprostszego, by wstyd szybciej minął :P
-Aspiracja. Zawsze stosowana powinna być? W jakich rodzajach wstrzyknięć. Jak ją przeprowadzać? Są jakieś techniki, czy po prostu po wkłuciu 'zasysamy' odrobinę z powrotem, następnie jak nie ma krwi to podajemy? Na tym to wogóle polega?
-Najbardziej typowe subs. znieczulające to citocartin, ubestesin forte ( i nazwy trzeciego zapomniałem) kiedy każde z nich stosujemy? Przy a) jakim rodzaju znieczulenia (tzn. nasiękowe, przewodowe czy inne),
b)długość działania każdego z nich i po jakim czasie zaczyna działać,
c) przy jakich schorzeniach typowych nie wolno któregoś z nich stosować.

Internet jest ubogi w te teoretycznie najbardziej podstawowe pytania. Dlatego kieruję tu pytanie :)

edit: znalazłem oczywiście wcześniej opis stosowania ubestesinu forte, ale bardziej mnie interesuje aspekt wyboru jednego znieczulenia z danej dostępnej palety w danej sytuacji. Często widziałem, że lekarze używają go do i ciężkich, jak i prostych zabiegów. Długich i krótkich. Stąd taka dociekliwość.
tancerz
Aktywny
 
Posty: 13
Rejestracja: 20 lut 2011, 01:08
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Student
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: stoma
Rok studiów: 1
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Reklama

Odp.: Znieczulenia, wstrzyknięcia podstawy

Nieprzeczytany postautor: mymy » 02 kwie 2011, 00:41

O rzesz, to post na referat :P
Aspirację zawsze stosuje się w znieczuleniach przewodowych a można w nasiękowych. Na pytanie czy na podniebieniu też - owszem. Aspiracja przebiega właśnie tak jak piszesz, sasysamy, przy czym najwygodniej to robić karpulą ponieważ nie trzeba przekładać palców, a to warunkuje nieruchomość przyrządu a tym samym prawidłowość zabiegu.
Pisząc Citocartin, Ubistesin pewnie miałeś na myśli jeszcze Septanest, to wszystko jest artykaina, a więc i wskazanie te same przy każdym rodzaju znieczulenia.
Nie wgłębiając się w szczegóły, znieczulenie zaczyna działać już po kilku minutach, u każdego będzie to różnie wyglądać, więc pytamy pacjenta czy uczucie drętwienia narasta czy wydaje się, że już jest cały czas takie samo. Jeśli nie narasta, znaczy to że środek znieczulający przeszedł tzw. czas latencji i można rozpocząć leczenie. Najkrótsze działanie dotyczy lignokainy, ok 1,5-2 godzin, mepiwakainy 1,5-3 godzin a najdłużej działa artykaina - 4-7 godzin. Przedziały zależne raz od zawartości środka zwężającego naczynia (obecność warunkuje dłuższe działanie, mniejszą toksyczność, mniejsze krwawienie) a dwa od metabolizmu pacjenta.
Ogólnie środków znieczulających nie stosujemy przy uczuleniu na dany środek, w bloku przedsionkowo-komorowym II i III stopnia, padaczce, nużliwości mięśni i ciężkich uszkodzeniach wątroby i nerek. Tacy pacjenci zdarzają niezwykle rzadko, co nie zwalnia z przeprowadzenia wywiadu.
Osobne przeciwwskazania dotyczą środków zwężających naczynia.
Co do ostatniego pytania: lignokaina jest dobra na wszystko, mepiwakainę używa się stosunkowo rzadko, natomiast artykaina jest znieczuleniem nowoczesnym. Jest, nie jak inne środki, rozkładana w wątrobie, lecz w osoczu krwi, co czyni go dużo mniej toksycznym (bo przecież każdy lek jest w jakimś stopniu toksyczny), w dodatku ma długie działanie.

Mam nadzieję ze wyczerpująco :) pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: Znieczulenia, wstrzyknięcia podstawy

Nieprzeczytany postautor: dokoncze » 02 kwie 2011, 09:07

Bardzo, dzięki :) 1tylko jeszcze uzupełnię, przy aspiracji nie powinna się WOGÓLE wtedy pojawić krew, tak?
2 a nadcisnienie+betablokery i inne pospolitsze choroby serca- to już raczej chyba tylko ''panika ulotkowa''? A po zawałach, bo tych nie mało?
3 Oraz w sumie jak rozumiem, po prostu to czy się weźmie ubes czy cito, to już jak się lekarzowi podoba :P
dokoncze
 

Odp.: Znieczulenia, wstrzyknięcia podstawy

Nieprzeczytany postautor: mymy » 02 kwie 2011, 11:46

Tak, nie powinna pojawić się krew.
Nadciśnienie tętnicze jest przeciwwskazaniem, ale do środków obkurczających naczynia, nie do środków znieczulających. Nigdzie nie spotkałem się z informacją aby znieczulenia były przeciwwskazane po zawałach
I na koniec: tak, to ta sama substancja, na dodatek występuje w takim samym stężeniu (4%) i w dwóch wersjach - z mniejszą i większa dawką wazokonstryktora.

Może zamieszczę jeszcze przeciwwskazania do środków zwężających naczynia w środkach znieczulających, gdyż wiem że mało lekarzy o nie pyta pacjenta...:
1. Ciąża
2. Jaskra
3. Cukrzyca
4. Częstoskurcz napadowy
5. Nadciśnienie tętnicze
6. Choroby nerek
7. Nadczynność tarczycy
8. Choroba niedokrwienna serca
9. Padaczka
10. Zaburzenia przewodnictwa w sercu
11. Uogólniona miażdżyca ?
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: Znieczulenia, wstrzyknięcia podstawy

Nieprzeczytany postautor: tancerz » 03 kwie 2011, 19:52

Dzięki serdeczne, bardzo się przydało :)
tancerz
Aktywny
 
Posty: 13
Rejestracja: 20 lut 2011, 01:08
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Student
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: stoma
Rok studiów: 1
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Odp.: Znieczulenia, wstrzyknięcia podstawy

Nieprzeczytany postautor: Gość » 02 wrz 2011, 16:46

Witam, przedwczoraj, przed wyrwaniem ósemki dostalem Citocartin ? Czy możliwe jest aby nie zadzialal, ze wzgledu na to, ze bylem 'zdenerwowany' ? Bol byl taki, ze prawie odjechalem. Nastepnego dnia rano, 16 godzin pozniej, mialem znieczulenie czyms innym i to zadzialalo wzorowo. Natychmiast odretniewie a przy rwaniu ZERO bólu. Ból pojawil sie dopiero po 3 godzinach od znieczulenia i wyrwania zemba. Jeszcze nie wiem co dostalem drugiego dnia. Za drugim razem bylem bardzo spiety bo spodziewalem sie okrutnego bólu. Nigdy wczesniem nie mialem znieczulenia stomatologicznego, nieliczne plamby mialem robione bez znieczulenia.
Gość
 

Odp.: Znieczulenia, wstrzyknięcia podstawy

Nieprzeczytany postautor: mymy » 03 wrz 2011, 00:23

Witam,
to jest mało prawdopodobne, raczej zostało źle podane.
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Mam pytanie

Nieprzeczytany postautor: olenka419 » 06 cze 2012, 13:06

Hej , mam pytanie czy jaskra , nadciśnienie jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu piaskowania ???
Z góry dziękuję za odpowiedz .
olenka419
 

Odp.: Znieczulenia, wstrzyknięcia podstawy

Nieprzeczytany postautor: mymy » 07 cze 2012, 01:08

nie ;-)
pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: Znieczulenia, wstrzyknięcia podstawy

Nieprzeczytany postautor: RobaL » 26 cze 2019, 13:18

Dzięki mymy
Awatar użytkownika
RobaL
Początkujący
 
Posty: 7
Rejestracja: 26 cze 2019, 01:59
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Student
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: 2
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do Pytania od studentów

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

  • Reklama
cron