• Reklama
Największy i najlepszy katalog ślubny w sieci - Ślubnięci.pl

Protezy

Regulamin forum
CZYTAJ: Regulamin serwisu dentoforum.pl
  • Reklama

Protezy

Nieprzeczytany postautor: kamila8920 » 06 maja 2011, 23:12

Mam pytanie:
1.Co to jest proteza szkieletowa i z jakiego materiału jest wykonana?i jakie są fazy wykonania?
2.Co to jest korona porcelanowa?most?i jakie są fazy wykonania?
3.Co to jest proteza osiadająca i z jakiego materiału jest wykonana?
Proszę wytłumaczcie mi to,jestem osobą niesłyszącą i uczę się właśnie tych tematów na egzamin ustny u mojej lekarki i nie bardzo słyszę co mówi na praktykach,a na lekarkę nie ma co liczyć:(
kamila8920
 

Reklama

Odp.: Protezy

Nieprzeczytany postautor: mymy » 06 maja 2011, 23:56

Witam,
1 i 3. proteza szkieletowa jest to proteza podparta, czyli nieosiadająca, opiera się na zębach, nie na błonie śluzowej i przez zęby (ozębną) przenosi siły na podłoże. Odwrotnie jest z protezą osiadającą akrylową, przenoszącą siły przez błonę śluzową. Szkielet to głównie stopy chomowo-kobaltowo-niklowe, modyfikuje się je molibdenem lub srebrem. Po zakwalifikowaniu pacjenta i jego zgody wykonuje się wyciski i projektuje się rozkład cierni (protezy szkieletowe) i klamer (protezy osiadające). Następnie oddaje się to technikowi. W przypadku protez szkieletowych dostaje się gotową protezę do przymiarki a w przypadku osiadających dostaje się próbną protezę woskową z zębami i klamrami, gdy będzie wszystko grać oddaje się technikowi by zamienił wosk na akryl. Jeśli chodzi o etapy laboratoryjne to są trudne i długie do opowiadania, dlatego tu bym polecił jakiś podręcznik, np. Budkiewicz z protez szkieletowych.
2. Korona touzupełnienie protetyczne zamiast naturalnej krony zęba. Korona może być jednolicie wykonana z porcelany lub z podbudową metalową, wtedy porcelanę napala się na ten metal. Most jest to konstrukcja mająca na celu uzupełnienia braku zębowego. Są różne rodzaje. Element który uzupełnia ząb nazywa się przęsłem mostu, które nieznacznie tylko dotyka dziąsła, aby można było pod nim czyścić. 1 przęsło może odpowiadać 1,5 zęba. Most opiera się na filarach, czyli na odpowiednio wcześniej oszlifowanych zębach własnych pacjenta. Etapy wykonywania obu uzupełnień są bardzo podobne: wycisk -> oszlifowanie zęba -> zabezpieczenie kanalików zębiny -> wycisk -> pobranie kęska zwarciowego (ma na celu zestawienie modelu dolnego z górnym) -> założenie korony tymczasowej -> oddanie technikowi wysicków -> w zależności od użytego materiału, przymiarka: korony pełnoceramicznej, na następnej wizycie oddanie; korony z podbudowąa metalową: przymiarka metalu -> przymiarka z napaloną porcelaną -> oddanie.
To tak bardzo ogólnikowo. Uczysz się jako asystentka czy dentysta? Bo jeśli jako dentysta musisz zaopatrzyć się w książki, innego wyjścia nie ma.
Pozdrawiam serdecznie
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: Protezy

Nieprzeczytany postautor: kamila8920 » 07 maja 2011, 00:33

Na higienistkę stomatologiczną.Bardzo Ci dziękuję :)
kamila8920
 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do Protetyka

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

  • Reklama
cron