• Reklama
Największy i najlepszy katalog ślubny w sieci - Ślubnięci.pl

co mogę zmienić/ dodać w mojej pielęgnacji jamy ustnej?

Jaka szczotka, jaka pasta, jaka technika szczotkowania, jaki płyn do płukania, jaka nić. Pytajcie a będziecie wiedzieć : )
Regulamin forum
CZYTAJ: Regulamin serwisu dentoforum.pl
  • Reklama

co mogę zmienić/ dodać w mojej pielęgnacji jamy ustnej?

Nieprzeczytany postautor: assamite » 03 mar 2013, 23:59

Moim odwiecznym problemem jest osad i kamień na zębach.
Po każdym skalingu i piaskowaniu już po 2-3 dniach zaczyna pojawiać się osad (chodzę raz na 3 miesiące). Mimo tego, że wtedy podwajam moją walkę z tym paskudztwem to po miesiącu osad już jest widoczny a po trzech muszę iść go usuwać bo piękny biało-zółty kolor pokrywa cały dolny rząd zębów. Myślę też że przez to mam również czasami nadwrażliwe zęby (na zmianę temp. potraw ciepło-zimno).

Jem zdrowo, jestem wegetarianką. Byłam nawet u dietetyka aby przeanalizował moją dietę pod kątem zębów, nic nie zmienił i powiedział że jakby miał takich pacjentów jak ja to by zbankrutował :P
Nie jem słodyczy, nic przetworzonego. Soków z kartonu, ani kawy nie pijam. Tylko herbatę, różne rodzaje (około 4-5 filiżanek dziennie i wodę mineralną 1.5 l o mineralizacji 700mg/l).

Moja pielęgnacja wygląda tak:
1.nitkuję zęby przed myciem rano i wieczorem
2.myję zęby po każdym posiłku szczoteczką elektryczną oral-b zgodnie z instrukcją szczotkowania, przez 2 min (tak ustawiony jest timer), czasami dłużej, zwracając szczególną uwagę na miejsca osadzania się kamienia, wieczorem czyszczę również język
3.płukam płynem do płukania ust
Gdy jestem poza domem płukam zęby wodą i czasem ratuję się gumą orbit.

Pastę do zębów od wielu lat mam sensodyne. Raz na 2 tyg. używam żelu elmex jako profilaktykę próchnicy. Nigdy nie wybielałam zębów, nie miałam aparatu itp. Z zabiegów stomatologicznych - miałam usuwane tylne części dziąseł żeby ósemki mogły się wyrżnąć. Jedyne poważne problemy z zębami miałam w dzieciństwie-(wstyd się przyznać)- jadłam bardzo dużo słodyczy a o higienę nie dbałam i przez to wszystkie trzonowce (oprócz wspomnianych ósemek) mam zaplombowane. Z kamieniem zauważyłam że mam problem odkąd zaczęłam na poważnie dbać o zęby- myslę że to było 7 lat temu. Teraz mam 26 lat. Nie choruję, nie biorę leków.

Co mogę jeszcze zrobić aby ograniczyć powstawanie tego paskudztwa?
assamite
Początkujący
 
Posty: 1
Rejestracja: 03 mar 2013, 23:46
Płeć: Kobieta
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: fizjoterapeutą
Kierunek studiów: fizjoterapia
Rok studiów: 5
Miasto uczelni: Katowice
Uczelnia: AWF
Pracuję: Nie

Reklama

Odp.: co mogę zmienić/ dodać w mojej pielęgnacji jamy ustnej

Nieprzeczytany postautor: chemiczka » 04 mar 2013, 19:40

Zaznaczę, ze nie jestem stomatologiem. Jakiś czas temu myłam zęby pastą wybielająca Biała Perła (enzymatycznie rozpuszcza osad) pisało ze można stosować jako regularną pastę więc stosowałam. Zębów mi nie wybieliło, za to bardzo długo utrzymywała "świeże" zęby, nawet oddech rano był świeży. Byłam bardzo zadowolona, a potem chwilowo nie mogłam jej dostać i wróciłam do normalnej. To co się działo z powstawaniem płytko to był koszmar, kamień robił sie bardzo szybko jak cement - stwierdziłam że zęby się po prostu przyzwyczaiły do rygorystycznych warunków i potem bakterie zaczęły szaleć. Może dbasz za bardzo, wyjałowiłaś dobre bakterie i płytka szaleje. u mnie po pewnym czasie wszytko wróciło do normy.
chemiczka
Dociekliwy
 
Posty: 42
Rejestracja: 20 lip 2012, 13:51
Płeć: Kobieta
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Odp.: co mogę zmienić/ dodać w mojej pielęgnacji jamy ustnej

Nieprzeczytany postautor: mymy » 07 mar 2013, 23:03

tak jak ktoś tam zauważył, lepiej mieć kamień niż próchnicę ;-) bo oprócz diety, higieny i ilości bakterii na zęby ma wpływ jeszcze ślina. Czym ma bardziej charakter zasadowy tym więcej tworzy się kamienia ale mniej próchnicy.
Nitkowanie - 2 razy dziennie to za dużo, 1 raz dziennie maks. wystarczy.
A kamień może tworzyć się szybciej gdy po poprzednim usuwaniu nie zostały bardzo dokładnie wypolerowane zęby. Do chropowatego szkliwa dużo szybciej przyczepiają się składniki mineralne i bakterie.
A jeśli chodzi o dietę, cóż, osobiście nie uznaję żadnych skrajności, wg mnie wszystko po trochę to najlepsze wyjście. Potrawy roślinne dłużej się gryzie, zęby szybciej się ścierają, owoce mają więcej kwasów niż inne potrawy. Ale kto co chce
pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: co mogę zmienić/ dodać w mojej pielęgnacji jamy ustnej

Nieprzeczytany postautor: dental » 12 cze 2013, 13:58

może zwyczajnie przesadzasz z tym kamieniem
w sensie z bliska go pewnie widać, ale w odległości metra już nie
tak więc w życiu codziennym jest on praktycznie niezauważalny przez osoby trzecie :)
dental
Aktywny
 
Posty: 17
Rejestracja: 12 cze 2013, 13:22
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Odp.: co mogę zmienić/ dodać w mojej pielęgnacji jamy ustnej

Nieprzeczytany postautor: grak » 13 sie 2013, 07:59

Moja metoda - 3 razy dziennie mycie, pasta ajona bez fluoru, miękka szczoteczka zmieniana co trzy miesiące, mycie metodą wymiatania. Ten zestaw daje mi białe zęby. Próchnic nie pojawiła się u mnie od dobrych kilku lat ;-)
grak
Weteran
 
Posty: 106
Rejestracja: 13 lut 2012, 08:38
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Nie

Odp.: co mogę zmienić/ dodać w mojej pielęgnacji jamy ustnej

Nieprzeczytany postautor: vicia » 05 mar 2019, 15:54

Ja polecę Ci, abyś spróbowała zacząć używać irygatora. Jest to świetne urządzenie służące do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. Ponadto masuje dziąsła, dokładnie usuwa osady i resztki pokarmów z trudno dostępnych miejsc. Pomaga utrzymać prawidłową higienę i zapobiega zmianom próchniczym :) Więcej informacji na temat irygatora znajdziesz na: https://www.rtvagd.net/irygator-do-zebow/. Mnie ten artykuł bardzo pomógł, w dodatku przeczytałam opinie innych, przeanalizowałam ranking najlepszych urządzeń i dzięki temu wybrałam najlepszą opcję dla siebie.
vicia
Weteran
 
Posty: 167
Rejestracja: 05 paź 2018, 14:28
Płeć: Kobieta
Jestem: Technik dentystyczny
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do Pytania odnośnie higieny, wybielanie, piaskowanie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

  • Reklama