• Reklama
Największy i najlepszy katalog ślubny w sieci - Ślubnięci.pl

leczenie czy niestety ekstrakcja zęba?

Czyli co robić gdy boli ząb oraz pytania na temat innych schorzeń jamy ustnej.
Regulamin forum
CZYTAJ: Regulamin serwisu dentoforum.pl
  • Reklama

leczenie czy niestety ekstrakcja zęba?

Nieprzeczytany postautor: kizdub » 04 paź 2011, 18:06

Witam!

To mój pierwszy post na Forum - na samym początku chciałbym przywitać wszystkich Forumowiczów.

Sprawa dotyczy górnej szóstki, postaram się wszystko wyjaśnić opisowo, proszę o wybaczenie braku specjalistycznego słownictwa ale ekspertem w tych sprawach nie jestem.
Historia z tym nieszczęsnym zębem wygląda tak... był już kiedyś leczony (wiadomo próchnica) jakieś 15 lat temu. Podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym na początku bieżącego roku dentystka stwierdziła potrzebę sprawdzenia zęba. Powiedziała, że jest próchnica, jednak nie wymaga leczenia kanałowego następnie wyczyściła wszystko, założyła jakieś leki i na 3 wizycie wypełniła ząb.
Tydzień temu wypełnienie wypadło, pokruszyła się cała przednia oraz połowa wewnętrznej ściany zęba (pozostało 2 i pół ścianki zęba) a w środku wielka dziura. Na domiar złego na tylnej ściance tego co pozostało środkiem przez całą długość idzie linia pęknięcia.
Z różnych przyczyn nie mogę chodzić do tej samej dentystki, dzisiaj poszedłem do innego gabinetu. Dentystka stwierdziła, że ząb nie nadaje się do jakiegokolwiek leczenia z powodu tego pęknięcia oraz trzeba go usunąć.

Do tej pory miałem wszystko zęby, myśl o braku zęba jest dla mnie wręcz przerażająca.

Teraz głęboka prośba do Was... czy faktycznie ząb nadaje się wyłącznie do usunięcia, czy warto pójść do innego gabinetu z prośbą o pomoc w jego leczeniu?
Chciałbym uniknąć usunięcia zęba a sprawa wstawienia implantu raczej nie wchodzi w rachubę.
kizdub
Początkujący
 
Posty: 1
Rejestracja: 04 paź 2011, 17:35
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Reklama

Odp.: leczenie czy niestety ekstrakcja zęba?

Nieprzeczytany postautor: mymy » 04 paź 2011, 19:18

Witam,
pomogę tylko teoretycznie, z racji że nie widzę tej linii pęknięcia, ale jeśli zależy Panu na zachowaniu zęba radzę iść do innego gabinetu. Trzeba dokładnie zbadać przebieg linii pęknięcia, czy jest ubytek poddziąsłowy, w jakim stanie jest miazga i w zależności od wyników zaplanować leczenie, czyli albo wypełnienie, albo wkład (np. porcelanowy, jakby gotowe wypełnienie cementowane w ubytku) lub leczenie kanałowe + wkład koronowo-korzeniowy i korona (kompozytowa, metalowa, matelowo-porcelanowa lub porcelanowa).
Pozdrawiam

ps. sądząc po rozległości ubytku + leczenie zęba z lekarstwem, może warto udać się do gabinetu specjalizującego się w endodoncji, bo najprawdopodobniej (jeśli zęba da się uratować) to leczenie kanałowe trzeba będzie przeprowadzić
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak


Wróć do Boli mnie! oraz inne schorzenia w jamie ustnej

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 50 gości

  • Reklama