• Reklama
Największy i najlepszy katalog ślubny w sieci - Ślubnięci.pl

Zdrowy ząb a boli

Czyli co robić gdy boli ząb oraz pytania na temat innych schorzeń jamy ustnej.
Regulamin forum
CZYTAJ: Regulamin serwisu dentoforum.pl
  • Reklama

Zdrowy ząb a boli

Nieprzeczytany postautor: Yaras » 30 maja 2011, 10:28

Witam
Jakiś czas temu miałem leczony ostatni ząb na dole. Wszystko było ok ale po pewnym czasie pojawiła się kieszonka, z racji tego moja dentystka oczyściła mi go (zabieg kiretą ) i po wyleczeniu wszystko grało około miesiąca. Potem ząb zaczął reagować na zimne i ciepłe rzeczy , kieszonka znowu się pojawiła nawet podobno większa , ale gdy poszedłem na drugi zabieg okazało się że kieszonka się zmniejszyła. Ząb też nie bolał tak przy zimnych i ciepłych napojach.

Problem w tym że ząb mnie boli przy gryzieniu nim czegoś. Nie chciał bym tego zęba zatruwać , da się coś z tym zrobić ?
Yaras
 

Reklama

Odp.: Zdrowy ząb a boli

Nieprzeczytany postautor: mymy » 31 maja 2011, 21:29

Witam, ciężko mi powiedzieć nie widząc tego lecz możliwe że kieszonka wytworzyła się przez nawisające wypełnienie (nie wiem które powierzchnie zęba były odbudowywane). Bóle na zimno i ciepło sugerują zapalenie miazgi zęba.
Nie rozumiem, jak to okazała się większa a potem na wizycie mniejsza?
Skoro boli przy gryzieniu znaczy że zapalenie z miazgi przeszło na zapalenie tkanek wokół wierzchołka korzenia, więc albo leczenie kanałowe (jak system kanałów na to pozwala) albo usunięcie.
Trzeba sprawdzić ząb na żywotność i zrobić zdjęcie RTG w celu potwierdzenia zmian okołowierzchołkowych i/lub zmian endo-perio, czyli zmian okołowierzchołkowych i kieszonki jednocześnie. Pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: Zdrowy ząb a boli

Nieprzeczytany postautor: Yaras » 02 cze 2011, 09:33

Dziękuję za odpowiedź. Odnośnie kieszonki , na wizycie z innym zębem doktór sprawdzała głębokość kieszonki zgłębnikiem i stwierdziła że kieszonka się powiększyła , wtedy jednak leczyłem innego zęba. Na następnej wizycie już w sprawie tej kieszonki, za około 2 tygodnie okazało się że dziąsło znowu przylega do zęba i się zrosło. Dentystka popukała mi tego zęba - nie bolał przy uderzeniu, więc stwierdziła że może plomba zbyt wystaje więc zmniejszyła mi ją i na tym się skończyło. Ząb jednak boli przy nagryzaniu i to dosyć mocno. Czy to oznacza że on jest martwy ?

Wczoraj natomiast okazało się że na zimno i ciepło reaguje mi ząb na górze. Również leczony u tej dentystki około 3 miesiące temu. Tym razem górna szóstka. Przy nagryzaniu nie boli , ale w około tego zęba dziąsło jest zaczerwienione i delikatnie jak by napuchnięte. Wczoraj też popukałem w niego palcem i ewidentnie zabolał.

Dzisiaj się umówiłem do dentysty , ale wolny termin był dopiero na 28 czerwca. Domyślam się że obydwa zęby pójdą do zatrucia , ale czy taki termin czyli 26 dni nie będzie przeszkadzał ? I czy to błąd tej dentystki ? Jakim cudem ząb zaplombowany bez dziury może dostać zapalenia miazgi ?
Yaras
 

Odp.: Zdrowy ząb a boli

Nieprzeczytany postautor: mymy » 02 cze 2011, 18:05

Skoro ząb boli na opuk, doszło do zapalenia tkanek wokół wierzchołka, miazga jest wtedy najczęściej w częściowej lub całkowitej martwicy, co kwalifikuje do leczenia kanałowego.
To czy nie ma dziury to racja, nic nie widać bo jest założone nowe wypełnienie ale nie wiadomo czy nie ma próchnicy pod wypełnieniem. To co pisałem, "za bardzo wystające wypełnienie" które dentystka zeszlifowała mogło doprowadzić do powstania kieszonki. Korzenie ósemek są krótkie, więc miazga korzeniowa mogła się zakazić z kieszonki. Mogło być również tak że występowała i kieszonka i nie do końca oczyszczony ubytek.
Co do szóstki, doszło do zapalenia miazgi, nie wiem jaki był to ubytek (powierzchnia i głębokość) lecz mogę się domyślać, że nie został do końca oczyszczony.
Prawdopodobnie czeka Cie leczenie kanałowe obu zębów. Potrzeba zrobić zdjęcia RTG i sprawdzić zęby na żywotność - trzeba to zrobić jak najszybciej bo może zacząć boleć samoistnie, najpierw w nocy, potem w dzień i ból będzie się wzmagał na ciepło. Mało komfortowe uczucie.
Pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: Zdrowy ząb a boli

Nieprzeczytany postautor: marchewka1402 » 16 mar 2014, 23:45

Witam, mam problem z gorna jedynka, zab jest caly, nie ma ubytku, ale od 3 dni pulsuje i boli przy jakimkolwiek dotknieciu. O gryzieniu czegokolwiek nie ma mowy. Mam 24 lata i gdy bylam mala tzn mialam juz stale zeby , nie pamietam 11-12 lat, przewrocilam sie i jedna z jedynek sie ukruszyla,ale nie ta co mnie teraz boli, jednak nic sie z nimi nigdy nie dzialo. Ostatnia moja wizyta u stomatologa byla 2 miesiace temu i wszystko bylo ok. Z tym ,ze jakis czas temu zauwazylam lekkie zaciemnienie od wewnetrznej strony miedzy jedynkami na tym bolacym zebie. Martwie sie, bo jestem dosc przewrazliwiona na punkcie mojego usmiechu, teraz jednak nie mam mozliwosci udania sie do mojego dentysty gdyz przebywam zagraniaca. Prosze o odpowiedz.
pozdrawiam . :))
marchewka1402
Początkujący
 
Posty: 1
Rejestracja: 16 mar 2014, 23:26
Płeć: Kobieta
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Odp.: Zdrowy ząb a boli

Nieprzeczytany postautor: intoxication » 17 mar 2014, 10:31

Bez wizyty się nie obejdzie i nie ma na co czekać. Wiem że ceny za granicą są pewnie przerażające ale chociaż doraźną pomoc jest konieczna.
intoxication
Weteran
 
Posty: 134
Rejestracja: 11 gru 2013, 21:28
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: ogólna
Kierunek studiów: Stomatologia
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Lublin
Uczelnia: UM LUBLIN
Pracuję: Tak

Odp.: Zdrowy ząb a boli

Nieprzeczytany postautor: Roberto » 19 mar 2014, 10:49

Musisz koniecznie udać się do dentysty - z Twojego opisu ciężko wyrokować, co mogło się stać. Dlatego warto znaleźć lekarza, który powie Ci co i jak – i to jak najszybciej, bo każde zwlekanie może być dla zebów niebezpieczne.
Życie jest jak pudełko czekoladek - nigdy nie wiesz, co ci się trafi.
Awatar użytkownika
Roberto
Weteran
 
Posty: 162
Rejestracja: 18 mar 2014, 14:51
Lokalizacja: Radom
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Studia ukończone
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

den

Nieprzeczytany postautor: Dan12j » 19 kwie 2018, 12:18

Dan12j
Aktywny
 
Posty: 15
Rejestracja: 28 lis 2017, 23:38
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: "-"
Kierunek studiów: "-"
Rok studiów: -
Miasto uczelni: "-"
Uczelnia: "-"
Pracuję: Nie


Wróć do Boli mnie! oraz inne schorzenia w jamie ustnej

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości

  • Reklama