• Reklama
Największy i najlepszy katalog ślubny w sieci - Ślubnięci.pl

Stan po założeniu tlenku cynku.

Czyli co robić gdy boli ząb oraz pytania na temat innych schorzeń jamy ustnej.
Regulamin forum
CZYTAJ: Regulamin serwisu dentoforum.pl
  • Reklama

Stan po założeniu tlenku cynku.

Nieprzeczytany postautor: Ascara » 29 sty 2014, 08:40

Witam,
dzisiaj (a właściwie już wczoraj) miałam zakładany na ząb opatrunek z tlenku cynku. Mam w związku z tym kilka pytań:
1) Jak wygląda kwestia jedzenia i szczotkowania? Gdzieś na forum widziałam już podobne pytanie (co do szczotkowania) i odpowiedź brzmiała, że można to robić normalnie. Mam jednak małe wątpliwości. Opatrunek miałam zakładany około 16-ej, po tym położyłam się (ząbek dokuczał mi w noc uprzednią, tak więc nie spałam). Obudziłam się około północy, nie czułam bólu (nie licząc lekkiego kłucia dziąsła przy dotyku, ale to akurat zrzucam na znieczulenie) ani niczego innego. Zjadłam coś i wówczas poczułam posmak goździków (z tego, co wiem, jakiś preparat z goździkami jest dokładany do opatrunku), tak więc zapewne opatrunek nieco się rozkruszył. Kiedy dotknęłam go paznokciem miałam wrażenie, że jest bardzo miękki, a kiedy nim po nim przesunęłam, wydobyłam odrobinę białej substancji. Opatrunek wypełniający ząb raczej nie powinien być bardziej miękki, niż paznokieć... A może tylko zewnętrzna warstwa, że tak powiem naddatek, pozostaje niestabilna, a o resztę nie muszę się martwić? Po jedzeniu wyszczotkowałam zęby, przy tym konkretnym robiąc to nieco delikatniej. Minął kwadrans, a ja ciągle czuję posmak goździków.
2) Przyczyną mojego wybrania się do dentysty był silny ból, utrzymujący się kilkanaście godzin. Ból nasilał się zarówno pod wpływem zimnej wody, jak i ciepłej herbaty, stając się nie do wytrzymania. Kilka godzin po leczeniu zrobiłam "test" z zimną wodą, przez ułamek sekundy było w porządku, po chwili jednak pojawił się ból, jednak mniej przejmujący niż wcześniej. Czy to oznacza, że nie do końca jest tak, jak być powinno?
3) Pół roku temu miałam przegląd jamy ustnej, pani doktor nie zauważyła nic palącego do leczenia w ciągu najbliższych miesięcy. Wczoraj miałam leczony ogromny ubytek, ząb jest potencjalnym kandydatem do leczenia kanałowego (stąd, oczywiście, tlenek cynku). Czy możliwe, by taki stan rozwinął się w ciągu tego okresu, czy też przegląd nie był dokładny?
4) O ile to oczywiście możliwe do oceny, chciałabym się dowiedzieć, na ile realna jest szansa na uniknięcie leczenia kanałowego? Mam 19 lat i komplet zębów, nie chciałabym ich tracić, a kanałowe to tak naprawdę trzymanie pod respiratorem przy śmierci mózgowej, rozwiązanie bez przyszłości, na krótką metę... Może ząb ten nie ma większego znaczenia jeśli idzie o estetykę (ząb 17 wg Viohla), ale jeśli idzie o przeżuwanie pokarmu, to spore...
Dziękuję bardzo za odpowiedzi.

----------------------------------- Scalono post 29 sty 2014, 08:12 -----------------------------------

Muszę dodać do tego ból podczas gryzienia - w przypadku kanapki nie czułam nic do czasu, aż skórka trafiła na miejsce, w którym jest założony opatrunek. Taki ból może się zdarzyć, czy to dowód na nieodwracalne zapalenie miazgi?
Plus kwestia następująca - opatrunek założony jest stosunkowo głęboko, podczas jedzenia gromadzą się nad nim resztki. Odruch wyczyszczenia językiem znów wiąże się dla mnie z dyskomfortem psychicznym - boję się najzwyczajniej w świecie to wydłubać. Tu nasuwa mi się jeszcze jedna kwestia - czy to musi tak głęboko być założone? A może już coś się wykruszyło? Językiem wyczuwam wyraźną dziurę.
Ascara
Początkujący
 
Posty: 1
Rejestracja: 29 sty 2014, 02:16
Płeć: Kobieta
Jestem: Student
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarski
Rok studiów: 2
Miasto uczelni: Olsztyn
Uczelnia: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski
Pracuję: Nie

Reklama

Odp.: Stan po założeniu tlenku cynku.

Nieprzeczytany postautor: mymy » 02 lut 2014, 11:17

Do tlenku cynku stosowany jest preparat o zapachu goździkowym, widocznie trochę za dużo płynu użyto.
No jak boli o oczywiście że jest coś nie tak ;-)
Jak najbardziej możliwe, bo nikt nie wie jak duża jest próchnica pod spodem i jak długo.
Szansa na uniknięcie kanałówki jest znikoma. A leczenie kanałowe jest najlepszym rozwiązaniem dla leczenia zęba.
Tlenku cynku przy ubytkach międzyzębowych nie da się trzymać "w objętości" korony ponieważ jest miękki, dostaje się wtedy między zęby podczas nacisku, może więc być dyskomfort na nagryzanie.
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak


Wróć do Boli mnie! oraz inne schorzenia w jamie ustnej

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 104 gości

  • Reklama
cron