• Reklama
Największy i najlepszy katalog ślubny w sieci - Ślubnięci.pl

Ból zęba po leczeniu - zdjęcie nic nie wykazało

Czyli co robić gdy boli ząb oraz pytania na temat innych schorzeń jamy ustnej.
Regulamin forum
CZYTAJ: Regulamin serwisu dentoforum.pl
  • Reklama

Ból zęba po leczeniu - zdjęcie nic nie wykazało

Nieprzeczytany postautor: Tomasz » 04 lut 2011, 13:28

Witam

W połowie grudnia miałem leczoną dolną siódemkę. Ubytek był spory i dość głęboki, więc dentystka powiedziała, iż może boleć przez najbliższe 2-3 tygodnie. W ciągu mniej więcej tygodnia od zabiegu kilka razy musiałem brać leki przeciwbólowe, potem jakoś się uspokoiło, jednak ząb sporadycznie reagował na zimne napoje, ewentualnie podczas wciągania powietrza. W styczniu ząb kilka razy pobolewał (z promieniowaniem na całą połowę twarzy), ale nie aż tak żebym musiał łykać proszki. Ból nie zawsze był zależny od pokarmów czy temperatury, czasami zaczynał się samoistnie. Przedwczoraj zaczął znowu boleć (na skali 1-10 powiedzmy 3), więc dzisiaj poszedłem do dentysty. Ząb zareagował na powietrze ale nie jakoś drastycznie, dotykanie szczęki od zewnątrz i wewnątrz, jak i opukiwanie zęba nie dawało żadnych niepokojących objawów. Na zdjęciu (niestety nie mam go bo powędrowało od razu na komputer stomatologa i nie dostałem kopii) według lekarza wszystko wyglądało ok, powiedział że rzeczywiście ubytek był bardzo blisko nerwu (zaznaczył że ząb jest bardzo dobrze zrobiony), stąd moje dolegliwości, odradził więc na razie leczenie kanałowe, oczywiście o ile ból nie pogorszy się lub nie stanie się bardziej uciążliwy. W chwili obecnej ząb mnie nie boli ale odczuwam jakby dyskomfort na tej połowie twarzy (zaczęło się po wizycie u stomatologa, która była ok. 2 godziny temu).

Moje pytanie - czy może coś dziać się z tym zębem czego mogło nie wykazać zdjęcie? Czy sporadyczny ból może utrzymywać się tak długo (stomatolog u którego dzisiaj byłem mówił nawet o kilku miesiącach...?). Czy ząb może zacząć bardziej boleć tylko i wyłącznie z powodu głębokości poprzedniego ubytku? (chodzi mi o to czy może być koniecznie leczenie kanałowe mimo iż z medycznego punktu widzenia ząb będzie wyglądał na zdrowy).

Mam jeszcze jedno pytanie, z ciekawości - obecnie przebywam zagranicą i zdjęcie zęba zrobiono mi podczas gdy leżałem na fotelu. W Polsce w swojej przychodni (leczę się prywatnie) zawsze musiałem iść do 'pokoju prześwietleń'. Jako że nie mam porównania z innymi stomatologami w Polsce, jestem ciekaw czy u nas też stosuje się taki sposób czy jednak osobny pokój do prześwietlań jest standardem.

Pozdrawiam

Tomasz
Tomasz
 

Reklama

Odp.: Ból zęba po leczeniu - zdjęcie nic nie wykazało

Nieprzeczytany postautor: mymy » 04 lut 2011, 14:26

Witam!
Otóż tak, mimo że zdjęcie nic nie wykazało z racji tego że ubytek jak piszesz był głęboki, w miazdze toczył się proces zapalny o charakterze przewlekłym (przy głębokich ubytkach jest to pewne). Nie piszesz nic o czasowym założeniu lekarstwa do ubytku więc zakładam, że go nie było i proces ten, który na początku obejmuje tylko miazgę sąsiadującą z ubytkiem nie został do końca wyleczony. Zaznaczam że ciężko jest coś takie osiągnąć w zębach stałych. Stan zapalny miazgi nie jest widoczny na zdjęciach RTG.
Sporadyczne bóle mogą utrzymywać się długo, ząb będzie dalej reagował na różne bodźce (będzie żywy), lecz zapalanie wolno postępuje i powstają ogniska martwicy. Reakcje na bodźce będą stopniowo ustępować. Ząb może zacząć bardziej boleć, ale nie musi, miazga może po prostu obumrzeć. Z tego co piszesz wg mnie nie uchronisz się od leczenia kanałowego. Bóle samoistne (czyli te nie pojawiające się np. zależnie od temperatury) źle wróżą. Zęby stałe dojrzałe nie mają takich zdolności obronnych jak zęby mleczne czy młode stałe.
Odnośnie ostatniego pytania: teraz coraz częściej w gabinetach pojawiają się aparaty do cyfrowej rentgenografii i jak najbardziej takie zdjęcia na fotelach stają się standardem. W większych klinikach, przychodniach najczęściej są do tego osobne pokoje, z czystko organizacyjnych powodów.
W razie dalszych pytań służę pomocą. Pozdrawiam serdecznie
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: Ból zęba po leczeniu - zdjęcie nic nie wykazało

Nieprzeczytany postautor: Tomasz » 04 lut 2011, 18:16

Dziękuję za odpowiedź.

Czy jest taka możliwość że bóle te pojawiają się rzeczywiście, tak jak uważa mój obecny stomatolog, z powodu samego faktu 'podrażnienia' nerwu podczas stosunkowo niedawnego leczenia (mówiłem mu że czasami ząb reaguje na ciepło/zimno a czasami boli sam z siebie i że nie jest to mocny ból)? Czy powinienem udać się do niego jeszcze raz z prośbą o rozwiercenie zęba i sprawdzenie czy wszystko jest ok (rozumiem że wtedy sprawa wyjaśniłaby się na 100%)?
Tomasz
 

Odp.: Ból zęba po leczeniu - zdjęcie nic nie wykazało

Nieprzeczytany postautor: mymy » 04 lut 2011, 21:04

Tak, dokładnie tak właśnie jest. Z jednej strony podrażnienie ale z drugiej i stan zapalny miazgi spowodowany głęboką próchnicą. Co do drugiego pytania powiem tak: nie było lekarstwa, które stymuluje ząb do odbudowy, więc może się okazać że przy ponownym doczyszczaniu dna ubytku dostanie się do miazgi. A wtedy czeka leczenie kanałowe. Myślę że można spróbować, choć nie wiem jak blisko "nerwu" odbywało się poprzednie oczyszczanie ubytku, i spróbować założyć na dno lekarstwo. Pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: Ból zęba po leczeniu - zdjęcie nic nie wykazało

Nieprzeczytany postautor: Sloneczna » 08 lut 2013, 10:32

Witam serdecznie, mam identyczny problem, przy dużym ubytku, lekarz nie założył lekarstwa tylko od razu zaplombował, 2tygodnie ząb mnie bolał, kolejne dwa się wyciszał, teraz pobolewa samoistnie codziennie tak po godzinie dziennie. Byłam u lekarza, ale stwierdził po zdjęciu, że próchnica nie doszła do miazgi, więc na pewno ząb sam przestanie boleć.. upłynęło już 5 tygodni. Czy powinnam wybrać się do tego lekarz i prosić o otworzenie zęba i nałożenie lekarstwa ??
Sloneczna
Początkujący
 
Posty: 5
Rejestracja: 08 lut 2013, 10:27
Płeć: Kobieta
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Odp.: Ból zęba po leczeniu - zdjęcie nic nie wykazało

Nieprzeczytany postautor: mymy » 13 lut 2013, 21:50

witam, trzeba zbadać zęba na żywotność i dobrze zinterpretować wynik
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: Ból zęba po leczeniu - zdjęcie nic nie wykazało

Nieprzeczytany postautor: koralina » 03 paź 2017, 15:21

Mam podobne objawy, choć moja sytuacja jest nieco inna. Rok temu nabawiłam się ubytku zęba, można by powiedzieć, że ułamała się jego połówka, ale udałam się do stomatologa, który założył mi dobre wypełnienie. Jednak w tym roku w okolicach marca zaczęłam mieć straszne skoki ciśnienia, bóle głowy, zatok - myślałam, że to problemy z sercem, byłam nawet u kardiologa, ale nic nie stwierdził. Kiedy doszedł ból zęba w tamtej okolicy, ale nie tam, gdzie było wypełnienie, zaniepokoiło mnie to, w końcu poszłam do stomatologa i okazało się, że z czasem wypełnienie okazało się być nieszczelne, wpadło tam jedzenie i trzeba było zatruć ząb, by uniknąć leczenia kanałowego. Miałam nałożony opatrunek, z którym chodziłam nieco dłużej, niż powinnam, bo wizytę miałam wyznaczoną dość późno (ale nie chciałam iść nigdzie indziej). Po ponownym wypełnieniu wszystko było ok przez jakieś 4 miesiące, i od tego weekendu znowu czuję nawrot tych samych objawów, a ból w okolicy tamtego zęba jest pulsujący na całą głowę. Kiedy czytam, co może być przyczyną tego, włosy mi się jeżą na głowie, zwłaszcza, że doszedł mi tak jakby ból w okolicy serca, a na wizytę u stomatologa muszę poczekać co najmniej do połowy miesiąca. Nie wiem, co mam o tym myśleć, czy powinnam iść szybciej do stomatologa, bo nigdy nie miałam takich problemów z zębami, a nie chcę, by to było coś poważnego jak martwica miazgi.
Awatar użytkownika
koralina
Początkujący
 
Posty: 6
Rejestracja: 02 paź 2017, 15:04
Lokalizacja: Łódź
Płeć: Kobieta
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Nie


Wróć do Boli mnie! oraz inne schorzenia w jamie ustnej

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości

  • Reklama
cron