• Reklama
Największy i najlepszy katalog ślubny w sieci - Ślubnięci.pl

Wyciek ropy z boku zęba u dziecka

Czyli co robić gdy boli ząb oraz pytania na temat innych schorzeń jamy ustnej.
Regulamin forum
CZYTAJ: Regulamin serwisu dentoforum.pl
  • Reklama

Wyciek ropy z boku zęba u dziecka

Nieprzeczytany postautor: carrot » 16 maja 2012, 10:25

Witam,
mam problem z ząbkiem u mojego trzylatka. Synek miał próchnicę w dolnej czwórce, która została oczyszczona ręcznie i zaplombowana. Po jakimś miesiącu maluch zaczął skarżyć się na ból po zjedzeniu słodkości. Wówczas ból był tak silny, że nie pozwalał mu zasnąć, pomógł dopiero nurofen. Udaliśmy się czym prędzej do innego stomatologa. Pani stomatolog obejrzała zęby i wzięła się za leczenie drugiej dolnej czwórki, gdzie synek miał również ubytek ale "zatkany" lekarstwem - uznała, że to prawdopodobnie przyczyna owego bólu i to może tak promieniować. Tego samego dnia zrobiliśmy "słodki test" i niestety ból nie do wytrzymania... Zaraz następnego dnia wróciliśmy tam i tym razem dentystka rozwierciła wskazywany wcześniej ząb, który już podchodził ropą. Powiedziała, że tak musi być - ząb musi być otwarty, nic z tym się więcej nie da zrobić. Będzie trzeba go oczyszczać z wypływającej ropy i jedzenia, które tam będzie wchodzić.
Na jakiś czas było lepiej. Po 3 tygodniach zauważyłam, że przy tej czwórce z boku (od strony policzka, nie języka) dziąsło spuchło, zrobiła się jakby "banieczka" ale taka lekko wklęśnięta. I zaraz po tym odkryciu mały zjadł krakersa i wrócił ból. Wyczyściłam natychmiast szczoteczką i wykałaczką ale zauważyłam, że dziąsło jest dosłownie mówiąc rozwalone z boku. Wyciek ropy podchodzący krwią... Przez telefon pani stomatolog uspakaja mnie, że to zjawisko normalne ale mój instynkt macierzyński mówi mi co innego. Mamy smarować to miejsce elugelem.
Synek widział już większą ilość dentystów niż ja sama przez całe swoje życie... Po "przygodach" z próchnicą na przednich zębach mam wrażenie, że stomatolodzy po prostu boją się, nie potrafią (??) obchodzić się z tak małymi pacjentami tłumacząc ciągle, że dziecko za małe, nie będzie współpracować, itd.

I moje pytanie - co robić? Czy ten elugel wystarczy? Przecież to stan zapalny, która podniszcza barierę ochronną całego organizmu... Błagam o pomoc....
carrot
Początkujący
 
Posty: 1
Rejestracja: 16 maja 2012, 10:07
Płeć: Kobieta
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Nie

Reklama

Odp.: Wyciek ropy z boku zęba u dziecka

Nieprzeczytany postautor: mymy » 18 maja 2012, 11:09

Witam,
opisywana przez Panią zmiana na dziąśle to najprawdopodobniej przetoka - na tym etapie jest to wskazanie do usunięcia zęba.
Gdy nie ma jeszcze przetoki a jest ropa, ząb pozostawia się otwarty aż do jej wypłynięcia, następnie wkłada się do zęba specjalne lekarstwo by spróbować zęba ratować i w większości przypadków się to udaje.
Można ewentualnie próbować z innym lekarstwem by uchronić od ekstrakcji lecz ciężko je dostać i na tym etapie nie daje dużych szans, ale zawsze jakieś - lekarstwo to to aldehyd glutarowy lub formokrezol - bezpieczne bo miejscowo stosowane.
Pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak


Wróć do Boli mnie! oraz inne schorzenia w jamie ustnej

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

  • Reklama
cron