• Reklama
Największy i najlepszy katalog ślubny w sieci - Ślubnięci.pl

Problemy z zębem po plombowaniu, tlenek cynku

Czyli co robić gdy boli ząb oraz pytania na temat innych schorzeń jamy ustnej.
Regulamin forum
CZYTAJ: Regulamin serwisu dentoforum.pl
  • Reklama

Problemy z zębem po plombowaniu, tlenek cynku

Nieprzeczytany postautor: Arge » 26 cze 2015, 10:06

Witam,
od jakiegoś czasu wróciłam do regularnych wizyt u dentysty (miałam parę lat przerwy) i niestety nie jest różowo.
Ponad 3 tygodnie temu dentysta rozwiercił mi i wypełnił plombą światłoutwardzalną ząb "szóstkę". Jak twierdzi mój lekarz, ubytek nie był głęboki ani zbyt rozległy; wydawało się, że będzie wszystko w porządku, ale niestety ząb bolał przy nagryzaniu. Poszłam jeszcze raz i spiłował mi nieco tę plombę, bo mogła być za wysoko. Było nieznacznie lepiej, ale przy gryzieniu twardszych rzeczy, które naciskały na plombę, nadal pojawiało się nieprzyjemne kłucie. Ząb nie reagował na inne bodźce. Powiedziałam o tym na kolejnej wizycie, lekarz się zdziwił, rozwiercił plombę, wyczyścił, stwierdził, że wszystko wygląda w porządku, nie powinno boleć. Dał jakiś inny podkład, zaplombował, nałożył na ząb warstwę jakiegoś żelu i stwierdził, że już powinno być dobrze, bo ząb jest dobrze zaimpregnowany. Wszystkie te zabiegi odbywały się bez znieczulenia i były właściwie bezbolesne (jestem wrażliwa na ból zęba). Niestety dalej nie było dobrze, ząb nadal bolał przy nagryzaniu - lekki, ale przykry ból, który zniechęcał mnie do jedzenia tą stroną. Bolało podczas gryzienia twardszych rzeczy/nawarstwionej ilości pożywienia, kiedy dochodziło do ucisku na plombę. Ząb przy opukiwaniu nie bolał, sam z siebie też nie (chociaż miałam przez większość czasu "wrażenie, że go mam" - nie ból, ale niewielki dyskomfort, szczególnie, gdy kilka razy nim coś nagryzłam), na gorące i zimne reagował tak samo jak inne zęby, nie było żadnego ostrego bólu. Ostatnio byłam na kolejnej wizycie i powiedziałam lekarzowi, jak wygląda sytuacja, znowu rozwiercił zęba - tym razem bolało przy usuwaniu plomby i wierceniu, lekarz założył mi tlenek cynku - jak wyjaśnił, spowoduje on odrośnięcie zębiny obronnej i za tydzień będzie można spokojnie wypełnić ubytek (być może plombą glasjonomerową). Powiedział, że kanałówka mi raczej nie grozi, nie kazał robić RTG. Poza tym tego dentysta rozwiercił mi drugiego zęba, w którym był z zewnątrz mały ubytek, który jednak okazał się dość głęboki - i tu też od razu założył tlenek cynku, tłumacząc, że zębina nieco się zregeneruje i będzie można ząb bezpiecznie doczyścić i wypełnić. Lekarz (prawie 30 lat praktyki) przyznaje, że tlenek cynku jest metodą uważaną za dziś za "niemodną", ale że czasem do niej wraca, bo bywa bardzo skuteczna.

Czy to sensowne postępowanie w stosunku do obu zębów? Co może być nie tak z tą szóstką? Przyznam, że ciągły dyskomfort i borowanie w tym zębie na każdej wizycie bardzo mnie stresuje, mam tego dosyć :( Ząb wcześniej nie bolał (baaardzo rzadko zakłuł na słodkie), miała być mała, bezproblemowa plomba, a tutaj same przykre rzeczy i tak prawie od miesiąca. Dodam, że cierpię na dentofobię i idę na każdą wizytę już nie tylko ze strachem przed bólem podczas zabiegu, ale z obawą, że z kolejnym zębem też będą przeboje i w końcu w ogóle nie będę gryźć!
Arge
Początkujący
 
Posty: 2
Rejestracja: 26 cze 2015, 09:43
Płeć: Kobieta
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Reklama

Odp.: Problemy z zębem po plombowaniu, tlenek cynku

Nieprzeczytany postautor: szeryff1 » 30 cze 2015, 01:48

Nie jestem stomatologiem, ale wiem że od dawna poddawane jest w powątpiewanie domniemane właściwości opatrunku z tlenku cynku. W tej materii lepsze jest wypełnienie z Fuji, które przynajmniej wzmacnia okolice plomby uwalniając lecznicze związki fluoru. Tygodniowe noszenie tlenku cynku w zębie niestety nic nie da.

Co do samego problemu z zębem to miałem podobne przeboje z siódemką. Pojawiła się nadwrażliwość i ból przy opukiwaniu zęba po wymianie plomby na bielszą. Ząb został ponownie rozwiercony i założony został na 2 tygodnie antybiotyk z jakimś środkiem łagodzącym stan zapalny, następnie została założona plomba. To było 2 lata temu i od tego ząb więcej się "nie odzywał" :)
szeryff1
Początkujący
 
Posty: 2
Rejestracja: 30 cze 2015, 01:33
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Odp.: Problemy z zębem po plombowaniu, tlenek cynku

Nieprzeczytany postautor: Arge » 10 lip 2015, 19:20

Dzięki za odpowiedź. Drugi, rozwiercony ząb - ten z dużym ubytkiem - już zaplombowany i w ogóle nie boli, wszystko okej. Miałam jeszcze jeden z głębokim ubytkiem, który lekarz wypełnił i tu też wszystko w porządku. A z felerną szóstką dalej problemy - pobawiłam się w detektywa i ponaciskałam ząb w różnych miejscach patyczkiem, znalazłam miejsce, które jest wrażliwe na nacisk, w tym miejscu (to tylko cześć plomby, a nie jak wcześniej myślałam - cała plomba) przy naciskaniu czuję dyskomfort a przy większej sile nacisku - ból, który wędruje z góry do środka zęba, jakby coś się podrażniało. Jest to na brzegu warstwy tlenku cynku i zdrowej (?) części zęba, niewielki obszar o średnicy 1-2mm, a jakże upierdliwy. Dokładnie w tym miejscu mnie boli, gdy próbuję jeść tą stroną i nagryzę tą częścią zęba. Wtedy przechodzi przeszywający, nagły, kłujący ból, który znika, gdy maleje nacisk. Powiedziałam o tym lekarzowi na ostatniej wizycie, nałożył znowu warstwę tego żółtego żelu i kazał czekać. Dwa dni było lepiej, aż próbowałam normalnie jeść tą stroną - i jednak dalej boli, czasem naprawdę ostro zakłuje. Reszta zęba, gdzie jest plomba, nie reaguje. Nadal brak innych objawów bólowych. Co to jest? Czy ktoś się z tym spotkał? Doktor mówi, że to niby nadwrażliwość, ale już mam wątpliwości, stwierdził, że RTG jest zbędne, bo ząb jest zdrowy, że na kanałówkę jeszcze za wcześnie. Pomocy! :(
Arge
Początkujący
 
Posty: 2
Rejestracja: 26 cze 2015, 09:43
Płeć: Kobieta
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Odp.: Problemy z zębem po plombowaniu, tlenek cynku

Nieprzeczytany postautor: domi.nika » 13 kwie 2022, 14:00

Arge pisze:Dzięki za odpowiedź. Drugi, rozwiercony ząb - ten z dużym ubytkiem - już zaplombowany i w ogóle nie boli, wszystko okej. Miałam jeszcze jeden z głębokim ubytkiem, który lekarz wypełnił i tu też wszystko w porządku. A z felerną szóstką dalej problemy - pobawiłam się w detektywa i ponaciskałam ząb w różnych miejscach patyczkiem, znalazłam miejsce, które jest wrażliwe na nacisk, w tym miejscu (to tylko cześć plomby, a nie jak wcześniej myślałam - cała plomba) przy naciskaniu czuję dyskomfort a przy większej sile nacisku - ból, który wędruje z góry do środka zęba, jakby coś się podrażniało. Jest to na brzegu warstwy tlenku cynku i zdrowej (?) części zęba, niewielki obszar o średnicy 1-2mm, a jakże upierdliwy. Dokładnie w tym miejscu mnie boli, gdy próbuję jeść tą stroną i nagryzę tą częścią zęba. Wtedy przechodzi przeszywający, nagły, kłujący ból, który znika, gdy maleje nacisk. Powiedziałam o tym lekarzowi na ostatniej wizycie, nałożył znowu warstwę tego żółtego żelu i kazał czekać. Dwa dni było lepiej, aż próbowałam normalnie jeść tą stroną - i jednak dalej boli, czasem naprawdę ostro zakłuje. Reszta zęba, gdzie jest plomba, nie reaguje. Nadal brak innych objawów bólowych. Co to jest? Czy ktoś się z tym spotkał? Doktor mówi, że to niby nadwrażliwość, ale już mam wątpliwości, stwierdził, że RTG jest zbędne, bo ząb jest zdrowy, że na kanałówkę jeszcze za wcześnie. Pomocy! :(



juz z zaciekawieniem wyczytalam watek detektywa ... i zastanawialam sie co dalej haha :D



________________
https://www.stowarzyszenie-hubertus.pl/ ... -detektywa
domi.nika
Weteran
 
Posty: 523
Rejestracja: 05 lut 2019, 11:09
Płeć: Kobieta
Jestem: Student
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: budownictwo
Rok studiów: 5
Miasto uczelni: Szczecin
Uczelnia: ZUT
Pracuję: Nie

Odp.: Problemy z zębem po plombowaniu, tlenek cynku

Nieprzeczytany postautor: boddekk » 20 mar 2023, 22:01

Chciałabym wam polecić stronę https://pomoc-lekarska.pl/zwolnienie-le ... -studiach/ tutaj dostępni są online lekarze którzy w razie konieczności wypiszą wam receptę czy zwolnienie. Myślę, że warto takie opcje znać.
boddekk
Weteran
 
Posty: 2222
Rejestracja: 05 paź 2017, 14:38
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Student
Tytuł / Specjalizacja: Doktor
Kierunek studiów: Dentysta
Rok studiów: 3
Miasto uczelni: Warszawa
Uczelnia: Politechnika
Pracuję: Tak

Odp.: Problemy z zębem po plombowaniu, tlenek cynku

Nieprzeczytany postautor: konot » 24 sty 2024, 18:14

Miejscem w którym możecie liczyć na fachową pomoc stomatologiczną jest http://www.citydent.anpi.pl/ Zapewniają kompleksowe leczenie w tym m.in. implanty, leczenie pod mikroskopem, ortodontę, protetyka, RTG zębów oraz wybielanie zębów. Posiadają nie tylko ogromną wiedzę w swoim fachu ale i niezbędne doświadczenie. Ich usługi to połączenie wysokiej jakości i konkurencyjnych cen. Polecam
konot
Weteran
 
Posty: 2522
Rejestracja: 14 gru 2018, 23:14
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Inna osoba
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Nie

Odp.: Problemy z zębem po plombowaniu, tlenek cynku

Nieprzeczytany postautor: elka74 » 05 mar 2024, 07:55

Najważniejsze jest to, aby znaleźć odpowiednich specjalistów, dzięki którym każdy będzie mógł zadbać o swoje zęby. W leczeniu bardzo często wykorzystuje się leczenie kanałowe. Nowoczesne metody sprawiają, że takie leczenie nie jest bolesne plus dodatkowo do wyboru jest znieczulenie. Sprawdźcie ofertę https://endodentica.pl/ .
elka74
Weteran
 
Posty: 1062
Rejestracja: 13 lis 2017, 23:26
Płeć: Kobieta
Jestem: Inna osoba
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do Boli mnie! oraz inne schorzenia w jamie ustnej

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

  • Reklama