• Reklama
Największy i najlepszy katalog ślubny w sieci - Ślubnięci.pl

Nerwica okluzyjna

ale też dotyczące pacjentów ; )
Regulamin forum
CZYTAJ: Regulamin serwisu dentoforum.pl
  • Reklama

Nerwica okluzyjna

Nieprzeczytany postautor: Martynka33 » 22 paź 2012, 16:18

Chciałam zapytać, czy spotkał się pan z takim przypadkiem i ewentualnie może mi doradzić w kwestii leczenia.
Jakiś czas temu miałam podnoszony zgryz kompozytem. Zniosłam to bardzo źle, po kilku korektach sytuacja w jamie ustnej jest dla mnie już do zaakceptowania. Niestety dolegliwości których się nabawiłam pozostały. Początkowo myślałam, że to problem ze stawami skroniowo-żuchwowymi, ale specjalistka w tej dziedzinie po zbadaniu stwierdziła, że stawy są w porządku. Problem tkwi w mięśniach twarzy, ponoć one zwariowały. Otóż mam je stale napięte, zaciśnięte, przy uszach i w uszach czuję ucisk i stały pisk. W sytuacjach stresowych bardzo się to napięcie nasila, natomiast ucisk na uszy nigdy nie słabnie. Do tego dochodzą wędrujące pobolewania zębów, akurat te objawy częściowo osłabły po przeglądzie, wykonaniu pantomogramu i stwierdzeniu, że z zębami nic się nie dzieje. Z resztą, dopiero co wyleczyłam wszystko co było do leczenia. To mnie utwierdza w przekonaniu, że to od nerwów.
Ale co z tym zrobić? Staram się jak mogę nie załamywać, bo wiem, że są gorsze rzeczy, ale czasem strach bierze górę. Jak rozluźnić te napięte mięśnie twarzy. Czasem są tak ściśnięte, że mam problem z mówieniem.

Gdybym wiedziała, że tak się sprawy potoczą, nigdy nie zdecydowałabym się na to niewinne podnoszenie zgryzu. Zgryz co prawda miałam bardzo głęboki, ale nigdy nie czułam z tego powodu żadnych dolegliwości.
Martynka33
Aktywny
 
Posty: 18
Rejestracja: 27 cze 2012, 16:26
Płeć: Kobieta
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Nie

Reklama

Odp.: Nerwica okluzyjna

Nieprzeczytany postautor: mymy » 23 paź 2012, 22:28

Lepiej żeby zgryz podnosił jak to Pani nazwała specjalista z tej dziedziny, lub ktoś kto na prawdę się na tym zna. To trudna sprawa.
Jeśli przed tym "podnoszeniem" objawy nie występowały śmiem twierdzić mięśnie, że chciały zmiażdżyć przeszkodę, którą było owo podwyższenie. Trzeba idealnie dopasować zgryz by doprowadzić do wyleczenia. A pomagać sobie można ciepłymi okładami na mięśnie twarzy (głównie żwacze) oraz masażami (siedzenie przy stole, łokcie oparte o stół, palce pasują mięśnie).
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: Nerwica okluzyjna

Nieprzeczytany postautor: Martynka33 » 29 paź 2012, 13:05

Dziękuję za odpowiedź :)

Co to znaczy "idealnie dopasować zgryz"? Specjalistka u której byłam, to była pani protetyk zajmująca się dysfunkcją stawu żuchwowo-skroniowego. Oprócz badania stawu przykładała kalkę i nawet coś tam podpiłowała. Dla mnie tak jak jest teraz jest do zaakceptowania. Czy to znaczy, że tak może zostać? Obecnie panicznie boję się już cokolwiek zmieniać w jamie ustnej. Nabawiłam się nerwicy i nawet na czyszczenie teraz boję się iść.
Dodatkowo mam wędrujące pobolewania zębów, kłucie w zębach, oraz delikatne drętwienia i pobolewania policzków. Rtg, opukiwanie, przegląd nic nie wykazały, nie ma żadnego zaczerwienienia dziąseł ani krwawień, więc nie wiem co pozostaje w takiej sytuacji. Psychiatra, lub coś w tym stylu?

Dostałam też tymczasową szynę do zakładania na dolne zęby na czas spania. Wygląda jakby zrobiona z modeliny, jest dosyć miękka. Dość mocno oddala żuchwę od szczęki. Na czym polega jej pozytywne działanie? Z szyną też jestem w stanie zaciskać zęby, ale mięśnie chyba inaczej wtedy pracują. Czy to o to chodzi?

Pozdrawiam.
Martynka33
Aktywny
 
Posty: 18
Rejestracja: 27 cze 2012, 16:26
Płeć: Kobieta
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Nie

Odp.: Nerwica okluzyjna

Nieprzeczytany postautor: mymy » 01 lis 2012, 00:07

No to właśnie z tą kalką, tylko podczas ruchów do przodu, na lewo, na prawo i przy zamykaniu ust - to jest pełne badanie. Jest to tzw. likwidacja miejsc przedwczesnego kontaktu/węzłów urazowych.
Jeśli dostała Pani miękką szynę, proszę ją zwrócić, a jak się nie da to wyrzucić. To jest, zaznaczam, moje zdanie, którego nie zmienię. Miękka szyna to dodatkowy sygnał do zagryzania, miażdżenia, jest to nieakceptowalne. Podczas całych moich studiów nie widziałem by ktoś robił miękką szynę.
Mięśnie będą inaczej pracować ale przy szynie twardej. Są różne rodzaje i dopasowuje się je do odpowiedniego schorzenia. Nie wygląda na to by miała Pani bruksizm, więc myślę że wystarczy zwykła twarda szyna nagryzowa na dolny łuk, mimo wszystko żeby jednak nie oddalała za bardzo żuchwy od szczęki. Ale po zlikwidowaniu wszystkich węzłów urazowych.
Nie jestem specjalistą w tej kwestii, piszę co wiem, a wiem że szyny miękkiej nigdy do leczenie mięśni czy stawów nie zrobię. Miękka szyna jest możliwa tylko do wybielania nakładkowego.
Pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: Nerwica okluzyjna

Nieprzeczytany postautor: Martynka33 » 02 lis 2012, 22:06

Ta miękka szyna ma być z założenia tymczasowa, na dwa tygodnie, jest wliczona w koszt wizyty. Docelowo będzie robiona twarda, tak mówiła pani protetyk. Wstrzymałam się chwilowo ze zrobieniem jej, bo koszt mnie powalił na kolana (700zł). :)

Dziękuję za pomoc :)

----------------------------------- Scalono post 02 lis 2012, 18:35 -----------------------------------

Mam jeszcze kilka pytań w związku z moim problemem...

1. Szyna będzie robiona na dolne zęby, natomiast za trzy miesiące będę miała zakładaną koronę na implancie w szczęce. Czy wtedy szyna nie będzie już pasować i będę musiała wykonać kolejną?

2. Moje objawy w ostatnich dniach wyglądają tak, że mam 1-2 sekundowe napady kłującego bólu. Najpierw to było kilka górnych zębów z lewej strony, teraz pojawia się jeszcze w dolnym zębie po tej samej stronie. Nie jest to na tyle silny ból, żebym musiała brać lek przeciwbólowy, ale jest to denerwujące. Co mogą oznaczać te kłucia? Czy tak może objawiać się starte szkliwo?
I czy noszenie tej nieszczęsnej szyny tymczasowej mogło to spowodować?
A jeśli nie, to czy ucisk mięśni może dawać takie kłucia?
Może to ważne, więc dodam, że cierpię aktualnie na nerwicę lękową.
Zaznaczam że pantomogram był robiony i nic nie wykazał.
Martynka33
Aktywny
 
Posty: 18
Rejestracja: 27 cze 2012, 16:26
Płeć: Kobieta
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Nie

Odp.: Nerwica okluzyjna

Nieprzeczytany postautor: mymy » 04 lis 2012, 22:42

1. szynę dopasuje się do zgryzu ;-)
2. nie mam pojęcia. Bez badania niestety nie mogę pomóc

Martynka33 pisze:I czy noszenie tej nieszczęsnej szyny tymczasowej mogło to spowodować?

kto wie... możliwe
Martynka33 pisze:Może to ważne, więc dodam, że cierpię aktualnie na nerwicę lękową.

na pewno jakiś wpływ ta choroba ma, musi być dobrze prowadzona, proszę poradzić się też lekarza prowadzącego
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: Nerwica okluzyjna

Nieprzeczytany postautor: stapka18 » 02 gru 2016, 13:30

Może w http://cmp.krakow.pl/ ci pomogą.
stapka18
Aktywny
 
Posty: 19
Rejestracja: 07 lis 2016, 14:02
Płeć: Kobieta
Jestem: Inna osoba
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Nie

Odp.: Nerwica okluzyjna

Nieprzeczytany postautor: Gabrys » 02 sty 2017, 09:57

ja chyba mam coś podobnego tylko samoistnie, bo bardzo zaciskam szczękę przez co bardzo często kruszą mi się jedynki, które ciągle muszę nadlewać i już nie wiem co mam robić czy jakieś nakładki czy coś innego
Gabrys
Dociekliwy
 
Posty: 31
Rejestracja: 24 lis 2016, 14:21
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Inna osoba
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Odp.: Nerwica okluzyjna

Nieprzeczytany postautor: KrzysztofStol » 27 lut 2020, 14:39

może CI w tym pomóc chirurgia stomatologiczna Płock świetny fachowiec, na pewno będzie w stanie ci doradzić i odpowiedzieć na twoje pytania.
KrzysztofStol
Aktywny
 
Posty: 13
Rejestracja: 10 gru 2018, 12:24
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Inna osoba
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Odp.: Nerwica okluzyjna

Nieprzeczytany postautor: Kazikdobry » 19 sty 2022, 14:25

Gabrys pisze:ja chyba mam coś podobnego tylko samoistnie, bo bardzo zaciskam szczękę przez co bardzo często kruszą mi się jedynki, które ciągle muszę nadlewać i już nie wiem co mam robić czy jakieś nakładki czy coś innego


Nakładki są pomocne - nie niszczą się zęby, szczególnie w nocy gdy bezwiednie zaciskamy szczęki.
Może od czasu do czasu masaż by złagodzić napięcie i stres?
Polecam ciekawy tekst o masażach https://www.14konferencja.edu.pl/masaze-ursynow/
Kazikdobry
Weteran
 
Posty: 421
Rejestracja: 28 sty 2019, 11:44
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do Z innej beczki

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości

  • Reklama
cron