• Reklama
Największy i najlepszy katalog ślubny w sieci - Ślubnięci.pl

Krótkie wędzidełko języka?

Pytania o najróżniejsze zabiegi.
Regulamin forum
CZYTAJ: Regulamin serwisu dentoforum.pl
  • Reklama

Krótkie wędzidełko języka?

Nieprzeczytany postautor: Patra » 18 lip 2011, 16:37

Witam,
Kiedyś jako dziecko miałam podcinane wędzidełko pod językiem(miałam problemy z wymową R). Od tego czasu minęło ok. 15 lat. Wydaje mi się, że nadal jest ono przykrótkie. Po zabiegu nie wykonywane były żadne ćwiczenia języka(tak mówi moja matka), a chyba powinno się? Czy jest jakiś test/ metoda sprawdzenia, który mogę sama przeprowadzić na sobie, która wyjaśni czy wymaga ono ponownego podcięcia? Np. mając zamknięte usta, ledwo jestem w stanie dotknąć podniebienia, jestem w stanie dotknąć językiem wszystkich górnych zębów, ale nie dotknę tylnych dolnych itp.

Tak wiem, że decyzje powinien podjąć lekarz, ale chciałabym się po prostu zoorientować, czy po prostu nie przesadzam.
Patra
 

Reklama

Odp.: Krótkie wędzidełko języka?

Nieprzeczytany postautor: mymy » 19 lip 2011, 21:42

Witam, prawidłowy przyczep wędzidełka nie zaburza ruchów, nie przeszkadza. Czy dalej występuje wada wymowy? Przeszkadza Pani w jedzeniu, oblizywaniu się itd.? Z tych objawów co Pani wymienia może wynikać nieprawidłowy przyczep wędzidełka. W dzisiejszych czasach wędzidełka się nie podcina tylko wycina, zapobiega to jego odrastaniu, co mogło mieć miejsce w tym przypadku.
Nie słyszałem o ćwiczeniach języka po podcinaniu wędzidełka. Język jako język pozostaje bez zmian, usuwana jest tylko blokada ruchów.
Zbyt długim językiem można dotknąć brody.
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: Krótkie wędzidełko języka?

Nieprzeczytany postautor: Patra » 20 lip 2011, 15:56

Jeśli chodzi o wadę wymowy to mam jeszcze pewne małe problemy z wymową R (ale nie tak jak w dzieciństwie). Wymawiam je trochę inaczej niż większość (ale nie jak L). Mogę oblizać językiem wargi, nie przeszkadza mi w jedzeniu.
Patra
 

Odp.: Krótkie wędzidełko języka?

Nieprzeczytany postautor: mymy » 20 lip 2011, 18:40

Zalecam kontrolę np. u logopedy czy ortodonty, ew. u zwykłego dentysty. Język "nieużywany" powinien przez cały czas dotykać przedniej części podniebienia. Powinno się go dać wywinąć trochę nad/pod wargę i umieć dotknąć koniuszkiem tyłu podniebienia.
Pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do Chirurgia, paradontologia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

  • Reklama
cron