• Reklama
Największy i najlepszy katalog ślubny w sieci - Ślubnięci.pl

Ilość zdjęć RTG w jednym roku

Pytania o najróżniejsze zabiegi.
Regulamin forum
CZYTAJ: Regulamin serwisu dentoforum.pl
  • Reklama

Ilość zdjęć RTG w jednym roku

Nieprzeczytany postautor: opos » 23 paź 2012, 18:25

Czy istnieje jakiś limit zdjęć RTG, które można wykonać w jednym roku, bądź innym przedziale czasowym?
W tym roku miałam dwa leczenia kanałowe, jednego zęba. Wiadomo, wiąże się to z kilkoma zdjęciami.
Do tego doszła w marcu resekcja wierzchołka korzenia. Kilka kontroli w przeciągu wakacji, kilka zdjęć....
Od zabiegu minęło 7 miesięcy, nadal czuję dyskomfort i ból. Za kilka dni idę znowu na kontrolę. Zapewne znowu będą chcieli świeże zdjęcie. Wiem, że to zdjęcia takie punktowe i dawka promieni X raczej nie jest duża, ale czy ich akumulacja w kości nie spowoduje jakiś mutacji i w przyszłości nowotworu? Zdaje sobie sprawę, że cały czas jesteśmy narażeni na czynniki mutagenne, ale chyba lepiej nie dawać się specjalnie napromieniować.
Proszę o odpowiedź.
opos
Aktywny
 
Posty: 11
Rejestracja: 06 mar 2012, 15:17
Płeć: Kobieta
Jestem: Student
Tytuł / Specjalizacja: specjalizacja molekularna
Kierunek studiów: Biologia MSU
Rok studiów: 1
Miasto uczelni: Gdańsk
Uczelnia: UG
Pracuję: Nie

Reklama

Odp.: Ilość zdjęć RTG w jednym roku

Nieprzeczytany postautor: mymy » 23 paź 2012, 21:45

Witam,
jeśli chodzi i nowoczesne cyfrowe zdjęcia (aparatami z generatorem wysokich częstotliwości) to można wykonać 1000 zdjęć punktowych lub 50 zdjęć pantomograficznych, przedawkowanie raczej nie grozi ;-) Nawet gdy była wykonywana wcześniej zwykła tomografia, np. jamy brzusznej, nie zrezygnowałbym ze zdjęcia zębowego.
Odnośnie zdjęć kliszowych nie znam danych ale dawka promieniowania jest na pewno kilkakrotnie wyższa.
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do Chirurgia, paradontologia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

  • Reklama