• Reklama
Największy i najlepszy katalog ślubny w sieci - Ślubnięci.pl

Zapalenie dziąseł/ paradontoza

Pytania o najróżniejsze zabiegi.
Regulamin forum
CZYTAJ: Regulamin serwisu dentoforum.pl
  • Reklama

Zapalenie dziąseł/ paradontoza

Nieprzeczytany postautor: Arisa » 29 gru 2010, 00:50

Witam mam pewien problem . Istniał już od dawna , ale prawdę mówiąc bagatelizowałam go mimo, że nawet ortodontka to zauważyła. Chodzi mi o zapalenie dziąseł. Ostatnio (jakieś 3 tyg temu) udałam się przerażona z tym do dentysty ponieważ wykryłam u siebie oprócz tradycyjnie dużego krwawienia odsłonięte szyjki zębowe, zęby bardziej rozkiwane niż wcześniej ponadto czuć było nieprzyjemny zapach z ust Dodam jeszcze, że czasem wyczuwam jakby zęby były nadwrażliwe? nie wiem jak to nazwać coś jakby taki ból ale wyczuwalny od korzenia niezbyt silny ale nasilający się przy jedzeniu. Bolą różne zęby raz któryż z góry raz z dołu obecnie górna jedynka. Poczytałam na przeróżnych stronkach i forach, że to jednoznacznie paradontoza. Dentystka powiedziała mi z kolei, że na razie mamy do czynienia z tzw "młodzieńczym zapaleniem przyzębia" innymi słowy zapaleniem dziąseł. Zaleciła pastę Lacalut, żel stomatologiczny Dentosept A i płukankę Corsodyl. Narazie po regularnym stosowaniu nie widzę widocznej poprawy ale rzecz w czymś innym. Z tego co już wiem zapalenie dziąseł ma bardzo podobne żeby nie powiedzieć identyczne objawy co paradontoza . Jak mam zatem rozpoznać w przyszłości czy nadal jest to zapalenie czy już paradontoza ? Dentystka (właściwie pani stomatolog uściślając ) kazała zgłosić się tylko w razie jakiegoś wyraznego problemu, nie zalecała comiesięcznych wizyt kontrolnie. Boję się, że mogę przegapić problem. Czy jest mozliwe, że moja dentystka/ stomatolog zle zdjagnozowała problem i jednak jest to paradontoza (zapalenie dziąseł hoduję sobie już 3 lata a dopiero teraz zaczęłam bardziej zwracać uwagę na dostateczną higienę zębów), czy powinnam zacząć używać irygatora? Proszę o poradę i pozdrawiam
Arisa
Arisa
Początkujący
 
Posty: 2
Rejestracja: 29 gru 2010, 00:38
Płeć: Kobieta
Jestem: Uczeń
Tytuł / Specjalizacja: "-"
Kierunek studiów: "-"
Rok studiów: -
Miasto uczelni: "-"
Uczelnia: "-"
Pracuję: Nie

Reklama

Odp.: Zapalenie dziąseł/ paradontoza

Nieprzeczytany postautor: mymy » 29 gru 2010, 14:30

Witam! Rzeczywiście problemu nie można zaniedbać, leczenie nie jest krótkie.
Nie można mylić zapalenia przyzębia z zapaleniem dziąseł, bo to różnie jednostki chorobowe, a tym bardziej już młodzieńczego zapalenia przyzębia z zapalenia dziąseł..
Ból który opisujesz jest spowodowany odsłoniętymi korzeniami, zwykle powodują go potrawy zimne, słodkie i chłodne powietrze.
Jak bardzo są obnażone korzenie? Tzn o ile milimetrów opadło dziąsło?
Podstawą leczenia takich chorób jest profesjonalne usuwanie płytki nazębnej w gabinecie. Jeśli chodzi o zalecone środki to trzeba je stosować, tylko jeśli masz płytkę nazębną, to bez usunięcia jej te środki na nic się zdadzą, jedynie trochę złagodzą, nawet w zapaleniu dziąseł a co dopiero w zapaleniu przyzębia.
Trzeba się udać na "głębszą" diagnostykę: określić stan higieny jamy ustnej, zbadać specjalnym przyrządem głębokość kieszonek dziąsłowych i zrobić zdjęcie RTG pantomograficzne. Jeśli to młodzieńcze zapalenie przyzębia, które teraz tak na prawdę nazywa się agresywnym zapaleniem przyzębia, to jest to tez wskazanie do zażywania antybiotyku.
Koniecznie proszę się udać do dentysty, który będzie chciał zdiagnozować. Pozdrawiam.
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: Zapalenie dziąseł/ paradontoza

Nieprzeczytany postautor: Arisa » 29 gru 2010, 20:38

Dziąsła obsunęły się minimalnie ale zauważalnie. Czuję to czasem sprawdzając np szczoteczką. Dentystka jedyne co zrobiła oprócz poinstruowania mnie jak mam nakładać żel to usunęła kamień. Nie mówiła nic o głębszej diagnostyce, zdjęciu czy tym bardziej antybiotyku. Określiła młodzieńcze zapalenie przyzębia jako coś z czym poradzą sobie pasta, żel i płukanka. Wywnioskowałam, że nie jest to aż tak poważna sprawa i że nie potrzebnie pańkowałam. Czy to może doprowadzić do paradontozy i dalszych problemów? Jak grozna jest tak choroba?
Z góry dziękuję za poradę i uświadomienie.
Arisa
Początkujący
 
Posty: 2
Rejestracja: 29 gru 2010, 00:38
Płeć: Kobieta
Jestem: Uczeń
Tytuł / Specjalizacja: "-"
Kierunek studiów: "-"
Rok studiów: -
Miasto uczelni: "-"
Uczelnia: "-"
Pracuję: Nie

Odp.: Zapalenie dziąseł/ paradontoza

Nieprzeczytany postautor: mymy » 30 gru 2010, 20:40

Skoro był kamień i płytka nazębna możliwe że to tylko zapalenie dziąseł, usunięcie złogów i poprawa higieny załatwią sprawę. Proszę co jakiś czas się sprawdzać i spróbować dostrzec różnicę. Na początku powinno zniknąć krwawienie i zaczerwienienie. Potem dziąsło powinno się ciut dźwignąć.
Z określeniem zapalenie przyzębia bym uważał bo tylko po stanie zapalnym dziąseł się tego nie ocenia... Do tego bada się głębokość kieszonek przyzębnych i robi zdjęcie RTG. A z racji tego że jesteś młoda, dentysta nie może od razu dopasować jednostki chorobowej "młodzieńcze zapalenie"... W dodatku nazywa się to teraz agresywne zapalenie przyzębia, nie młodzieńcze i charakteryzuje się tym że powoduje je specyficzny rodzaj bakterii. Więc tą jednostkę chorobową weź z duuuuużym przymrużeniem oka ;-) Jak nie pomoże to co zostało teraz zalecone trzeba będzie poszerzyć diagnostykę. Pozdrawiam serdecznie i życzę udanej zabawy sylwestrowej :-)
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: Zapalenie dziąseł/ paradontoza

Nieprzeczytany postautor: ejlaejla34 » 14 sty 2018, 19:42

a próbowałaś płukać płynami dezynfekującymi? są takie specjalne, kiedyś mi coś dentystka o nich mówiła i potem przypadkowo trafiłam, kupiłam i od tej pory regularnie kupuję i stosuję
http://sklep.cezal.com.pl/glowna/1013-o ... stnej.html mi ten pomaga o dawna
ejlaejla34
Początkujący
 
Posty: 3
Rejestracja: 09 maja 2017, 23:24
Płeć: Kobieta
Jestem: Inna osoba
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do Chirurgia, paradontologia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

  • Reklama