• Reklama
Największy i najlepszy katalog ślubny w sieci - Ślubnięci.pl

obumarcie zdrowego zęba w wyniku leczenia ortodontycznego

Aparaty stałe, ruchome.
Regulamin forum
CZYTAJ: Regulamin serwisu dentoforum.pl
  • Reklama

obumarcie zdrowego zęba w wyniku leczenia ortodontycznego

Nieprzeczytany postautor: jotka » 25 lut 2012, 21:42

Proszę o pomoc!Mam pytanie i będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Czy obumarcie zupełnie zdrowego zęba w trakcie leczenia aparatem ortodontycznym, może być uznane za ewidentny błąd w sztuce lekarskiej, czy też jest powikłaniem niezależnym od umiejętności lekarza? Czego domagać się od gabinetu (w moim przypadku kliniki), jeśli to z winy lekarza prowadzącego leczenie mój ząb obumarł. Dodam tylko, że po zdjęciu aparatu i wykonaniu zdjęcia kontrolnego zapewniano mnie, że wszystko jest w normie a o martwym zębie dowiedziałam się przez przypadek w innym gabinecie.
jotka
 

Reklama

Odp.: obumarcie zdrowego zęba w wyniku leczenia ortodontyczn

Nieprzeczytany postautor: mymy » 27 lut 2012, 00:10

Witam,
ciężka sprawa. Czy ząb ma jakieś wypełnienie? Inaczej ciężko będzie udowodnić winę ortodonty, teoretycznie jest to możliwe ale zdarza się bardzo rzadko, leczenie musiałoby odbywać się w naprawdę dynamiczny sposób (znaczny efekt w krótkim czasie).
Pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: obumarcie zdrowego zęba w wyniku leczenia ortodontyczn

Nieprzeczytany postautor: jotka » 27 lut 2012, 13:01

Witam i dziękuję za odpowiedź. Zanim rozpoczęłam leczenie ortodontyczne był to zupełnie zdrowy ząb, (poza maleńkim ubytkiem klinowym), bez żadnych wypełnień. Ortodontka, która prowadziła leczenie, starała się go "wcisnąć w kość" ponieważ był nieco wysunięty do góry. Nosiłam aparat prawie trzy lata, więc nie można chyba stwierdzić, że leczenie przebiegało "dynamicznie" , regularnie też zgłaszałam się do kontroli, wykonywałam zlecone badania diagnostyczne. Czy lekarz oglądając kontrolne zdjęcia rtg, mógł przeoczyć taką zmianę jak obumarcie zęba? Jestem w szoku! Nie wiem czy dobrze zrobiłam, ale nie czekając na kolejną wizytę u ortodonty (noszę teraz retencję), natychmiast poddałam ten ząb leczeniu kanałowemu, ponieważ takie było wskazanie lekarskie. Proszę napisać, czy na zdjęciu rtg (pantomogram lub tele bocznym czaszki) widać, czy ząb ma jakieś wypełnienia, bo jeśli tak to chyba łatwo udowodnić, że był zdrowy przed podjęciem leczenia? Dziękuję i pozdrawiam.
jotka
 

Odp.: obumarcie zdrowego zęba w wyniku leczenia ortodontyczn

Nieprzeczytany postautor: mymy » 29 lut 2012, 12:28

Witam,
na RTG nie zawsze widać wypełnienie bo nie każde wypełnienie posiada w sobie kontrast dzięki któremu jest widoczne. Czyli jedne będzie widoczne a inne nie.
Na zdjęciu nie widać obumarcia miazgi, widać jedynie późniejszy okres gdy zakażona miazga w kanale spowoduje zapalenie tkanek okołowierzchołkowych.
Pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: obumarcie zdrowego zęba w wyniku leczenia ortodontyczn

Nieprzeczytany postautor: domi.nika » 21 gru 2021, 08:12

to istnieje takie ryzyko w wyniku leczenia ortodontycznego?


_____________________
https://www.gdzie.warszawa.pl/ortodonta ... za-lekarz/
domi.nika
Weteran
 
Posty: 523
Rejestracja: 05 lut 2019, 11:09
Płeć: Kobieta
Jestem: Student
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: budownictwo
Rok studiów: 5
Miasto uczelni: Szczecin
Uczelnia: ZUT
Pracuję: Nie


Wróć do Ortodoncja

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości

  • Reklama