• Reklama
Największy i najlepszy katalog ślubny w sieci - Ślubnięci.pl

Zaufać ortodoncie

Aparaty stałe, ruchome.
Regulamin forum
CZYTAJ: Regulamin serwisu dentoforum.pl
  • Reklama

Zaufać ortodoncie

Nieprzeczytany postautor: chemiczka » 08 sty 2013, 18:56

W ciągu najbliższych kilku lat czeka mnie usuwanie górnej szóstki leczonej kanałowo (nawet po ponownym przeleczeniu) od dawna dziąsło wokół niej nie wyglądało za dobrze, widać ze tkanki są w przewlekłym stanie zapalnym, zrobił mi sie tam spora kieszonka gdzie wchodzi jedzenie powodując samoistnie bolące stany zapalne dziąsła. Ten sam łuk ma juz o jednego zęba mniej (tzn 5 jest poza, na podniebieniu). do tej pory gryzłam tą stroną i w zasadzie zęby po lewej stronie (w żuchwie też są ustawione dobrze - ocena ortodonty) natomiast po prawej stronie jest sajgon (kieł szczękowy przed żuchwowym, przemieszczenie do przodu łuku więcej niż o pół zęba) z tamtej strony łuki się zagryzają dopiero na zębach trzonowych.
Stomatolog dał mi kontakt do dobrego specjalisty (wg stomatologa), który stwierdził ze moje sytuacja jest trudna, (dodam ze mam 28 lat), całkowite wyleczenie to ekstrakcja 4 zębów i operacja na dwóch szczękach :? . na to bym się chyba w życiu nie zdecydowała, po pierwsze nie stać mnie, po drugie duża ingerencja, ryzyko powikłań, długi czas rehabilitacji.
Lekarz stwierdził ze możliwy jest kompromis: ekstrakcja górnej lewej 6 (bo chora) wprowadzenie do łuki 5 z podniebienia i przysunięcie 7, ekstrakcja górnej prawej 4 (dla wyrównania wielkości łuku i cofnięcia kła) oraz dolnego siekacza bocznego ze względu na ich obecne stłoczenie i wychylenie (wyrwanie dwóch dolnych 4 spowoduje ze kły pójdą do tyłu co może zepsuć zgryz), dodatkowo lekko wysunąć żuchwę.
Przyznam ze perspektywa usuwania siekacza jest trudna do akceptacji. Ortodonta długo się nad tym zastanawiał, powiedział coś takiego ze u mnie istnieją zarazem wskazania jak i przeciwwskazania do ekstrakcji 4. Czy ortodonta da radę zamknąć tą lukę po 2 ? kły nie będą za blisko?
No ja mogę iść do innego ortodonty skonsultować, ale nie mam wystarczającej wiedzy i doświadczenie żeby ocenić które rozwiązanie będzie lepsze. Inny specjalista przedstawi inny paln leczenia który może zepsuć np. zgryz.
Czytałam na temat metody ekstrakcji siekacza w sieci i tak się postępuje z dobrymi rezultatami.
Bez leczenia orto czeka mnie na pewno utrata chorej szóstki, pewnie 5 na podniebieniu (bo jak tu wstawić most?)i siekacze tez szlak może trafić przez paradontozę i wychodzenie z łuku jedynki.

Ehh, zeby tak się nie stresowac zębami :(
chemiczka
Dociekliwy
 
Posty: 42
Rejestracja: 20 lip 2012, 13:51
Płeć: Kobieta
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Reklama

Odp.: Zaufać ortodoncie

Nieprzeczytany postautor: mymy » 13 sty 2013, 13:31

chemiczka pisze:Czy ortodonta da radę zamknąć tą lukę po 2 ? kły nie będą za blisko?

niestety nie mam pojęcia, aż tak na ortodoncji się nie znam. Do tego trzeba też mieć specjalne zdjęcia RTG.
chemiczka pisze:No ja mogę iść do innego ortodonty skonsultować, ale nie mam wystarczającej wiedzy i doświadczenie żeby ocenić które rozwiązanie będzie lepsze. Inny specjalista przedstawi inny plan leczenia który może zepsuć np. zgryz.

Ale zawsze będzie to jakieś rozeznanie, pewne zaufanie trzeba mieć, nie się inaczej podjąć decyzji. Najważniejsze by ortodonta umiał wszystko wytłumaczyć, zaargumentować, odpowiedzieć na każde pytanie - będzie to świadczyć o świadomych planach. Warto spróbować jeszcze kogoś wysłuchać.
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: Zaufać ortodoncie

Nieprzeczytany postautor: chemiczka » 14 sty 2013, 22:38

No właśnie dokładnie mi wytłumaczył dlaczego ta dwójka na dole zamiast czwórki. zrobił wcześniej szczegółowe badanie, pomiar kątów (dokładnie nie wiem na czym to polega). Żałuje ze nie zadałam wszystkich pytań, szczerze to byłam wtedy w szoku. Widział moja reakcję dlatego na modelu pokazał mi jak bedzie wyglądać mój zgryz bez tych ekstrakcji, a na końcu powiedział ze nie muszę się na to zgadzać, mogę nie podjąć leczenia, ale on się naprawdę stara usuwać najmniej zębów.
Byłam na innej konsultacji, ale ortodontka nie miała czasu na wyjaśnienia, ani nawet żeby mnie zbadać porządnie :neutralny:
chemiczka
Dociekliwy
 
Posty: 42
Rejestracja: 20 lip 2012, 13:51
Płeć: Kobieta
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Odp.: Zaufać ortodoncie

Nieprzeczytany postautor: CR77 » 06 lut 2013, 20:56

chemiczka pisze:No właśnie dokładnie mi wytłumaczył dlaczego ta dwójka na dole zamiast czwórki. zrobił wcześniej szczegółowe badanie, pomiar kątów (dokładnie nie wiem na czym to polega). Żałuje ze nie zadałam wszystkich pytań, szczerze to byłam wtedy w szoku. Widział moja reakcję dlatego na modelu pokazał mi jak bedzie wyglądać mój zgryz bez tych ekstrakcji, a na końcu powiedział ze nie muszę się na to zgadzać, mogę nie podjąć leczenia, ale on się naprawdę stara usuwać najmniej zębów.
Byłam na innej konsultacji, ale ortodontka nie miała czasu na wyjaśnienia, ani nawet żeby mnie zbadać porządnie :neutralny:


polecam porady u kilku ortodontów, jest to kosztowne ale opłacalne, ja miałem mieć usunięte 3 zęby a inny nie usunął mi żadnego
CR77
Początkujący
 
Posty: 3
Rejestracja: 06 lut 2013, 20:48
Płeć: Kobieta
Jestem: Uczeń
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: 4
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Odp.: Zaufać ortodoncie

Nieprzeczytany postautor: chemiczka » 18 cze 2013, 20:59

już jestem w trakcie zamykania tych luk. teraz widze co ortodonta wiedział czego ja nie wiedziałam ustawaijąc taki plan leczenia. zęby zmierzają do naprawde dobrego ustawienia, pod dolnym siekaczmi dziąsło się wzmocniło, wcześniej było bardzo cieńkie bo siekacze były wypychanie z kości. W górnej szczęce mam z jednej strony zmniejszany łuk a z drugiej właściwie jeden ząb jest wyhylany w kierunku wargowym, przy takim ruchu bardzo szybko zachodzą recesje dziąseł, dlatego poszerzanie szczęki nie wchodziło u mnie w grę. co do dolnego siekacza, teraz widzę ze górne siekacze są proporcjonalnie nieco mniejsze niż przeciętnie (przez niedorozwój szkliwa) i stąd proporcjonalnie jest mniej miejsca dla siekaczy dolnych zeby się dobrze stykały.
chemiczka
Dociekliwy
 
Posty: 42
Rejestracja: 20 lip 2012, 13:51
Płeć: Kobieta
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Odp.: Zaufać ortodoncie

Nieprzeczytany postautor: emilialamik » 28 lis 2017, 01:10

Lepiej zaufać ortodontce niż ludziom na forum ;) a jesli masz wapliwosci to moze wybierz sie na wizyte do kogoś innego,
emilialamik
Hero member
 
Posty: 71
Rejestracja: 05 lip 2017, 14:47
Płeć: Kobieta
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Nie

Odp.: Zaufać ortodoncie

Nieprzeczytany postautor: macius45 » 03 lip 2018, 14:21

Umów się na konsultacje z http://www.kolodziejczykowie.pl/ lub innym lekarzem i będziesz mieć również drugą opinię od specjalisty i później zadecydujesz.
macius45
Początkujący
 
Posty: 8
Rejestracja: 03 lip 2018, 13:57
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Odp.: Zaufać ortodoncie

Nieprzeczytany postautor: boddekk » 22 sty 2023, 13:44

Zdecydowanie polecam Wam wszystkim polecić sprawdzić stronę https://inzynieria.com/budownictwo/wiadomosci/65358,jak-obliczyc-niepewnosc-pomiaru-badan, na której znajdziecie bardzo interesujący i obszerny artykuł na temat niepewności pomiarowej. Czy wiecie dlaczego obliczanie niepewności pomiaru ma tak dużeznaczenie?
boddekk
Weteran
 
Posty: 2259
Rejestracja: 05 paź 2017, 14:38
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Student
Tytuł / Specjalizacja: Doktor
Kierunek studiów: Dentysta
Rok studiów: 3
Miasto uczelni: Warszawa
Uczelnia: Politechnika
Pracuję: Tak


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do Ortodoncja

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

  • Reklama