• Reklama
Największy i najlepszy katalog ślubny w sieci - Ślubnięci.pl

Kompozyt jedynka

Protezy stałe czy ruchome? Co, jak, gdzie, kiedy.
Regulamin forum
CZYTAJ: Regulamin serwisu dentoforum.pl
  • Reklama

Kompozyt jedynka

Nieprzeczytany postautor: Patra » 20 paź 2011, 15:19

witam,
Jakiś czas temu miałam ubytek w jedynce(latem). Dentysta oprócz tego, że założył plombę (od wewnątrz) pokrył ząb kompozytem (taki mi się wydaje, położył coś jakby żel i utwardził lampą). Zrobił tak prawdopodobnie dlatego, że miałam dosyć mocno zdarte szkliwo. Ząb leczony był w ramach NFZ, a dentysta nie mówił co właściwie robi. Problem w tym, że ząb przez to różni się od drugiej jedynki - kolor jest ok, ale ząb jest trochę dłuższy i grubszy.

Moje pytanie brzmi, czy da się w ramach NFZ pokryć tym kompozytem też drugi ząb? Ile to kosztuje?
Jaki jest koszt zrobienia tego prywatnie?

Czy to prawda, że kompozyt z czasem się ściera? Ile to trwa? Może powinnam poczekać i z czasem różnica się zatrze?
Patra
 

Reklama

Odp.: Kompozyt jedynka

Nieprzeczytany postautor: mymy » 22 paź 2011, 14:36

Witam,
lepiej chyba poprawić ten już leczony niż zabierać się za zdrowy, lecz bez zobaczenia go jednoznacznie nie odpowiem. Na NFZ do zębów przednich jest kompozyt ale chemoutwardzalny (lampy można jedynie użyć do przyspieszenia reakcji, lecz jest to inny materiał od tego tylko światłoutwardzalnego). A skoro to ma być na NFZ więc leczenie będzie darmowe. Prywatnie zastosowany będzie już materiał światłoutwardzalny, którego cena będzie zależeć od wielkości uzupełnienia (zwykła plomba średnio 100-150 zł), materiał ten ma doskonałą estetykę gdyż jest produkowany w wielu odcieniach.
Zęby mają być odpowiedniej wielkości od razu, nie można czekać aż coś się zetrze bo do tego czasu mogą wyzwalać się niepożądane siły podczas żucia i powstawać tzw. węzły urazowe szkodzące przyzębiu. Tak, kompozyt z czasem się ściera, lecz w zębach przednich dużo później niż w zębach bocznych.
Pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: Kompozyt jedynka

Nieprzeczytany postautor: Patra » 24 paź 2011, 16:39

To o co konkretnie powinnam poprosić dentystę? Jak ten ząb powinien wyglądać, żeby było ok?
Patra
 

Odp.: Kompozyt jedynka

Nieprzeczytany postautor: mymy » 24 paź 2011, 17:11

Cieżko mi powiedzieć ponieważ nie widziałem tego zęba lecz myślę że jak Pani poprosi o poprawę estetyki tej leczonej już jedynki to powinno wystarczyć. Lekarz przedstawi możliwości. Pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak


Wróć do Protetyka i implanty

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

  • Reklama
cron