• Reklama
Największy i najlepszy katalog ślubny w sieci - Ślubnięci.pl

Zacementowanie ćwieka z włókna szklanego...

Protezy stałe czy ruchome? Co, jak, gdzie, kiedy.
Regulamin forum
CZYTAJ: Regulamin serwisu dentoforum.pl
  • Reklama

Zacementowanie ćwieka z włókna szklanego...

Nieprzeczytany postautor: Iza » 24 maja 2011, 14:24

I tak jak w temacie chciałabym zapytać ile taki ząb w zacementowanym ćwiekiem z włókna szklanego może czekać na wstawienie koronki? Jestem za granicą i nie chcę tu wstawiać koronki, gdyż nie znam dobrze stomatologów. Jeden taki zabieg przechodziłam już w kraju i wiem jak ważny jest wybór doświadczonego stomatologa.
Mój dentysta stwierdził, że do 6 miesięcy mogę chodzić z takim zębem, później jest ryzyko bakteryjne. Więc chodzę już 7 miesięcy z tym zacementowanym ćwiekiem i jakie mam opcje? W kraju będę za 4 miesiące, i co do tego czasu mogę zrobić z tym zębem, by go lepiej zabezpieczyć?

Proszę o pomoc:)

Dzięki.
Iza
 

Reklama

Odp.: Zacementowanie ćwieka z włókna szklanego...

Nieprzeczytany postautor: mymy » 24 maja 2011, 16:57

A ten ząb jest teraz jakoś zabezpieczony?? Jest założona korona tymczasowa? Czy sam kikut z materiału kompozytowego??
Jak jest korona, też zależy jaka (jak indywidualna to lepiej, standardowa zwykle jest mniej szczelna na dłuższą metę), to może wytrzymać. Jak sam kikut to też nie tyle bakterie, bo to powinno być szczelne, ale kikut może się odłamać, wtedy proszę iść do dentysty po koronę tymczasową.
Tak od siebie to radzę jak najszybsze uzupełnienie skoro było już poświęcone tyle czasu i pieniędzy by odbudować aż do kikuta.
Pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: Zacementowanie ćwieka z włókna szklanego...

Nieprzeczytany postautor: izik83 » 24 maja 2011, 17:12

Hmm, ząb właściwie jest w całości:) Był dwa razy leczony kanałowo. Pierwszy raz, to było osiem lat temu i drugi raz przed siedmioma miesiącami. Czyli czyszczenie kanału, uzupełnianie, następnie zakładanie ćwieka i cementowanie. Nie było jeszcze szlifowania! Więc ząb wygląda ślicznie. Martwi mnie to, że teraz nie wstawię tej korony i co z tymi wszystkimi zabiegami...Poszło na marne? Nie wiem jakiego materiału używa się przy "cementowaniu", może wystarczy jeszcze raz go zacementować, by mógł doczekać do października?
izik83
Początkujący
 
Posty: 3
Rejestracja: 24 maja 2011, 15:12
Płeć: Kobieta
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Odp.: Zacementowanie ćwieka z włókna szklanego...

Nieprzeczytany postautor: mymy » 24 maja 2011, 20:48

aha..
Tu nie chodzi o materiał w którym ćwiek jest zamocowany w kanale tylko o materiał który otacza górę ćwieka na wysokości korony. Bo rozumiem, że ćwiek został jakimś materiałem obłożony, czyli między ćwiekiem a ściankami korony? Jak to taki żółtawy materiał podobny do koloru zęba to powinno wytrzymać te 4 miesiące. Do wkładów szklanych stosuje się raczej dedykowane cementy, więc jeśli tak było i w tym przypadku to ten wkład siedzi a siedzi ;-)
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: Zacementowanie ćwieka z włókna szklanego...

Nieprzeczytany postautor: izik83 » 26 maja 2011, 17:45

Hmm, czyli jeśli dobrze rozumiem, to jeśli dentysta użył dedykowanego cementu, to powinno jeszcze długo potrzymać? A tak precyzyjniej...do roku, dwóch?

Dzięki za pomoc:)
izik83
Początkujący
 
Posty: 3
Rejestracja: 24 maja 2011, 15:12
Płeć: Kobieta
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Odp.: Zacementowanie ćwieka z włókna szklanego...

Nieprzeczytany postautor: mymy » 26 maja 2011, 20:34

Nie czekałbym tak długo. Nie wiem w jakim stanie był ząb ale skoro planowana jest korona to znaczy że nie najlepszy. Proszę się udać dentysty przy najbliższej okazji, czyli za te cztery miesiące.
Bardzo proszę i pozdrawiam :)
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: Zacementowanie ćwieka z włókna szklanego...

Nieprzeczytany postautor: izik83 » 27 maja 2011, 07:53

Ząb był w bardzo dobrym stanie, a ta decyzja o koronce to był mój pomysł. Myślałam, że prędzej czy później koronkę trzeba będzie wstawić, a skoro ząb ciemnieje, to na co dłużej czekać. Teraz żałuje, że się na to zdecydowałam, bo rzeczywiście mogłam poczekać jeszcze z kilka lat. Ząb lekko zmienił barwę i chyba tylko ja widziałam tę różnicę w kolorze. Mam żal do mojej dentystki, że mi nie odradzała tego pomysłu;/ Dentyści za granicą są zdziwieni decyzją o koronce, byliby za innymi rozwiązaniami, mniej drastycznymi;/ Ale teraz to już chyba nie mam innego wyjścia...
izik83
Początkujący
 
Posty: 3
Rejestracja: 24 maja 2011, 15:12
Płeć: Kobieta
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Odp.: Zacementowanie ćwieka z włókna szklanego...

Nieprzeczytany postautor: mymy » 28 maja 2011, 11:53

aha, no Pani rację. Przebarwienie zęba pojawia się z powodu różnych czynników, najczęstsze to pozostawienie miazgi w komorze (co jest niestety błędem lekarskim - zdarza się..) oraz po zastosowaniu niektórych materiałów (choć jest to sytuacja coraz rzadsza).
Zależy jakim materiałem został wypełniony ząb, jeśli światłoutwardzalnym, to tak może zostać. Pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak


Wróć do Protetyka i implanty

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

  • Reklama
cron