• Reklama
Największy i najlepszy katalog ślubny w sieci - Ślubnięci.pl

Korona jedynki - metal czy cyrkon?

Protezy stałe czy ruchome? Co, jak, gdzie, kiedy.
Regulamin forum
CZYTAJ: Regulamin serwisu dentoforum.pl
  • Reklama

Korona jedynki - metal czy cyrkon?

Nieprzeczytany postautor: walker_31 » 31 lip 2014, 15:23

Najważniejszą kwestią, jaką chciałbym poruszyć, jest pytanie, czy porcelanową koronę zęba można zdjąć i wymienić na inną, a jeśli tak, to jaki na to wpływ ma kondycja zęba. To tak w razie tl;dr. Ale od początku.

6-8 lat temu moja górna jedynka została przeleczona kanałowo (jak się niedawno okazało - dosyć kiepsko; kanał był w zasadzie pusty). Od tamtej pory była martwa (ciemna) i dosyć osłabiona, a z tyłu zalepiona plombą chroniącą miejsce leczenia.
Jakiś czas temu doznałem urazu, w wyniku którego ukruszył mi się kawałek tego zęba. Początkowo sądziłem, że pozostało jakieś 60% korony, ale pierwszy z odwiedzonych dentystów uświadomił mi, że ząb trzyma się właściwie tylko na niewielkiej części przedniego szkliwa i tylnej plombie (którą początkowo brałem za miazgę) i nie dawał mu żadnych szans poza implantem (koszty wiadome).
Udałem się do drugiego dentysty, który potraktował mnie bardziej profesjonalnie i po zrobieniu zdjęcia najpierw przeleczył ząbek kanałowo drugi raz, a później uzupełnił go kompozytem na wkręconym sztyfcie z włókna szklanego. Powiedział też, że to wypełnienie jest tylko czasowe, a jedyną permanentną metodą na całkowite odbudowanie zęba jest założenie korony, zwłaszcza, że na szkliwie jest dosyć głębokie, poprzeczne pęknięcie, przypominające rysę na szkle.
Pokazał mi również dwa typy koron - na podbudowie metalowej i cyrkonowej. Pierwszy wariant kosztuje 600 złotych, drugi - 1200. Różnica jest więc, sami rozumiecie, dosyć znacząca. Powiedziałbym nawet, że w tej chwili nie stać mnie na cyrkon, a dentysta po wakacjach zaczyna urlop i powinienem się sprężyć (zależy mi, żeby robić zęba u niego).
Znawcy będą wiedzieć, że korona na metalu posiada ciemny rdzeń, którego co prawda nie widać przy zwykłym użytkowaniu, ale jednak jest. Ponadto dziąsło może ponoć sinieć po czasie. Mleczny cyrkon nie daje takiego ryzyka.

Moje pytania są następujące:
1. Jakie są faktyczne wady zakładania korony podbudowanej metalem na górną jedynkę (ząb jednak najbardziej "reprezentacyjny")? Czy przy normalnym, dziennym lub sztucznym świetle, widać jakiekolwiek różnice między metalem a cyrkonem? Słyszałem też o widoczności ciemnej plamy na zdjęciach robionych z fleszem czy na imprezach ze stroboskopami. No i kwestia ciemniejącego dziąsła. Jak to właściwie jest?
2. Czy jest możliwość zdjęcia korony zęba i założenia innej? Gdybym na przykład teraz założył koronę na metalu, a za 1-3 lata zdecydował się ją zmienić na cyrkon, albo wybielić zęby i dopasować nową koronę do ich odświeżonego koloru, mógłbym to zrobić?
3. Jeśli tak, to właśnie tutaj wyjaśnię fakt zamieszczenia całej historii zęba: czy tak pechowy ząb (najpierw martwy, potem ukruszony, niewykluczone również że dotknięty próchnicą) nie zniszczy się do reszty, jeśli ulegnie najpierw szlifowaniu a potem wielokrotnej zmianie korony?

Z góry dzięki za pomoc.
walker_31
Początkujący
 
Posty: 1
Rejestracja: 31 lip 2014, 15:19
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Nie

Reklama

Odp.: Korona jedynki - metal czy cyrkon?

Nieprzeczytany postautor: mymy » 05 sie 2014, 22:14

walker_31 pisze:1. Jakie są faktyczne wady zakładania korony podbudowanej metalem na górną jedynkę (ząb jednak najbardziej "reprezentacyjny")? Czy przy normalnym, dziennym lub sztucznym świetle, widać jakiekolwiek różnice między metalem a cyrkonem? Słyszałem też o widoczności ciemnej plamy na zdjęciach robionych z fleszem czy na imprezach ze stroboskopami. No i kwestia ciemniejącego dziąsła. Jak to właściwie jest?

Jeśli porcelana jest dobrej jakości i prawidłowo napalona nie powinno być widać różnicy! To zależy od doświadczenia technika. Flesz nie ma wpływu, bo dlaczego? Stroboskop z resztą też. Jak już to w ultrafiolecie korona taka będzie widoczna jako ciemna plama, bo nie przepuszcza światła. Dziąsło niestety może (ale nie musi) po latach troszeczkę zsinieć.

walker_31 pisze:2. Czy jest możliwość zdjęcia korony zęba i założenia innej? Gdybym na przykład teraz założył koronę na metalu, a za 1-3 lata zdecydował się ją zmienić na cyrkon, albo wybielić zęby i dopasować nową koronę do ich odświeżonego koloru, mógłbym to zrobić?

Owszem, jest. Raczej nie mógłbyś tego zrobić. Ale dentysta może ;-)

walker_31 pisze:3. Jeśli tak, to właśnie tutaj wyjaśnię fakt zamieszczenia całej historii zęba: czy tak pechowy ząb (najpierw martwy, potem ukruszony, niewykluczone również że dotknięty próchnicą) nie zniszczy się do reszty, jeśli ulegnie najpierw szlifowaniu a potem wielokrotnej zmianie korony?

Jeśli delikatnie usunie się koronę nie uszkadzając kikuta zęba to nic nie powinno się stać. Z porządnej korony porcelana - metal powinieneś być zadowolony. Ale wiadomo, korony bez metalu, to mistrzostwo.
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: Korona jedynki - metal czy cyrkon?

Nieprzeczytany postautor: boddekk » 15 paź 2022, 10:26

Witam wszystkie osoby zainteresowane tematem rozmowy. Jeżeli chodzi o mnie, to w przypadku wszelkich prac związanych z obróbką metali, w tym np. gięcie blach korzystam z usług firmy KSPORT-Complex. Czy ktoś z Was również korzystał z oferty tej firmy?
boddekk
Weteran
 
Posty: 2228
Rejestracja: 05 paź 2017, 14:38
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Student
Tytuł / Specjalizacja: Doktor
Kierunek studiów: Dentysta
Rok studiów: 3
Miasto uczelni: Warszawa
Uczelnia: Politechnika
Pracuję: Tak


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do Protetyka i implanty

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

  • Reklama
cron