• Reklama
Największy i najlepszy katalog ślubny w sieci - Ślubnięci.pl

Problem z wkładem koronowo-korzeniowym

Protezy stałe czy ruchome? Co, jak, gdzie, kiedy.
Regulamin forum
CZYTAJ: Regulamin serwisu dentoforum.pl
  • Reklama

Problem z wkładem koronowo-korzeniowym

Nieprzeczytany postautor: doktorek » 16 maja 2014, 17:44

Witam
Około 3-4 lat temu miałem leczoną endodontycznie górną piatkę z dość rozległą odbudową .
Pod koniec kwietnia tego roku przy nitkowaniu zaczepiłem nicią i wyrwałem wypełnienie z częścią zęba - pozostała tylko w 3/4 ułamana ściana policzkowa.
Na dyżurze stomatologicznym wzmocniono mi tę ściankę - profilaktyka złamania.
Wykonano konsultację protetyczną i prześwietlono.
Z uwagi na wykrycie ubytków w zębach sąsiednich skupiono się na tym oraz odesłano do protetyka.

Dziś byłem w gabinecie świadczącym usługi protetyczne w moim rodzinnym mieście (Ceny blisko o połowę niższe niż w miejscie aktualnego zamieszkania)
Spiłowano ścianę policzkową celem ochrony przed złamaniem poddziąsłowym oraz stwierdzono że montaż wkładu k/k może nie przynieść rezultatu z powodu "małej ilości tkanek twardych" (?)
Z powodu obrośnięcia korzenia dziąsłem założono opatrunek tymczasowy uciskający dziąsło celem poprawy dostępu.

Ogólnie pani doktor wyraziła opinię że może być trudno bo wkład może nie trzymać się wystarczająco z powodu małej liczny tkanek a w moim wieku (24 lata) optymalnym rozwiązaniem byłby implant ponieważ szkoda "zatruwać" sąsiednich zębów do mostu a most adhezyjny byłby bardzo tymczasowym rozwiązaniem

Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć o co chodzi.
Wydawało mi się że wkład jest mocowany tymi nóżkami w kanałach a ilość twardej tkanki ponad dziąsłem nie ma znaczenia .

Pozdrawiam
Obrazek
doktorek
Początkujący
 
Posty: 2
Rejestracja: 16 maja 2014, 17:14
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Nie

Reklama

Odp.: Problem z wkładem koronowo-korzeniowym

Nieprzeczytany postautor: intoxication » 16 maja 2014, 18:56

Witam. Zależy też jaki wkład i co potem. Jeśli miałby być to wkład z włókna szklanego to wymagane jest przynajmniej 2-3 mm ściany zęba ponad dziąsło - chodzi o szczelność i adhezję . Jeśli natomiast wkład metalowy to aż taki warunek nie jest konieczny . To ,żę jest wrośnięte dziąsło i założono ten opatrunek uciskowy to niestety nie zawsze daje gwarancję ,żę się uda i często trzeba takie dziąsło i tak wyciąć.
Generalnie myślę,żę warto spróbować wkład + odbudowa kompozytem albo wkład i korona. Są to koszty ale możę okazać się,że będzie ok nawet kilka lat. Implant zawsze zdążysz zrobić .

pozdrawiam
intoxication
Weteran
 
Posty: 134
Rejestracja: 11 gru 2013, 21:28
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: ogólna
Kierunek studiów: Stomatologia
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Lublin
Uczelnia: UM LUBLIN
Pracuję: Tak

Odp.: Problem z wkładem koronowo-korzeniowym

Nieprzeczytany postautor: doktorek » 16 maja 2014, 20:13

Cały czas mowa była o metalowym wkładzie k/k oraz koronie metalowej licowanej porcelaną
Czy zatem powinienem rozważyć inny gabinet skoro do w/w wkładu same dobrze przeleczone kanały wystarczają ?
doktorek
Początkujący
 
Posty: 2
Rejestracja: 16 maja 2014, 17:14
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Nie

Odp.: Problem z wkładem koronowo-korzeniowym

Nieprzeczytany postautor: mymy » 01 cze 2014, 15:14

Z mojego doświadczenia napiszę, że warto w takich przypadkach zrobić chirurgiczne wydłużenie korony. Wszystkie ściany zęba będą wtedy nad dziąsłem i będzie można wykonać szczelną pracę, czy to odbudowa z "ręki" materiałem światłoutwardzalnym czy odbudowę protetyczną.
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: Problem z wkładem koronowo-korzeniowym

Nieprzeczytany postautor: domi.nika » 20 gru 2021, 14:08

doktorek pisze:Witam
Około 3-4 lat temu miałem leczoną endodontycznie górną piatkę z dość rozległą odbudową .
Pod koniec kwietnia tego roku przy nitkowaniu zaczepiłem nicią i wyrwałem wypełnienie z częścią zęba - pozostała tylko w 3/4 ułamana ściana policzkowa.
Na dyżurze stomatologicznym wzmocniono mi tę ściankę - profilaktyka złamania.
Wykonano konsultację protetyczną i prześwietlono.
Z uwagi na wykrycie ubytków w zębach sąsiednich skupiono się na tym oraz odesłano do protetyka.

Dziś byłem w gabinecie świadczącym usługi protetyczne w moim rodzinnym mieście (Ceny blisko o połowę niższe niż w miejscie aktualnego zamieszkania)
Spiłowano ścianę policzkową celem ochrony przed złamaniem poddziąsłowym oraz stwierdzono że montaż wkładu k/k może nie przynieść rezultatu z powodu "małej ilości tkanek twardych" (?)
Z powodu obrośnięcia korzenia dziąsłem założono opatrunek tymczasowy uciskający dziąsło celem poprawy dostępu.

Ogólnie pani doktor wyraziła opinię że może być trudno bo wkład może nie trzymać się wystarczająco z powodu małej liczny tkanek a w moim wieku (24 lata) optymalnym rozwiązaniem byłby implant ponieważ szkoda "zatruwać" sąsiednich zębów do mostu a most adhezyjny byłby bardzo tymczasowym rozwiązaniem

Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć o co chodzi.
Wydawało mi się że wkład jest mocowany tymi nóżkami w kanałach a ilość twardej tkanki ponad dziąsłem nie ma znaczenia .

Pozdrawiam
Obrazek


poważnie to brzmi, ale dobrze ze dla ochrony zastosowano coś, zalezy jaki wklad


____________________
https://www.wbpkultura.pl/systemy-bezpi ... zmienialy/
domi.nika
Weteran
 
Posty: 523
Rejestracja: 05 lut 2019, 11:09
Płeć: Kobieta
Jestem: Student
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: budownictwo
Rok studiów: 5
Miasto uczelni: Szczecin
Uczelnia: ZUT
Pracuję: Nie

Odp.: Problem z wkładem koronowo-korzeniowym

Nieprzeczytany postautor: Kazikdobry » 28 gru 2021, 10:27

Polecam ciekawy artykuł do przeczytania https://www.8ig.pl/implanty-zebow-czy-m ... ziwe-zeby/
Kazikdobry
Weteran
 
Posty: 421
Rejestracja: 28 sty 2019, 11:44
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak


Wróć do Protetyka i implanty

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

  • Reklama
cron