• Reklama
Największy i najlepszy katalog ślubny w sieci - Ślubnięci.pl

Za granicę po trzecie zęby?

Protezy stałe czy ruchome? Co, jak, gdzie, kiedy.
Regulamin forum
CZYTAJ: Regulamin serwisu dentoforum.pl
  • Reklama

Za granicę po trzecie zęby?

Nieprzeczytany postautor: ZbigniewPerc » 26 gru 2017, 15:10

Polacy nie są najszczęśliwszym narodem, nie uśmiechają się zbyt często. Słyszymy nie raz podobne narzekania. Na ile nasza ponurość jest kwestią mentalności, a na ile po prostu ... stanu uzębienia? Mamy przecież swój honor i parady niedoleczonych, krzywych zębów nie chcemy ot tak wystawiać na widok publiczny. Możecie Państwo oczywiście być innego zdania, mówić, że upraszczam, że wcale tak nie jest. Być może. Niemniej, proszę sobie poprzeglądać fora internetowe, alebo po prostu posłuchać dozmów w poczekalni u dentysty. Jakże ludzie narzekają! Ceny, ceny i jeszcze raz ceny.
Oczywiście, higiena jamy ustnej nigdy nie była naszą najmocniejszą stroną, szereg zaniedbań po latach daje zawsze znać o sobie (mówię tu o pokoleniach starszych i moim - z lat 70). Jednakże mamy teraz technologie, które z najbrzydszego uzębienia są w stanie zrobić Hollywood! Mamy, lecz cóż nam po nich, jeśli większości Polaków na takie luksusy po prostu nie stać.
Polska – to rozwijający się rynek usług medycznych dla obcokrajowców. Już teraz tysiące obywatali Unii przyjeżdża do nas, by skorzystać z usług gabinetów i klinik stomatologicznych. I na pewno ta gałąź biznesu ma przed soba ogromne perspektywy. Ceny mamy konkurencyjne... dla Niemców, Anglików, Włochów czy Francuzów. Ale – nie dla nas!
Na tym tle pojawia się myśl – wszyscy chcą mieć piękne zęby, ale naprawdę nie tak wielu stać na to, by osiągnąć pożądany efekt w klinice za rogiem. To, co pisałem w poprzednim akapicie podpowiada nam oczywiste rozwiązanie – jechać po trzecie zęby za granicę! Mogą ludzie z bogatych krajów oszczędzać u nas, możemy zaoszczędzić i my – u sąsiadów, u których ceny są niższe, niż u nas. Polacy jeżdżą więc do Słowacji, do Czech, na Ukrainę... Niektórzy są zachwyceni, inni – mają pecha, bo mami ich cena, a usługa nie zawsze jest wysokiej jakości.
Osobiście nie mam żadnych doświadczeń z wymienionymi krajami, słyszałem natomiast dużo ciepłych słów o stomatologach z ... Mołdawii. Wiążą mnie z tym krajem interesy, kilka razy do roku tam latam. Nie wszyscy nawet wiedzą, gdzie się Mołdawia znajduje, ale wydaje mi się, że wkrótce się to zmieni. Mołdawia wstawia implanty pacjentom z Włoch, Izraela i USA. Wybiela uśmiechy, nakłada korony, słowem – wszystko, co trzeba. Byłem tam w październiku. W samolocie spotkałem grupę paru osób, które wybierały się po implanty. Załatwili sobie wszystko przez tamtejszą wyspecjalizowaną firmę – klinika, noclegi. Mołdawia, jak się zorientowałem, już jakiś czas przyjmuje polskich pacjentów– mają tłumaczy, polskojęzyczne strony w internecie. Robią co mogą, tak jak i my. Ich stomatolodzy, tak jak nasi mają za sobą staże w Europie, w USA. I pracują równie dobrze. Tylko 2 – 3 razy taniej.
Reasumując – zdrowe zęby to cel, do którego trzeba dążyć nie za wszelką, a za rozsądną cenę. Współczesny człowiek ma na szczęście wybór. Ważne, by był on właściwy.
Awatar użytkownika
ZbigniewPerc
Początkujący
 
Posty: 3
Rejestracja: 26 gru 2017, 15:03
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Inna osoba
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Reklama

Odp.: Za granicę po trzecie zęby?

Nieprzeczytany postautor: Janina45 » 29 gru 2017, 10:26

Wszystko pięknie, Panie Zbigniewie. Pojawia się tylko parę pytań:
- Czy Mołdawia, o której pisze Pan z takim entuzjazmem naprawdę oferuje tak wspaniałe i tanie usługi? Coś niecoś czytałam o tym kraju i wie Pan, nawet obrazki nie są zachęcające. Tam straszne ubóstwo sąsiaduje z blichtrem centrów handlowych, żebracy na centralnej ulicy, a nad nimi neony nocnych klubów... Pewnie są tam kliniki na poziomie, wyposażone za pieniądze jakichś inwestorów zza granicy lub oligarchów. I nie sądzę, aby ci dentyści po stażach w Stanach czy w Zachodniej Europie chcieli pracować za psi pieniądz. Prawdopodobnie biorą tyle, ile ich koledzy za granicą, albo minimalnie mniej. I ogólna cena zabiegów może i jest niższa, lecz jeśli doliczyć podróż, hotele... Wychodzi może na to samo, co zapłacimy na miejscu. A jeżeli jakiś gabinet oferuje niskie ceny, to pewnie dlatego, że albo uprawia dumping (a to nie może trwać wiecznie), albo robi zwykłą chałturę.
- A po drugie: kwestia gwarancji. Czy ja mogę oczekiwać takowej, jadąc za granicę, nawet najbliższą? Jeżeli na przykład korona czy mostek po tygodniu "nawali" (aż się boję myśleć, co się może stać), to czy ktoś mi go naprawi? I za jakie pieniądze mam znów lecieć za granicę, wynajmować hotel... Za te zaoszczędzone na pierwszym zabiegu?
Jedną z ostatnich rzeczy, jakie chcę sobie wyobrażać przed zaśnięciem jest implant czy inna proteza zrobiona w zapomnianej przez Boga krainie, która nagle mi wypada, powoduje nieludzki ból czy zakażenie.
Tak więc... DUŻE WĄTPLIWOŚCI!
Janina45
Początkujący
 
Posty: 2
Rejestracja: 29 gru 2017, 10:11
Płeć: Kobieta
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Odp.: Za granicę po trzecie zęby?

Nieprzeczytany postautor: ZbigniewPerc » 29 gru 2017, 12:48

Pani Janino!
Dziękuję, że zwróciła Pani uwagę na mój tekst. Akurat o Mołdawii wiem nieco więcej, niż można wyczytać w (polskim) internecie, ponieważ, jak już wspomniałem, bywam tam od czasu do czasu.
Obserwując ów kraj istotnie można dopatrzyć się kontrastów, o których Pani pisze tak barwnie, niemniej, Pani wybaczy, troszkę Panią ponosi.
Czyż nie znamy i z naszych miast owych "żebraków z centralnej ulicy"? Dawno pewnie nie było Pani w Warszawie lub w Krakowie! Lecz - to nie jest forum poświęcone problemom socjalnym, a stomatologii.
Ad rem: Pisze Pani, że specjaliści wykształceni za granicą Mołdawii nie zechcą pracować w tym kraju za "psi pieniądz". Cóż, nie znam żadnego mołdawskiego dentysty osobiście, ale, zapewniam, tym ludziom naprawdę opłaca się pracować w swoim kraju! I, paradoksalnie, za niższą płacę niż na Zachodzie. Sądzi Pani, że we wszystkich klinikach stolicy Mołdawii (a jest ich niemało) leczą ludzi tylko nieudacznicy i chałturząca banda konowałów?
Proszę zresztą poczytać sobie o "poczynaniach" polskich dentystów. Zapewniam, że jest o czym, niestety.
Nie zamierzam tu oczywiście obrażać żadnych lekarzy, ale, spójrzmy prawdzie w oczy - pomyłki, niedoróbki zdarzają się równie często we wszystkich krajach świata.
Nie sądzę, aby jakiś dumping wchodził w grę za granicą, raczej rzecz w ogólnym poziomie życia społeczeństwa. W klinijach, proszę pamiętać, leczą się nie tylko cudzoziemcy, ale i swoi. Ich też na to stać.
Co do gwarancji, raklamacji... Pani Janino, nie mam pojęcia, co Pani powiedzieć, sam nie próbowałem, acz, jak już pisałem, znam ludzi, którzy wybrali leczenie za granicą i są chyba zadowoleni. Być może słusznie martwi się Pani o owe ewentualne koszta dodatkowe (podróże, hotele).
Będę się upierał, Pani Janino - Polska stomatologia, zwłaszcza protetyka, stomatologia estetyczna, naprawdę nie jest tania i, co za tym idzie, dostępna. Musimy sobie radzić tak, jak inni, korzystać z doświadczeń naszych sąsiadów z UE.
Wie Pani, jak to jest - kto oszczędza, ten ma.
Awatar użytkownika
ZbigniewPerc
Początkujący
 
Posty: 3
Rejestracja: 26 gru 2017, 15:03
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Inna osoba
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Odp.: Za granicę po trzecie zęby?

Nieprzeczytany postautor: Janina45 » 05 sty 2018, 13:19

Szanowny Panie Zbigniewie!
Oczywiście, zgadzam się z Panem, ceny u nas w kraju są nieco zbyt wygórowane (łagodnie mówiąc). Chyba jednak nie na tyle, żeby jednak z jakąś taką desperacją poszukiwać alternatywy za granicą. Tym bardziej w Mołdawii... Jak dotąd mnie Pan nie przekonał. Wie Pan, znalazłam na innym fotum podobną dyskusję: http://www.netkobiety.pl/t109292.html
Tam też pojawia się owa Pańska Mołdawia, choć piszą też o Słowacji i Ukrainie. Co ciekawe, ktoś tam oznajmia, że już się nawet zdecydował pojechać. Intrygujące. Zobaczymy, jak się rozwinie to wszystko.
Poza tym nie znalazłam żadnych (polskich) relacji o losach kogokolwiek, kto by właśnie w proponowanym przez Pana misjscu podjął leczenie zebów. O, za to dowiedziałam się, że Mołdawia słynie z wina. Więc - jeśli tam jechać, to raczej spróbować trunku, niż wstawiać sobie implanty.
Janina45
Początkujący
 
Posty: 2
Rejestracja: 29 gru 2017, 10:11
Płeć: Kobieta
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Odp.: Za granicę po trzecie zęby?

Nieprzeczytany postautor: ZbigniewPerc » 11 sty 2018, 12:20

Proszę Pani,
nikt nikogo do niczego nie zmusza! Wątpliwości i wynikająca z nich dyskusja są zawsze mile widziane! Na tym przecież polega idea forum!
Awatar użytkownika
ZbigniewPerc
Początkujący
 
Posty: 3
Rejestracja: 26 gru 2017, 15:03
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Inna osoba
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Odp.: Za granicę po trzecie zęby?

Nieprzeczytany postautor: Obi Wan » 04 sty 2019, 12:49

Ja raczej wolałbym w kraju, może trochę drożej ale można znaleźć właśnie w internecie prawdziwych fachowców. Dodatkowo można się wspomóc kredytem bo rzeczywiście cena na jednorazowy wydatek bywa za wysoka. Jestem przedstawicielem jednego z największych banków i oferujemy kredyty na taki cel. Jeżeli ktoś z Warszawy lub okolic byłby zainteresowany to zapraszam do kontaktu. Oddzwonię i chętnie doradzę w kwestii kredytu.
Obi Wan
Początkujący
 
Posty: 2
Rejestracja: 04 sty 2019, 12:36
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Nie

Odp.: Za granicę po trzecie zęby?

Nieprzeczytany postautor: Kazikdobry » 28 gru 2021, 10:31

Kazikdobry
Weteran
 
Posty: 421
Rejestracja: 28 sty 2019, 11:44
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak


Wróć do Protetyka i implanty

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

  • Reklama
cron