• Reklama
Największy i najlepszy katalog ślubny w sieci - Ślubnięci.pl

OBLUZOWANY ZĄB W MOŚCIE- PROŚBA O PORADĘ

Protezy stałe czy ruchome? Co, jak, gdzie, kiedy.
Regulamin forum
CZYTAJ: Regulamin serwisu dentoforum.pl
  • Reklama

OBLUZOWANY ZĄB W MOŚCIE- PROŚBA O PORADĘ

Nieprzeczytany postautor: onifer » 28 sie 2012, 16:15

Witam

Kilka miesięcy temu robiłem trzypunktowy most na górze, brakująca lewa górna jedynka została osadzona w moście na sąsiadujących moich zębach- drugiej jedynce oraz dwójce.

Od jakiegoś tygodnia zauważyłem (nie wiem czy wcześniej miało to miejsce), że most na mojej dwójce gdy poruszę palcami delikatnie się rusza (nie wiem czy tylko korona osadzona na moim zębie, czy cały ząb- przypuszczam że korona).

Nie jest to duży luz taki na 1-2mm w przód i tył ruszając delikatnie dwójkę i z tym oczywiście rusza się też jedynka wstawiona w miejsce mojego zęba. Sąsiedni filar mostu osadzony na drugiej jedynce nie rusza się.

Co w tym przypadku zrobić. Czy jest sens ściągać to do ponownego przyklejenia jeśli twardo siedzi na drugiej jedynce i narażać porcelanę na zniszczenie, czy może przeczekać a nóż się samo kiedyś odklei?

Choć z drugiej strony teraz mam jeszcze kilka miesięcy gwarancji. Co sądzicie?
onifer
Początkujący
 
Posty: 6
Rejestracja: 16 maja 2012, 19:05
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Reklama

Odp.: OBLUZOWANY ZĄB W MOŚCIE- PROŚBA O PORADĘ

Nieprzeczytany postautor: mymy » 29 sie 2012, 11:58

Dzień dobry,
proszę udać się na kontrolę by zbadać przyczynę ruchomości. Tak oczywiście nie powinno być, jeśli dwójka nie ruszała się wcześniej.
Pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: OBLUZOWANY ZĄB W MOŚCIE- PROŚBA O PORADĘ

Nieprzeczytany postautor: onifer » 29 sie 2012, 20:37

Kontrola jest oczywistą oczywistością, ale chodziło mi bardziej o podpowiedź aby mieć info z dwóch różnych źródeł czy jeśli się rusza na 1-2mm na osadzonej dwójce natomiast nie rusza się na osadzonej jedynce, to czy jest sens zdejmować most (zbijakiem- nie wiem jak się to narzędzie nazywa, ale miałem nim zbijany poprzedni most akrylowy po kilkunastu latach i było bardzo ciężko) i narażać cały materiał porcelanowy na zniszczenie, czy lepiej może przeczekać aż ewentualnie poluzuje się z dwóch stron na tyle, że będzie można łatwiej ściągnąć?

Jak to wygląda w praktyce?
onifer
Początkujący
 
Posty: 6
Rejestracja: 16 maja 2012, 19:05
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Odp.: OBLUZOWANY ZĄB W MOŚCIE- PROŚBA O PORADĘ

Nieprzeczytany postautor: mymy » 30 sie 2012, 19:33

czy to wina próchnicy korzenia czy wina cementu, i tak most trzeba ściągnąć. Jak jedno koło w samochodzie jest krzywe to czeka Pan aż skrzywi się bardziej skrzywi albo drugie będzie krzywe by wymienić oba? Lepiej ściągnąć od razu i uchronić przed przykrymi następstwami, jakim może być np. usunięcie tej dwójki.
Pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: OBLUZOWANY ZĄB W MOŚCIE- PROŚBA O PORADĘ

Nieprzeczytany postautor: onifer » 30 sie 2012, 23:21

Rozumiem. A czy jest możliwość ściągnąć ten most tak aby go nie uszkodzić? Niestety ale upłynęły dopiero 3 miesiące od założenia, pieniędzy jak na moje możliwości poszło sporo (1550 zł) i nie uśmiecha mi się robienie i płacenie od nowa.
onifer
Początkujący
 
Posty: 6
Rejestracja: 16 maja 2012, 19:05
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Odp.: OBLUZOWANY ZĄB W MOŚCIE- PROŚBA O PORADĘ

Nieprzeczytany postautor: mymy » 06 wrz 2012, 22:25

onifer pisze:A czy jest możliwość ściągnąć ten most tak aby go nie uszkodzić?

pewnie tak

zależy jaka jest przyczyna, możliwe że będzie postępowanie reklamacyjne
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: OBLUZOWANY ZĄB W MOŚCIE- PROŚBA O PORADĘ

Nieprzeczytany postautor: onifer » 12 wrz 2012, 01:37

w dniu dzisiejszym byłem na konsultacji i dentystki ktora robiła mi most. Ruszała mi tą dwójkę na której jest osadzony most jak i jedynkę wstawioną w miejsce brakującego zęba i sąsiednią jedynkę (drugi filar mostu).

Stwierdziła, że co prawda dwójka wykazuje pełną małą ruchomość taką na 2-3mm w przód-tył ale ciągnęła dość mocno za kązdy z zębów w dół i stwierdziła, że wszystko się trzyma i nie ma szans by się odkleiło a że taka ruchomość z czasem może się zdarzyć.

Ponadto stwierdziła, że i tak nie ma z tym teraz co za bardzo zrobić bo gdyby próbowała na siłę zdejmować cały most istnieje duże ryzyko uszkodzenia.

Wskazała, że gdyby jednak się kiedyś tak okazało, że korona na dwójce się tak obluzuje, że spadnie to wted pociągnie to za sobą cały most również z jedynki i wtedy będzie to można docementować od nowa.

Proszę o poradę, co można teraz zrobić, czy faktycznie taka mała ruchomość przód-tył może zostać, czy nie zepsuje mi się moja dwójka pod koroną gdyby tam jakieś resztki jedzenia wchodziły?
A może jednak upierać się przy ściąganiu mostu na siłę do ponownego podklejenia?
onifer
Początkujący
 
Posty: 6
Rejestracja: 16 maja 2012, 19:05
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Odp.: OBLUZOWANY ZĄB W MOŚCIE- PROŚBA O PORADĘ

Nieprzeczytany postautor: mymy » 04 paź 2012, 00:11

ruchomość na 2-3 mm nie jest mała tylko jest dość duża i takowa nie powinna wystąpić.

onifer pisze:Ponadto stwierdziła, że i tak nie ma z tym teraz co za bardzo zrobić bo gdyby próbowała na siłę zdejmować cały most istnieje duże ryzyko uszkodzenia.

pewnie tak, ale inaczej można się pozbyć zęba. Było robione RTG mostu?

onifer pisze:Wskazała, że gdyby jednak się kiedyś tak okazało, że korona na dwójce się tak obluzuje, że spadnie to wted pociągnie to za sobą cały most również z jedynki i wtedy będzie to można docementować od nowa.

Taka ruchomość zdecydowanie nie może zostać, może nie powinienem tak pisać ale proszę jej spytać czy też by chodziła z takim ruszającym się mostem/zębem...

onifer pisze:A może jednak upierać się przy ściąganiu mostu na siłę do ponownego podklejenia?

Raczej to, ale wg mnie najpierw powinno się wykonać zdjęcie RTG i wg wyników postępować dalej. Najprawdopodobniej most trzeba ściągnąć.
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak


Wróć do Protetyka i implanty

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

  • Reklama
cron