• Reklama
Największy i najlepszy katalog ślubny w sieci - Ślubnięci.pl

Regeneracja korony

Protezy stałe czy ruchome? Co, jak, gdzie, kiedy.
Regulamin forum
CZYTAJ: Regulamin serwisu dentoforum.pl
  • Reklama

Regeneracja korony

Nieprzeczytany postautor: badurraf » 20 sie 2012, 13:18

Witam mam taki problem, w zasadzie pytanie i prośbę o jak najlepszą radę. Niestety stan mojego uzebienia jest nieciekwy ( bark dwóch górnych 2 - zamiast jednej korona, zamiast drugiej proteza), ostatnio na wyjeździe korona się poluzowała, więc poszedłem ją zacementować, okazało się , że po miesiącu znowu jest ten sam problem, kolejne cemetowanie i niestety czuję , że jest coś nie tak...czy w przypadku, gdy powiedzmy kanał ( korzeń, przepraszam za niespujne okreslenia, ale niestety nie orientuję się w terminologii stomatologicznej i sposobie wykonywania takich zabiegów zbytnio) jest w jakiś sposób uszkodzony , można go w jakiś sposób zregenerować, coś w nim zamontować bo korona się trzymał. Przy okazji chcialem się zapytać o poradę dotyczącą mostka, który zastąpiłby dwa zęby o kórych wspominałem powyżej, ze względu na to, że moje jedynki są uszcerbione, musiałby to być most 6-punktowy ( z tego co się dowiadywałem istanieje taka możlwiść bo poza uszcerbieniem jedynki są zdrowe, trójki też),czy może lepszym rozwiązaniem byłby most kompozytowy na włóknach szklanych, który zastąpiłby brakujące dwójki a nie wymagałoby to zeszlifowania zdrowych zębów?ewentulanie jaki inny typ mostu byłby najlepszy, proszę ewentualnie o podanie jakiejś alternatywy co do tego...oraz o ile byłoby to mozlwe przybliżony koszt tego typu rozwiązań...Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i pomoc, pozdrawiam.
badurraf
Początkujący
 
Posty: 3
Rejestracja: 20 sie 2012, 12:47
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: magister
Kierunek studiów: geologia
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Katowice-Sosnowiec
Uczelnia: Uniwersytet Sląski
Pracuję: Tak

Reklama

Odp.: Regeneracja korony

Nieprzeczytany postautor: mymy » 20 sie 2012, 23:03

Jeśli ząb jest prawidłowo przeleczony kanałowo i nie był w nim cementowany wkład metalowy/z włókna szklanego, to można zrobić to teraz, jeśli był cementowany wkład, to sprawa jest ułatwiona. W obu jednak przypadkach trzeba sprawdzić czy korzeń/kikut zęba jest bez próchnicy, bo to będzie decydujący czynnik.

Proszę zaproponować dentyście most adhezyjny. Przykłady:
Obrazek
Obrazek

dobrym wyjściem są również implanty. Po co szlifować zdrowe zęby. Jak przeszkadzają jedynki proszę porozmawiać z dentysta o licówkach.
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: Regeneracja korony

Nieprzeczytany postautor: badurraf » 21 sie 2012, 09:42

Bardzo dziękuję za odpowiedź, a czy możliwe byłoby, w przypadku gdybym zdecydował się na most adhezyjny,ktory byłby klejony to jedynek i trójek ,wykonanie wtedy licówek na jedynki, czy nie kolidowało by to w jakiś spsoób ze sobą?Bo nie wiem wtedy w jaki sposób wykonywane byłoby podklejenie takie mostu w przypadku gdyby się poluzował, w momencie w którym na zębie , na którym jest mocowany byłyby licówki...jeszce raz będę bardzo wdzięczny za odpowiedź i pomoc, pozdrawiam.
badurraf
Początkujący
 
Posty: 3
Rejestracja: 20 sie 2012, 12:47
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: magister
Kierunek studiów: geologia
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Katowice-Sosnowiec
Uczelnia: Uniwersytet Sląski
Pracuję: Tak

Odp.: Regeneracja korony

Nieprzeczytany postautor: mymy » 21 sie 2012, 19:42

badurraf pisze:a czy możliwe byłoby, w przypadku gdybym zdecydował się na most adhezyjny,ktory byłby klejony to jedynek i trójek

taka opcję właśnie zasugerowałem :)
łapki tego mostu są od tyłu, licówkę klei się od przodu, nie ma problemu.
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: Regeneracja korony

Nieprzeczytany postautor: badurraf » 23 sie 2012, 11:39

Tak jak wspominałem jestem laikiem, myślałem, ze licówki są naklejane na przednią i tylnią powierzchnię zęba :) ...bardzo dziekuję za zainteresowanie i pomoc, pozdrawiam...

----------------------------------- Scalono post 23 sie 2012, 11:39 -----------------------------------

Zawitałem wczoraj do stomatologa ze zdjęciem felernego korzenia w którym tkwi korona, okazało się , że cokół na którym jest zamocowana korona w korzeniu jest peknięty i dlatego korona luzuje się dośc często...sam korzeń też już nie jest w idelanym stanie, więc stomatolog poleca już w tej chwili inne rozwiązania protetyczne...tylko gdy wspomnialem o Pana propozycji mostu adhezyjno-kompozytowego, on zkolei odradzal mi ( jednak przeciwskazań do wykonania nie ma ), polecajac most porcelanowy na stali (4-ptk, 2 podwieszone na samych kłach - trochę się boję takiego rozwiązania, czy nie będzie wtedy to zbyt duże obciązene dla jednego zęba ), tylko ni ewiem czy podyktowane jest to tylko chęcią zarobku z jego strony, czy czymś innym???prosiłbym o Pańską opinię odnośnie mostów adhezyjno-kompozytowych, czy jest to dobre rozwiązanie, biorąc pod uwagę wytrzymałość względem ceny.Pozdrawiam.
badurraf
Początkujący
 
Posty: 3
Rejestracja: 20 sie 2012, 12:47
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: magister
Kierunek studiów: geologia
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Katowice-Sosnowiec
Uczelnia: Uniwersytet Sląski
Pracuję: Tak

Odp.: Regeneracja korony

Nieprzeczytany postautor: mymy » 25 sie 2012, 02:11

w nowoczesnej protetyce nie istnieje coś takiego jak dowieszka, wyjątkiem są tylko braki w odcinkach bocznych gdzie stosuje się podparcie na dziąśle. Powstają wtedy niekorzystne siły, taka dowieszka działa jak wahadełko.
Skoro nie ma przeciwwskazań to nie widzę problemu. Widzę problem w mentalności, zamiast licówki to korona, zamiast kompozytu to porcelana, a technika się zmienia i w dzisiejszych czasach są tak dobre materiały że mniejszym kosztem można zrobić super rzeczy. Nie w każdym przypadku metal na porcelanie jest lepszym wyjściem..
Takie jest moje zdanie.

Dodatkowo, żeby zwiększyć siłę połączenia "łapek" mostu, można zrobić małe rowki w 1 i 3, to jest żadna reparacja zęba w stosunku do szlifowania pod korony na most porcelanowy na metalu...
Pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do Protetyka i implanty

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości

  • Reklama