• Reklama
Największy i najlepszy katalog ślubny w sieci - Ślubnięci.pl

Wybite i złamane zęby - co dalej z tym robić

Protezy stałe czy ruchome? Co, jak, gdzie, kiedy.
Regulamin forum
CZYTAJ: Regulamin serwisu dentoforum.pl
  • Reklama

Wybite i złamane zęby - co dalej z tym robić

Nieprzeczytany postautor: kemid » 03 cze 2012, 11:18

Witam,

Potrzebuję porady co mam zrobić z uszkodzonym uzębieniem syna.
Syn podczas zabawy/gry w golfa dostał w twarz kijem golfowym metalowym tak silnie, że kij przebił na długości 5 cm skórę/ciało i metalowa część tego kija zrobiła „trochę” bałaganu w dolnej szczęce mojego syna po jego lewej stronie.
Jak widać na zdjęciu: zęba „4” niema wogóle, „3” jest ułamana, „2” jest ułamana jeszcze niżej, a to co widać nad nią to był kawałek wiszący chyba na nerwie i w nocy po prostu się oderwał, „1” jest ukruszona/złamana względem jedynki zdrowej około 5-6 mm (syn dolne jedynki ma raczej niezbyt duże).
Mamy skierowanie do chirurga szczękowego na usunięcie korzeni złamanej „3” i złamanej „2”, a „1” zostaje tak zadecydował chirurg szczękowy po konsultacji. I właśnie tutaj proszę o ile to możliwe o kilka zdań czy:
- Usuwać korzenie o których mowa wyżej?
- Czy może te korzenie przydadzą się do odbudowy czasowych zębów?
Jeżeli to możliwe to tylko i wyłącznie zdecydowalibyśmy się na implanty, a jeżeli w tym wieku nie jest to możliwe to może te korzenie będą potrzebne do wstawienia zastępczych zębów na 2-3 lata .
Link do zdjęcia RTG: http://imageshack.us/photo/my-images/513/fotodu.jpg/
P.S.
Jeżeli ktoś się orientuje co z tym robić proszę o kilka zdań co z tymi korzeniami, czy wyrywać czy nie, czy po wyrwaniu i kilku latach kiedy kości się zejdą nie okaże się, ze kość szczęki jest za wąska i dodatkowo to skomplikuje ewentualne implanty.
Dodam, że jestem całkowitym laikiem w sprawach tego typu i to co pisze to moje przemyślenia poparte „wiedza” internetową. Z góry bardzo dziękuję za wszelkie wskazówki i pozdrawiam
Arek
kemid
Początkujący
 
Posty: 3
Rejestracja: 03 cze 2012, 10:55
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Inna osoba
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Reklama

Odp.: Wybite i złamane zęby - co dalej z tym robić

Nieprzeczytany postautor: mymy » 03 cze 2012, 20:29

Witam,
kemid pisze:- Usuwać korzenie o których mowa wyżej?

musiałbym widzieć zdjęcie wewnątrzustne, jak tylko dziąsło nie będzie "przeszkadzać" i po opracowaniu korzenia nie będzie głęboko pod dziąsło uważam, że zęby można przeleczyć kanałowo, zacementować wkład koronowo-korzeniowy z włókna szklanego i na to korona. To z 2 i 3, odnośnie jedynki, to gdy odłamanie nie jest za duże, wystarczy odbudowa materiałem światłoutwardzalnym.

kemid pisze:jeżeli w tym wieku nie jest to możliwe

to znaczy?? Analizując zdjęcie myślę że syn ma 14-15-16 lat.
Źródła różnie wskazują, jedne że implanty po 16 r. ż., inne że po 18 r. ż.

Najlepszym wyjściem jest implant w miejsce 4 (jeśli wiek pozwala ), korony na 2 i 3, materiał światłoutwardzalny na 1 (koronę będzie można zawsze w razie czego w przyszłości założyć).
Ewentualnie materiał światłoutwardzalny na 1, korona na 2 oraz most od 3 do 5.
pozdrawiam

ps. na marginesie, brak zawiązka prawej górnej 8, więc ona nigdy się nie pojawi.
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: Wybite i złamane zęby - co dalej z tym robić

Nieprzeczytany postautor: kemid » 04 cze 2012, 00:03

Witam,
syn ma 15 lat skończone.
Może powiem tak docelowo chciałbym aby miał wsawione implanty. Z tego co wiem to zęby leczone kanałowo są martwe i prędzej czy póżniej ich żywot dobiegnie końca. Wtedy od nowa zabawa. Wolałbym zrobić coś tak, aby dojechać do tych 16-stu lat i wstawic implanty. Nawet jeżeli chodzi o zęby na jakiś czas ( znowu ten wiek 16) to dobrze byłoby, aby nie było to byle co. Za wskazówki i cenne porady dziękuję i pozdrawiam.

P.S.
Rozumiem, że dobrze nie zawsze znaczy tanio. W takiej sprawie koszty nie grają roli.
Arek
kemid
Początkujący
 
Posty: 3
Rejestracja: 03 cze 2012, 10:55
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Inna osoba
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Odp.: Wybite i złamane zęby - co dalej z tym robić

Nieprzeczytany postautor: mymy » 04 cze 2012, 22:59

Proszę Pana martwe zęby leczone kanałowo są o niebo lepsze niż najlepsze implanty. Proszę wziąć też pod uwagę fakt, że zawsze można je usunąć. Zęby po leczeniu kanałowym które są odpowiednio higienizowane (oczywiście nie tylko one tylko cała jama ustna) pobędą w buzi jeszcze długie długie lata, szczególnie po porządnej kanałówce i szczelnie zacementowanej koronie.
Żeby doczekać wieku proponuję wariant: materiał światłoutwardzalny na 1, korona na 2 oraz most adhezyjny od 3 do 5 (czyli ze skrzydełkiem na 5, bez szlifowania korony dookoła).
pozdrawiam i cieszę się że pomogłem
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak


Wróć do Protetyka i implanty

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

  • Reklama
cron