• Reklama
Największy i najlepszy katalog ślubny w sieci - Ślubnięci.pl

Wymiana korony i wkładu koronowo korzeniowego

Protezy stałe czy ruchome? Co, jak, gdzie, kiedy.
Regulamin forum
CZYTAJ: Regulamin serwisu dentoforum.pl
  • Reklama

Wymiana korony i wkładu koronowo korzeniowego

Nieprzeczytany postautor: anyah » 18 maja 2012, 14:38

Witam serdecznie, zaczne od opisania mojego przypadku.
Około 10 lat temu w wyniku wypadku złamała mi się lewa górna dwójka. Ząb był tak wysoko złamany że stomatolog zastosował koronę opartą na wkładzie koronowo korzeniowym. Dwójka została prawdopodobnie przeleczona kanałowo, piszę prawdopodobnie bo, po pierwsze się na tym nie znam, a po drugie było to bardzo, bardzo dawno temu. Problem polega teraz na tym, że dwójka bardzo się osunęła, językiem wyczuwam "próg" zęba który powiniem przylegać do dziąsła. Z przodu natomiast zrobiła się przestrzeń około 1,5 mm. Wygląda to tak że przy dziąśle jest "obramówka" następnie milimetrowa przerwa i korona. Ząb nie boli, nie ma nieprzyjemnego uczucia. Konsultowałam sie już z trzeba stomatologami, co w takim przypadku zrobić. Po wykonaniu prześwietlenia wszytscy twierdzili że z korzenia nie da się usunąć zacementowanego wkładu z powodu zbyt wąskich ścian korzenia, które uległy by rozpadzie. Każdy jeden proponował implant. Powiem szczerze że nie stac mnie na implant. Byłam zadowolona z korony. "Osunięcie" korony -(?)- zaczęło się około 3 lat temu. Jestem sfrustrowana, bo nie wiem co mam zrobić. Załączam zdjęcia prześwietlenia oraz samej korony. Bardzo prosze o pomoc !!!
Nie posiadasz wymaganych uprawnień, by zobaczyć pliki załączone do tej wiadomości. Zaloguj się lub zarejestruj.
anyah
Początkujący
 
Posty: 1
Rejestracja: 18 maja 2012, 13:49
Płeć: Kobieta
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Reklama

Odp.: Wymiana korony i wkładu koronowo korzeniowego

Nieprzeczytany postautor: mymy » 21 maja 2012, 23:37

Witam,
ząb był leczony kanałowo lecz nie do końca, wypełnienie kanału powinno sięgać wierzchołka korzenia. Nie ma żadnych zmian okołowierzchołkowych więc koniec końców ta okolica jest ok.
Co do wkładu rzeczywiście istnieje ryzyko odłamania ścianek zęba.
Zanik dziąsła nastąpił najprawdopodobniej na skutek istnienia stopnia, tzn. korona nie przechodzi gładko w korzeń tylko tworzy stopień.
Można próbować albo przeszczep dziąsła (ale sprawa będzie nawracać), albo spróbować usunąć wkład, założyć nowy wkład z nowa koroną i dopiero przy niepowodzeniu zastanowić się na mostem lub implantem. Implant jest drogi ale jest lepszym rozwiązaniem ponieważ nie trzeba szlifować zębów okolicznych i kość w tym miejscu nie zanika. Ewentualnie można by jeszcze użyć mostu tzw. adhezyjnego, czyli nie szlifuje się zębów okolicznych jak pod koronę (dookoła) tylko przykleja się od strony podniebiennej takie "skrzydełka". Wygląda to mniej więcej tak: http://www.wszystkodlazebow.pl/protetyka/3.jpg, tylko jak piszę, kość w miejscu 2 będzie zanikać szybciej aniżeli byłby tam implant.
Pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: Wymiana korony i wkładu koronowo korzeniowego

Nieprzeczytany postautor: ania0070 » 22 maja 2012, 12:44

Dziękuję za odpowiedź. Żaden z lekarzy nie wspomniał nic o tego rodzaju moście. Mam tylko jeszcze pytanie odnośnie zaniku kości. Co oznacza że kość w miejscu 2 będzie zanikać szybciej aniżeli byłby tam implant. Czy znaczy to że po dłuższym czasie nie można zastosować implantu? Bardzo proszę o odpowiedź i dziękuję!
ania0070
 

Odp.: Wymiana korony i wkładu koronowo korzeniowego

Nieprzeczytany postautor: mymy » 24 maja 2012, 13:23

można go zastosować ale najprawdopodobniej będzie potrzeba zastosowania regeneracji (odbudowy) tkanki kostnej materiałami zastępczymi, najczęściej zmieszanymi z tkanką kostną własną.
Kość, w miejscu gdzie brakuje zęba zanika szybciej, ponieważ jest "nieużywana".

Taki most jest fajną alternatywą, jego odklejenie się jest mało prawdopodobne ale wyższe niż innych mostów - dlatego stosuje się go najczęściej w odcinku przednim gdzie występują mniejsze siły.

pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do Protetyka i implanty

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości

  • Reklama
cron