• Reklama
Największy i najlepszy katalog ślubny w sieci - Ślubnięci.pl

Co robić? Ząb kanałowo niedoleczony

Pytania, obawy
Regulamin forum
CZYTAJ: Regulamin serwisu dentoforum.pl
  • Reklama

Co robić? Ząb kanałowo niedoleczony

Nieprzeczytany postautor: Marti » 05 kwie 2012, 22:44

Witam :)

Kilka dobrych lat temu (jakieś 6-8) chodziłam do pani dentystki, która jak się potem okazało była strasznie byle jaka.
Sytuacja jest taka: pani dentystka "byle jaka" zatruła mi dolną szóstkę, wywierciła w niej dziurę wielką, czymś tam wypełniła i dała plombę światłoutwardzalną. Ząbek nigdy nie bolał i nie boli, ale 3 tyg. temu urwał mi się kawałeczek plomby, bardzo mały, ale postanowiłam pójść z tym od razu.

Moja nowa dentystka zleciła RTG zęba i okazało się... no właśnie. Ząb kanałowo-niekanałowo leczony. Wywiercony, zatruty, załatany, ale w kanałach czarno.
Co mam robić? Naprawę kanałowe leczenie jest dla mnie drogą inwestycją. Tym bardziej kiedy ząb nie boli i nigdy nie bolał. Nie da się po prostu założyć nowej plomby?

A jeżeli uzbieram na kanałowe to czy trzeba będzie go znowu truć (chociaż był truty kilka dobrych lat temu). Czy będzie boleć?

Pozdrawiam i błagam o odpowiedź :(
Marti
 

Reklama

Odp.: Co robić? Ząb kanałowo niedoleczony

Nieprzeczytany postautor: mymy » 05 kwie 2012, 23:20

Witam,
jeśli ząb był na prawdę zatruwany to trzeba go przeleczyć kanałowo by ustrzec się bólu w przyszłości (i zachować zęba). Nie wierzę by po takim czasie nie było zmian okołowierzchołkowych, więc jeśli takowe są to metody leczenia są dwie: kanałówka lub usunięcie zęba. Nie można zaplombować zęba z martwą miazgą, która jest ciałem obcym dla organizmu i jak już wspomniałem wcześniej, stan może ulec zaostrzeniu i może pojawić się ból.
Prawdopodobnie nie trzeba będzie go znowu truć, najlepiej usunąć miazgę w znieczuleniu - najszybciej i najbezpieczniej.
Pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: Co robić? Ząb kanałowo niedoleczony

Nieprzeczytany postautor: Gość » 06 kwie 2012, 00:13

Z tego co wiem, miazga też została usunięta. Tylko te nieszczęsne kanały...
W ogóle z takich pytań pacjenta-laika to ząb zatruty=martwy i martwy=zatruty?
Gość
 

Odp.: Co robić? Ząb kanałowo niedoleczony

Nieprzeczytany postautor: mymy » 06 kwie 2012, 23:56

Powiem tak: zatrucie zęba ma doprowadzić do jego obumarcia ale jak już spotyka się martwą miazgę to nie znaczy jednoznacznie że była zatruta, mogła obumrzeć w wyniku stałego drażnienia przez bakterie z ubytku.
U Pana jest martwy przez zatrucie, czeka więc Pana decyzja, usuwanie czy kanałówka.
Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do Leczenie kanałowe

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości

  • Reklama
cron