• Reklama
Największy i najlepszy katalog ślubny w sieci - Ślubnięci.pl

ząb pęknięty poziomo wzdłuż

Pytania, obawy
Regulamin forum
CZYTAJ: Regulamin serwisu dentoforum.pl
  • Reklama

ząb pęknięty poziomo wzdłuż

Nieprzeczytany postautor: kornchild » 08 sie 2011, 20:24

Witam wszystkich forumowiczów,

Mój problem jest dosyć skomplikowany. Otóż kilka lat temu miałem zęba (6) leczonego kanałowo, na tyle nieudolnie, że w zasadzie od razu zszarzał ale jakoś nie bolał. Dopiero niedawno zacząłem w nim odczuwać ból. U dentysty okazało się że zrobił się stan zapalny i konieczne było ponowne leczenie kanałowe. Po 3/4 wizytach z tym zębem było już coraz lepiej i dentystka włożyła w niego opatrunek i kazała przyjść po miesiącu. Jednak w pewnym momencie podczas jedzenia poczułem ostry ból i po oględzinach przed lustrem okazało się że ząb pękł poziomo wzdłuż. Więc od razu umówiłem się na wizytę, podczas której moja dentystka stwierdziła, że zęba pewnie trzeba będzie usunąć chirurgicznie. Jednak po rozwierceniu zobaczyła, że obie połówki prawdopodobnie się nie ruszają i trochę nie wiedziała co z tym robić. Stwierdziła, że nie ma takiego kleju, który by zespolił te 2 połówki, bo tam przez tę szczelinę mogą się przedostawać bakterie i powodować stany zapalne, a szkoda wydawać pieniądze na wypełnianie kanałów, jeśli ząb ma się zaraz rozlecieć. Z drugiej jednak strony korzeń jest cały, stan zapalny zniknął, zmiany się cofają i korzeń jest cały. Ciężko zrobić zdjęcie rtg tak pękniętego zęba i w związku z tym trudno też określić wielkość tej szczeliny. Na razie włożyła opatrunek i kazała przyjść za 2 tyg. I tutaj moje pytanie: czy zęba pękniętego poziomo wzdłuż z nieuszkodzonym korzeniem można jakoś uratować, czy nadaje się on tylko do ekstrakcji. Moja dentystka wspominała coś o preparacie MTA... Czy da się jakoś tego zęba uratować? Szkoda i go, bo to "szóstka" i bez niej to jednak będzie duży dyskomfort... Będę wdzięczny za informacje.
kornchild
 

Reklama

Odp.: ząb pęknięty poziomo wzdłuż

Nieprzeczytany postautor: mymy » 08 sie 2011, 22:47

Witam,
zależy co dokładnie i gdzie pękło. Jeśli sama korona można zęba jak najbardziej ratować, choćby wkładami koronowo-korzeniowymi i na to korona - uzupełnienie na lata. Jeśli dochodzi złamanie korzenie, pojawią się i problemy, bo jak piszesz może i nie widać szczeliny i ruchomości ale bakterie jak najbardziej mogą się tam gromadzić.
Potrzebna jest dokładna diagnostyka na ruchomość zęba oraz RTG (zdjęcia pod skosem by postarać się uwidocznić szczelinę złamania). Nawet gdy pęknięcie dotyczy jednego korzenia, można ząb przepołowić i pozostały korzeń zaopatrzyć jak wyżej (wkład + korona) - to na dole. NA górze można po prostu usunąć sam korzeń i resztę korzeni z korona pozostawić.
Możliwości jest trochę lecz bez bardzo wnikliwej diagnostyki i zaangażowania lekarza nic się nie zdziała, chyba że fuksem.
A MTA jest do takich celów jest idealny, jeśli to co się naprawia jest malutkie, to nie jest cement wytrzymały.
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: ząb pęknięty poziomo wzdłuż

Nieprzeczytany postautor: kornchild » 09 sie 2011, 22:33

Dziękuję za odpowiedź.
Za 2 tygodnie mam wpisaną 1,5 godzinną wizytę u dentystki - może będzie próbowała ratować jeszcze jakoś tego zęba. Jeśli stwierdzi, że nie da się - będę próbował u innego dentysty. W każdym razie będę próbował, szkoda mi go wyrywać, ekstrakcja to ostateczność. Tym bardziej, że piszesz, że jest kilka możliwości ratowania zęba, ale zaangażować się musi sama dentystka...
kornchild
 

Odp.: ząb pęknięty poziomo wzdłuż

Nieprzeczytany postautor: studentkalekdent » 11 cze 2012, 15:54

Witam,
problem podobny i poszukuję genialnego pomysłu na ocalenie zęba przed ekstrakcją.

1. ząb 36 leczony endo ok 6 lat temu (niedopełnione kanały, bez żadnego zdjęcia w trakcie leczenia...o zgrozo z dzisiejszej perspektywy)
2. rok temu odpadła cała ściana policzkowa, została odbudowana kompozytem
3. pół roku temu próchnica wtórna, odbudowa z podkładem glassjonomegowym
4. tydzień temu to samo, tym razem porządna diagnostyka i niestety ułamanie ściany poniżej linii kości zębodołu przy korzeniu dystalnym i pęknięcie w okolicy furkacji(podobno dyskwalifikuje to wkład koronowo-korzeniowy i koronę)
5. na RTG lekkie stany zapalne w okolicy wierzchołków i furkacji
6. ząb generalnie zakwalifikowany do usunięcia;/ zastanawiałam się, czy radektomia i osadzenie korony na jednym korzeniu jest rozsądne...wiem, że pewniej byłoby wyrwać i wsadzić implant
7. aktualnie korona zalepiona glassjonomerem i czeka, aż sesja się skończy. Nie odczuwam głębokiego bólu, tylko taki od podrażnienia tkanek miękkich. Tak na wszelki wypadek mam przepisany Clindamycin MIP600 i pytanie czy 12 tabletek wystarczy?

Ładnie proszę o opinię;)
studentkalekdent
Początkujący
 
Posty: 1
Rejestracja: 11 cze 2012, 15:51
Płeć: Kobieta
Jestem: Student
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: lek.dent.
Rok studiów: 2
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Nie

Odp.: ząb pęknięty poziomo wzdłuż

Nieprzeczytany postautor: mymy » 12 cze 2012, 23:24

Witam,
oj ciężko ciężko :)
Implanty do dobre rozwiązania ale nie tak dobre jak własne zęby, a radektomia to tak na prawdę leczenie tymczasowe długoczasowe. Nie znam niestety żadnych badań na ten temat ale słyszałem kilka opinii, korona na jednym korzeniu nierównomiernie rozkłada siły. Koniec końców, choćby to miało o kilka lat opóźnić ekstrakcję to warto (jak też pacjenta stać).
Antybiotyk na wszelki wypadek przy takim zapaleniu jest zbędny.
Gdzie studiujesz?

Sam mam podobny przypadek, ząb przechodzony, a to często przekreśla wszystko. Ząb po endo, pęknięcie korony i dna komory (niecałkowite) od kąta językowo-dystalnego do kąta policzkowego mezjalnego. Przewlekły stan zapalny ropny, resorpcja w furkacji, głęboka kieszonka przy kącie językowo-dystalnym. I co? Ratowałem. Oczyściłem skalerem dokładnie kieszonkę, oczyściłem dokładnie komorę i szczelinowcem linie pęknięcia, na szczęście suchość była idealna. Skondycjonowałem i zakleiłem wszystko Fuji IX Extra (kapsułkowane cudo :) ). Mam nadzieję że stan się nie zaostrzy i co 2-3 m-ce będę strzelał punktowe fotki czy zanik kości się zmniejsza. Jeśli nie będzie i jeśli stan się zaostrzy od razu chwytam za Berteny.

Ja tam nawet uważam że takie odłamania i pęknięcia można próbować ratować wkładem k-k, bo myślę że większym problemem jest szczelność przy granicy złamania poddziąsłowego. przyczep nabłonkowy się raczej nie odbuduje więc wrota zakażenia są otwarte.. Sama szczelina przy pękniętym zębie rokuje lepiej niż odłamana ściana którą trzeba odbudować.
pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: ząb pęknięty poziomo wzdłuż

Nieprzeczytany postautor: naranja » 02 maja 2013, 20:57

Witam!
Mam podobny problem...podczas jedzenie odczułam, iż pękł mi ząb (piątka) i właściwie nie widać ale jestem prawie pewna...miałam podobna sytuacje w przypadku obu szóstek, które dentysta kazał mi wyrwać...teraz jednak widzę że takie zęby da się jeszcze uratować...czy ktoś może mi polecić jakiegoś dentystę w okolicach cieszyna lub bielska... naprawdę nie chcę wyrywać kolejnego zęba:(((( ile taka naprawa może kosztowac?
naranja
Początkujący
 
Posty: 1
Rejestracja: 02 maja 2013, 20:50
Płeć: Kobieta
Jestem: Inna osoba
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Odp.: ząb pęknięty poziomo wzdłuż

Nieprzeczytany postautor: Pigus » 07 lut 2018, 12:15

Leczenie kanałowe macie tutaj, w Poznaniu. Być może komuś się przyda, sama korzystałam z takiego leczenia.
Pigus
Początkujący
 
Posty: 4
Rejestracja: 31 sty 2018, 13:51
Płeć: Kobieta
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: informatyka
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do Leczenie kanałowe

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

  • Reklama