• Reklama
Największy i najlepszy katalog ślubny w sieci - Ślubnięci.pl

Czy warto usuwać?

Pytania, obawy
Regulamin forum
CZYTAJ: Regulamin serwisu dentoforum.pl
  • Reklama

Czy warto usuwać?

Nieprzeczytany postautor: Ewelina1 » 26 kwie 2011, 00:25

Witam,
1. Od Grudnia 2010 leczę górną szóstkę.
2. Pierwotne założenie mojego dentysty to plomba.
3. Na początku lekarz zalecił "truciznę" i tak miesiąc po miesiącu (może dłużej) miałam ją wymienianą 3-krotnie.
4. W trakcie tego 'procesu' dwie ścianki zęba odpadły. Można swierdzić, że jest to już pół zęba.
4. Obecnie mamy kwiecień i lekarz postanowił, że niestety trzeba będzie ząb leczyć kanałowo.
5. Od wizyty minęło kilka dni, następne planowane mam na połowę maja. Czuję, że założony fleczer mi się ściera.

Obecnie rośnie mi osemka po tej samej stronie.

moje pytania:
odnośnie punktu trzeciego: czy można tak długo stosowac truciznę, trzykronie ponad miesiąc każda?
odnośnie punktu czwartego: czy jest to wina lekarza?
Czy warto kontynuować leczenie? czy lepiej usunąć tego pół zęba? dochodzi jeszcze aspekt taki, iż jest to zabieg o koszcie 350zł ;/ zastanawiam się, czy po leczeniu ten ząb i tak nie ulegnie zniszczeniu

btw. czy jest szansa że siódemka i wyrastająca osemka przesuną się na miejsce wyrwanej szóstki?
Ewelina1
Początkujący
 
Posty: 1
Rejestracja: 26 kwie 2011, 00:08
Płeć: Kobieta
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Nie

Reklama

Odp.: Czy warto usuwać?

Nieprzeczytany postautor: mymy » 26 kwie 2011, 12:35

Witam :)
ciekaw jestem co było tą "trucizną" skoro była kilkakrotnie wymieniana a na końcu stwierdzono że jednak trzeba leczyć kanałowo :??: Bo jeśli chodzi o 6 to trucizna powinna być w zębie 2-3 tygodnie, nie dłużej i to jest wstęp do leczenia kanałowego, uśmierca się przecież zęba! 3 miesiące na truciznę to stanowczo za długo. Nie można po założeniu trucizny stwierdzić że jednak trzeba leczyć kanałowo bo taki jest cel stosowania trucizny. Nie był czasem stosowany np. tlenek cynku (zapach goździków?)?
Co do punktu 4 - ciężko powiedzieć ponieważ nie wiem w jakim stanie był ząb, ALE długotrwałe stosowanie cementów tymczasowych może sprzyjać odłamywaniu się szkliwa ponieważ są dużo mniej twarde od niego i siły zgryzowe nie są rozkładane.
Nie ma szansy by ta luka się wypełniła przez przesunięcie zębów. Mogą się jedynie przechylić w stronę luki (nie przesunąć) a to może powodować przeszkody w zgryzie. Zawsze kanałowo warto leczyć ponieważ zachowuje się swój ząb. Obawiam się tylko że po leczeniu kanałowym i przy gdy brak połowy zęba trzeba będzie założyć wkład koronowo-korzeniowy i koronę, co niestety znacznie podniesie koszty leczenia. Oczywiście można odbudować ząb samym materiałem światłoutwardzalnym lecz korona będzie mniej wytrzymała, plusem jest że dopiero po czasie można założyć koronę.
Pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: Czy warto usuwać?

Nieprzeczytany postautor: Ewelina » 01 maja 2011, 00:31

dziękuję za odpowiedź ;)
[quote="mymy"]tlenek cynku (zapach goździków?)?[/quote]
tak, właśnie tak to pachniało
Ewelina
 

Odp.: Czy warto usuwać?

Nieprzeczytany postautor: mymy » 01 maja 2011, 10:45

więc albo to nie była trucizna - tylko lekarstwo które miało pobudzić zęba do odbudowy aby nie dopuścić do leczenia kanałowego, albo pod spód była jeszcze dana trucizna, czego raczej się nie robi - do trucizny stosuje się inny cement tymczasowy. W dodatku to lekarstwo ze 3 miesiące dobrze jakby sobie tam pobyło, a nie od razu po miesiącu usuwać ponieważ zębina nie jest jeszcze wtedy wystarczająco odbudowana. Pozdrawiam :)
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do Leczenie kanałowe

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości

  • Reklama
cron