• Reklama
Największy i najlepszy katalog ślubny w sieci - Ślubnięci.pl

PILNE!! bolący ząb mimo przeleczenia kanałowego

Pytania, obawy
Regulamin forum
CZYTAJ: Regulamin serwisu dentoforum.pl
  • Reklama

PILNE!! bolący ząb mimo przeleczenia kanałowego

Nieprzeczytany postautor: feriste » 13 mar 2011, 15:10

Zawracam się do Państwa z prośbą o poradę:
Mniej więcej w listopadzie 2010 r. lewa jedynka reagowała na ciepło-zimno. Po jakimś czasie te objawy ustąpiły, aż któregoś wieczoru miałam obolałą całą górną lewą szczękę - nie byłam w stanie określić, który to ząb - choć swoje podejrzenia kierowałam właśnie ku tej jedynce. Do dentysty było miejsce dopiero za 3 dni więc kolejne 3 noce miałam delikatnie mówiąc - bezsenne. Pani Stomatolog chlorkiem sprawdzała, który ząb może być winowajcą - wszystkie reagowały prawidłowo, ale stwierdziła, że to może jednak być ta jedynka. W trakcie kanałowego leczenia (bez zatruwania), stwierdziła, że to na pewno ona jest WINOWAJCĄ, ponieważ ta właśnie jedynka ostro krwawiła... Dostałam antybiotyk, po którym objawy stanu zapalnego ustąpiły, ale czułam, że ta jedynka nie zachowuje się "normalnie"... Nie za bardzo wiem, jak opisać tę jej "nienormalność", ale spróbuję - otóż przy dotknięciu jej językiem, przy nagryzaniu pokarmów oraz przy szczotkowaniu odczuwałam ból - taki przeszywający, ale tylko w obrębie tego zęba... Poszłam do tej swojej stomatolog - powiedziałam o objawach - i usłyszałam, że czasem tak się dzieje - że ząb musi się uspokoić, ale ponieważ do lutego 2011 r. mi nie przeszło (to już 3 m-ce!!), to poszłam ponownie. Usunięto mi kanałowe wypełnienie i zatruto zęba na 3 tygodnie. Muszę powiedzieć, że mniej więcej po tygodniu mogłam już spokojnie szczotkować zęby i normalnie jeść. Do momentu aż w połowie drugiego tygodnia nie ugryzłam jakiegoś cholernego, gumowatego rogala - poczułam jakieś "zgrzytnięcie" i myślałam, że wypadło mi to lekarstwo i wtedy - objawy powróciły. Nie szłam do dentysty licząc, że może "samo" się uspokoi, jednak po 3 tygodniach od zatrucia objawy nadal były więc ponownie przeczyszczono mi kanały - poszerzono je największym dostępnym narzędziem (tak powiedziała mi Pani stomatolog) oraz użyto dużej dawki chemicznych specyfików do zatrucia kanałów - od tego drugiego zatrucia jutro minie tydzień - a nadal nie jest lepiej!! Co więcej - nie boli mnie sam ząb - przy szczotkowaniu, jedzeniu, czy dotykaniu go językiem - ale mniej więcej od godzin popołudniowych (tym razem nie wieczornych) ból zaczyna mi promieniować tak jak na początku - na całą lewą górną szczękę... Dodam, że na zdjęciach RTG nie widać nic niepokojącego...

Przy pierwszym zatruciu moja stomatolog powiedziała mi o możliwości resekcji, jednak wolałabym tego uniknąć, bo za "dzieścia" lat a może szybciej ;/ - pewnie będę zmuszona do jakiejś korony - i nie będzie jej o co "zaczepić"...

Co jeszcze mogę zrobić? Może powinnam skonsultować się z innym specjalistą? Wolałabym tego uniknąć - ta moja stomatolog ma bardzo dobre umiejętności, pochlebne opinie na forach internetowych i pracuje w renomowanej klinice stomatologicznej, z której usług właśnie korzystam. Proszę o poradę!! Z góry dziękuję!
feriste
 

Reklama

Odp.: PILNE!! bolący ząb mimo przeleczenia kanałowego

Nieprzeczytany postautor: mymy » 13 mar 2011, 15:45

Witam!
Ciekawi mnie fakt iż zatruto zęba po usunięciu miazgi.. I to dwukrotnie. Bóle mogą być powodowane przez nieusuniętą martwą miazgę z kanału dodatkowego albo bocznego (czasem się w jedynkach zdarzają) bo przy dużych narzędziach wykluczam pozostałości miazgi w kanale głównym. Ból mógł być też powodowany przez przepchnięty poza kanał materiał.
Czyli kanał był wypełniany 3 razy tak?
Resekcja polega na usunięciu wierzchołka korzenia, nie przeszkadza to w ew. założeniu korony. Ale do resekcji są wskazania, jak np. przewlekłe zapalenie tkanek okołowierzchołkowych, które to na zdjęciu jak najbardziej widać. RTG było punktowe (tej jedynki) czy pantomograficzne (całych szczęk)?
Potrzebna jest dokładna analiza zdjęcia RTG punktowego i pantomograficznego, ew. zajrzenie do zęba przez mikroskop. Chętnie obejrzę te zdjęcia jak ma Pani możliwość ich zamieszczenia. Pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: PILNE!! bolący ząb mimo przeleczenia kanałowego

Nieprzeczytany postautor: feriste » 13 mar 2011, 16:47

Serdecznie dziękuję za tak szybką odpowiedź! ;)

Czy kanał był wypełniany 3 razy? Za bardzo nie wiem, czy przy zatruciu wypełnia się go tym lekarstwem, czy jakimś "tradycyjnym" wypełnieniem. Ale tak jak napisałam - kanał był wypełniony 1x w listopadzie, a teraz dwukrotnie zatruty.
RTG było punktowe. Klinika wykonuje zdjęcia cyfrowe, zapisywane w ich bazie danych, dlatego niestety nimi nie dysponuje...

Co ciekawe - jak tylko zamieściłam tego posta, to poczułam ból przy ucisku w prawej jedynce - podobny do tego w lewej - jednak trochę inny ;/ I nadal go czuję.

Ciekawi mnie, czy można jakoś usunąć martwą miazgę z ewentualnego kanału bocznego? Bo nie wyobrażam sobie funkcjonować kilka lat z takim dyskomfortem w szczęce...

Nie chciałabym czegoś narzucać swojej stomatolog, ale wydaje mi się, że zaczyna jej brakować pomysłów na rozwiązanie tego mojego problemu...
feriste
 

Odp.: PILNE!! bolący ząb mimo przeleczenia kanałowego

Nieprzeczytany postautor: mymy » 13 mar 2011, 19:50

Bardzo proszę :)
możliwe że kanał był wypełniany, ale takim białym materiałem o konsystencji śmietany? (tradycyjne to takie pomarańczowe "patyczki" z gutaperki)
Na razie widzę 2 wyjścia: zrobić zdjęcie pantomograficzne by wykluczyć ew. patologie, jak np. zatrzymane zęby, które również mogą powodować dolegliwości bólowe, dodatkowo można zrobić zdjęcie punktowe z narzędziem w kanale by zobaczyć jak kanał jest umiejscowiony w stosunku do średnicy korzenia (inne umiejscowienie sugeruje obecność dodatkowych kanałów). Oczywiście to wszystko hipotezy bo ciężko mi coś stwierdzić nie widząc tego lecz kolejnym wyjściem jest zaglądnięcie do zęba przez mikroskop, sprzęt taki ma duże powiększenie więc jeśli dodatkowy kanał istnieje prawie na pewno się go zobaczy.
Myślę że można zaproponować lekarzowi takie rozwiązania. Pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: PILNE!! bolący ząb mimo przeleczenia kanałowego

Nieprzeczytany postautor: feriste » 13 mar 2011, 21:40

to było wypełnienie takimi - jak dla mnie - włóknistymi "patyczkami" - które potem rozgrzanym "dłutkiem" były skracane do rozmiarów mojego zęba.
Nie wiem, czy to istotne, ale kilka dni temu, na może dwa dni - pojawiła mi się taka boląca "narośl" na podniebieniu/dziąśle za tą jedynką...

W najbliższą środę mam wizytę u dentysty i podsunę Pańskie pomysły. Jednak zastanawiam się, czy wszelka diagnostyka powinna odbywać się w ramach reklamacji tego kanałowego leczenia, czy będę za to normalnie płacić (za te dwa zatruwania zęba - musiałam zapłacić)...

Pozdrawiam serdecznie!!
feriste
 

Odp.: PILNE!! bolący ząb mimo przeleczenia kanałowego

Nieprzeczytany postautor: mymy » 13 mar 2011, 23:12

Jeśli ta narośl to początek tworzenia się przetoki (choć zwykle umiejscawia się od przedsionka) to znaczy że martwa miazga była obecna i doszło to przewlekłego zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, to tak, jak najbardziej trzeba to traktować jako reklamację. Ale to powie lekarz zaglądając do buzi.
ps.: a ile razy tymi włóknistymi "patyczkami" kanał był wypełniany? Pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: PILNE!! bolący ząb mimo przeleczenia kanałowego

Nieprzeczytany postautor: feriste » 17 mar 2011, 12:42

No cóż... Wczoraj byłam u dentysty. Miałam zrobione kolejne punktowe RTG... Podobnie, jak poprzednie - nie wykazało nic niepokojącego...

Zostało mi wyjęte to lekarstwo, które miałam do wczoraj i nie założono do kanału nic - tylko dziurę zalepiono fleczerem. I do poniedziałku mam obserwować. Pani dentystka stwierdziła, że może ten ząb reaguje na wszelkie lekarstwa... Ma się skonsultować z kolegami z kliniki i jak nic nie ustalą, to umówimy się na zabieg resekcji... ;/

Mimo tego, że kanale nie mam nic 0 to ząb nadal boli - teraz już nawet przy uśmiechu ;/
feriste
 

Odp.: PILNE!! bolący ząb mimo przeleczenia kanałowego

Nieprzeczytany postautor: mymy » 17 mar 2011, 22:53

Szkoda że nie mogę zobaczyć tego zdjęcia :( Resekcję robi się głównie przy przewlekłych zapaleniach tkanek okołowierzchołkowych, a te na zdjęciu widać ;/ Nie mam już pomysłów.
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: PILNE!! bolący ząb mimo przeleczenia kanałowego

Nieprzeczytany postautor: barteziontko » 04 gru 2013, 23:44

musisz usunac tego zeba, przeciez widzisz ze cala ta procedura to bzdura zabija cie a nie zrobia ci tego zeba, jeszcze nikt nikomu dobrze tego nie zrobil, nie badz naiwny, naciagna cie tylko na kase.
barteziontko
Początkujący
 
Posty: 2
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:27
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: pacjent
Kierunek studiów: pacjent
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: pacjent
Uczelnia: pacjent
Pracuję: Tak


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do Leczenie kanałowe

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

  • Reklama
cron