• Reklama
Największy i najlepszy katalog ślubny w sieci - Ślubnięci.pl

leczenie kanałowe/aparat orto

Pytania, obawy
Regulamin forum
CZYTAJ: Regulamin serwisu dentoforum.pl
  • Reklama

leczenie kanałowe/aparat orto

Nieprzeczytany postautor: arkadychemik » 28 cze 2012, 18:47

Witma serdecznie wszysrkich użytkowników. Jestem tutaj nowy :)

Mam ogromny problem. Rok temu przeszedłem reendo górnej szóstki (wcześniej była leczona przez 9 miesięcy !!! 8 lat temu). Było to dość dawno i na "kasę chorych" i jak wiadomo były to dość chałupnicze metody - bez mikroskopu bez RTG bez gutaperki. Przez okres tych lat było ok, konieczne było reendo bo korona zaczęła się sypać i kompozytem nie dało się już odbudować zęba.
Wracając do problemu, na ostatniej wizycie asystentka ortodonty oglądała zdjęcie RTG - panoramiczne i przyglądała się mojej kanałówce. Zauważyła zmianę (zaciemnienie) nad jednym z korzeni. Polecono mi zrobienie zdęcia punktowego, a następnie asystentka poszła do stomatologa skonsultować problem. Okazało się, że występują tam zmiany okołowierzchołkowe. Jestem już umówiony na wizytę do stomatologa, ale mam kilka pytań>

czy dentysta może wykonać mi powtórne reendo tego jednego kanału w ramach gwarancji ?
ząb jest w złym stanie technicznym - jedna ścianka i wklejony inlay, tak wiem nie da się go wyjąć, chyba że sam odpadnie albo się złamie...
Wyrwanie tego żeba oznaczało by dla mnie konieczność przesunięcia siódrmki i ósemki co wydłuży moje leczenie ostodontyczne, a jestem przygotowywany do operacji progenii bimaxillary - tak czy siak muszę wyrwać górne ósemki ale narazie się powstrzymuję.

Jakie mam rokowania ? Może zrobić resekcję ? najbardziej boję się tego przebicia przez koronę która jest kompowytowa.
Ogólnie to zapłaciłem kupę kazy za tego zęba no i szkoda trochę.

Pozdrawiam czekam na odpowiedź :)
arkadychemik
Początkujący
 
Posty: 4
Rejestracja: 28 cze 2012, 18:24
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Nie

Reklama

Odp.: leczenie kanałowe/aparat orto

Nieprzeczytany postautor: mymy » 29 cze 2012, 22:47

Witam,
kompetentna asystentka ;-) wątpię by ktoś się podjąć resekcji wierzchołków górnej 6. Warto zrobić reendo i porządnie wypełnić kanały. Następnie zacementować wkłady z włókna szklanego, odbudować na nich kikut zęba i na niego koronę. Tu pytanie do ortodonty: czy korona nie będzie przeszkadzać w leczeniu. Ewentualnie można odbudować koronę na tych wkładach materiałem kompozytowym a po leczeniu ortodontycznym oszlifować kompozyt pod koronę protetyczną.

Nie wiem czy po tylu latach ktoś uzna gwarancję.

Gdy nie ma ubytków poddziąsłowych rokowanie zawsze jest wyższe.
Pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: leczenie kanałowe/aparat orto

Nieprzeczytany postautor: arkadychemik » 30 cze 2012, 09:58

Hmmm ale moje reendo po którym zaczęło się coś dziać było robione rok temu. Wkłady korzeniowe nie wchodzą w grę, bo ząb się rozpadnie - gdyby była taka możliwość zrobili by to rok temu, a jednak został wklejony kompozytowy inlay. Poza tym co co wystaje ponad dziąsło to prawie nic, uznajmy, że został sam korzeń.
arkadychemik
Początkujący
 
Posty: 4
Rejestracja: 28 cze 2012, 18:24
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Nie

Odp.: leczenie kanałowe/aparat orto

Nieprzeczytany postautor: mymy » 30 cze 2012, 11:33

No w poprzednim poście nie napisał Pan że rok temu było robione reendo.. Skoro jest zmiana więc trzeba wykonać re-reendo i skoro minął rok to może leczenie gwarancyjne wypali. I nie rozumiem czemu gdy jest sam korzeń nie można użyć wkładu kiedy to właśnie wtedy wskazanie do jego użycia jest największe.
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak


Wróć do Leczenie kanałowe

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

  • Reklama