• Reklama
Największy i najlepszy katalog ślubny w sieci - Ślubnięci.pl

JEDYNKA, SKOMPLIKOWANE LECZENIE POMOCY!

Pytania, obawy
Regulamin forum
CZYTAJ: Regulamin serwisu dentoforum.pl
  • Reklama

JEDYNKA, SKOMPLIKOWANE LECZENIE POMOCY!

Nieprzeczytany postautor: s.kasia88 » 01 maja 2012, 20:28

Witam.
Może opiszę od początku moją sytuację z nieszczęsną lewą jedynką...
W weekend zaczęły boleć mnie 2 zęby- jedynka i górna siódemka... W poniedziałek z opuchniętą wargą i policzkiem udałam się do dentysty... Stwierdził, że ta opuchlizna raczej nie jest od jedynki... Zaczął od siódemki- od razu powiedział, że leczenie kanałowe jest konieczne, tak więc dał lekarstwo, fleczer i gotowe...
Następnie zabrał się do jedynki, która kiedyś już była robiona (zwykłe leczenie) jednakże plomba się ruszała i stwierdził, że był tam jakiś nie pamiętam nazwy ale coś w stylu wsiewu, psiewu... Zrobił jedynkę normalnie... Powiedział, że opuchlizna powinna zejść, a jeśli nie to mam dzwonić...
Następnego dnia- budzę się, twarz jeszcze bardziej opuchnięta, nadal czuję pulsowanie i ząb jest strasznie wrażliwy. Zadzwoniłam- kazał niezwłocznie przyjechać...
Pojechałam- zrobił RTG zęba, które za dużo mu nie powiedziało, zaczął stukać po zębach- okazało się ze jedynka najbardziej boli na stukanie. Tak więc rozwiercił mi ją znowu i powiedział, że to jednak sprawa miazgowa- zapalenie, powiedział, że jak rozwiercił to kanał jest już pusty, włożył igłę, wyczyścił kanał, czymś spryskał chyba sączek włożył i powiedział, że musimy podleczyć jedynkę (opuchlizna musi zejść) i kazał przyjść po tygodniu, czyli dzisiaj...
Udałam się, znów przeczyścił kanał coś tam porobił, włożył wacik, zakleił fleczerem i powiedział, że może znowu mnie zacząć boleć i jeśli będzie to mam wydłubać fleczer i wyciągnąć wacik...
Wróciłam do domu i znowu się zaczęło- czuję pulsowanie, ząb robi się strasznie wrażliwy, wydłubałam fleczer, po 2 godzinach pulsowanie i wrażliwość zęba nie ustaje... Więc dzwonie, kazał od razu przyjechać...
Nie wydłubałam sobie całości i dlatego nie czułam ulgi... I mam jakiś przewlekły stan zapalny i wszystko się nie wygoiło, dlatego zaczął boleć po zaklejeniu...
Teraz mam zęba otwartego- nie boli mnie nic... Ale pojawia się problem, ponieważ za tydzień wyjeżdżam i wracam na początku czerwca... Pytałam czy ząb może być tak długo otwarty, powiedział, że może być... Tak samo jak nie skończona siódemka (jest w niej czasowe wypełnienie i fleczer)
Jednak ja nie wiem, czy on mi prawidłowo leczy tego zęba i powoli zaczynam się bać, czy nie zostanę bez jedynki :(
Nie przepisał mi antybiotyku bo powiedział, że nie będzie niepotrzebnie organizmu zatruwał...
Stomatolog ma bardzo dobrą renomę, ale ja powoli zaczynam w niego wątpić :/ :(

Pomóżcie forumowicze, bo już zaczynam mieć powoli dosyć...

----------------------------------- Scalono post 01 maja 2012, 20:28 -----------------------------------

i jeszcze jedno pytanie... siodemke mam w trakcie leczenia... Jest w nim tymczasowe wypełnienie... Czy ten zab moze bolec?? Wczesniej czułam lekki bol przy nagryzaniu, a od jakiejs godiny czuje ze mnie boli... Czy to normalne??
s.kasia88
Początkujący
 
Posty: 6
Rejestracja: 30 kwie 2012, 22:58
Płeć: Kobieta
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: 1
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Reklama

Odp.: JEDYNKA, SKOMPLIKOWANE LECZENIE POMOCY!

Nieprzeczytany postautor: mymy » 02 maja 2012, 23:45

Witam,
szkoda że nie zaczęto od prostego badania jakim jest "opukanie" zębów...
Wszystko zależy jaki stan chorobowy towarzyszy tym zębom. Skoro pojawiła się opuchlizna (pech nieziemski, że w 2 zębach na raz) znaczy że będzie to ostry lub przewlekły zaostrzony proces zapalny ropny, co do 1 raczej ostry bo zdjęcie nic nie pokazało. Najlepiej w tym przypadku zostawić zęba otwartego by powstająca ropa miała ujście. Nie wiem czy była u Pani ropa bo w poście brak informacji. Antybiotyk daje się przy niewystarczającym lub braku drenażu ropy.
Wg mnie zostawić zęba otwartego na ponad miesiąc to stanowczo za długo. Skoro jest mało czasu mimo wszystko przepisałbym Pani antybiotyk by zmniejszyć stan zapalny i od razu zabrał się do leczenia kanałowego.
Z 7 trzeba zrobić podobnie skoro zaczyna boleć.
Pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: JEDYNKA, SKOMPLIKOWANE LECZENIE POMOCY!

Nieprzeczytany postautor: s.kasia88 » 03 maja 2012, 18:04

Bardzo dziękuję za odpowiedź :)
Co do ropy- nie otrzymałam informacji, czy była ropa w jedynce (albo i dentysta to powiedział, a ja z tego stresu nawet o tym nie wiem, ponieważ byłam w strasznym stanie udając się do gabinetu) Jednak, gdy poszłam drugi raz (wtedy kiedy ja zakleił fleczerem) coś wspomniał, że sączek jest czysty, więc to raczej nie był ropień, dlatego też dał fleczer do zęba(no ale sytuacja z bólem się powtórzyła i znów trzeba było go otworzyć). Kiedy twarz spuchła- naciskając buzię w okolicach nosa strasznie bolało- może ta informacja da lepszy obraz całej sytuacji.
Zastanawia mnie tylko to, ze twarz puchła w okolicach nosa, ust, a lekarz początkowo zrobił mi jedynkę normalnie(plomba była na łączeniu lewej i prawej jedynki) i czy jest możliwe, żeby już przy zwykłym leczeniu(po rozwierceniu) mógł nie zauważyć, że korzeń jest zaatakowany bakteriami i jest tam stan zapalny? (Moim zdaniem miejsce opuchlizny wskazywało na zapalenie jedynki,tym bardziej że też bolała) Druga rzecz- stomatolog rozwiercił mi jedynkę nie w miejscu plomby, a zrobił nową dziurę :wow: (na środku po wewnętrznej stronie, tusz przy podniebieniu) Czy nie powinien rozwiercić w poprzednio robionym miejscu?
Nie wiem co robić, ponieważ wyjeżdżam w niedzielę( a nie stać mnie by skończyć leczenie w Niemczech, ponieważ koszt wyniesie mnie 2x więcej niż w Polsce). Mojego dentysty nie ma do końca tygodnia... :/ Na antybiotyk chyba jest już za późno, bo w 2,5 dnia to wydaje mi się troszeczkę za mało... A wspominałam mu o planowanym wyjeździe jakieś 1,5 tygodnia wcześniej...
Proszę o informację o ewentualnych konsekwencjach jakie mogą wyjść gdy jedynka będzie otwarta na miesiąc czasu... I czy w przybliżeniu można określić jak duża jest możliwość powikłań?

Co do siódemki- teraz znów mnie nie boli, jedynie troszeczkę na nagryzanie... Ale chcę jutro zadzwonić do innego lekarza, opowiedzieć sytuację i może mnie przyjmie(wolę dmuchać na zimne, bo jeśli nie daj Boże rozbolała by mnie na dobre za granicą, to hooohoooo katastrofa :beczy: )

Kurcze nie jestem dentystą i niewiele wiem o stomatologii, ale biorąc rzecz na "chłopski rozum" mam pewne wątpliwości co do przeprowadzanego leczenia... Mogłabym odwołać wyjazd, ale wiązałoby się, to z dużymi problemami...
Dlatego zasięgam tutaj opinii, wiem, że nie łatwo jest oceniać stan rzeczy przez sam opis, ale bardzo proszę o pomoc!
Pozdrawiam serdecznie :)

----------------------------------- Scalono post 03 maja 2012, 18:04 -----------------------------------

Chciałam jeszcze dodać, że ta jedynkę odczuwam inaczej, nie boli, ale takie mam wrażenie jakby się ruszała, nie umiem tego konkretnie opisać... To objaw stanu zapalnego? Nie wypadnie mi ząb? Nie będę szczerbata? :PP

I jeszcze chciałam zapytać, czy ta jedynka po leczeniu kanałowym może po jakimś czasie ściemnieć?? Lekarz powiedział, że tak, ale jeśli cała martwa miazga nie zostanie wyciągnięta, a w moim przypadku podobno oczyścił ja i nie powinno być problemu...

Najbardziej wkurza mnie to, że nie mogę np. normalnie zjeść kromki chleba, ponieważ mam dziurę, a nie chcę żeby coś tam nalazło i muszę wszystko kroić na kawałki :roll: wrrr...

Jej ale się rozpisałam... :)
s.kasia88
Początkujący
 
Posty: 6
Rejestracja: 30 kwie 2012, 22:58
Płeć: Kobieta
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: 1
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Odp.: JEDYNKA, SKOMPLIKOWANE LECZENIE POMOCY!

Nieprzeczytany postautor: mymy » 03 maja 2012, 23:42

s.kasia88 pisze:Zastanawia mnie tylko to, ze twarz puchła w okolicach nosa, ust, a lekarz początkowo zrobił mi jedynkę normalnie(plomba była na łączeniu lewej i prawej jedynki) i czy jest możliwe, żeby już przy zwykłym leczeniu(po rozwierceniu) mógł nie zauważyć, że korzeń jest zaatakowany bakteriami i jest tam stan zapalny?

ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie...

s.kasia88 pisze:Druga rzecz- stomatolog rozwiercił mi jedynkę nie w miejscu plomby, a zrobił nową dziurę :wow: (na środku po wewnętrznej stronie, tusz przy podniebieniu) Czy nie powinien rozwiercić w poprzednio robionym miejscu?

zależy jaki był cel, jeśli wymiana wypełnienia to w tym samym miejscu, jeśli strepanowanie zęba dla przyniesienia ulgi - od podniebienia.

s.kasia88 pisze:Proszę o informację o ewentualnych konsekwencjach jakie mogą wyjść gdy jedynka będzie otwarta na miesiąc czasu... I czy w przybliżeniu można określić jak duża jest możliwość powikłań?

nie da się jednoznacznie określić. Będzie musiała Pani po każdym posiłku dokładnie wszystko z zęba wydłubywać
s.kasia88 pisze:Chciałam jeszcze dodać, że ta jedynkę odczuwam inaczej, nie boli, ale takie mam wrażenie jakby się ruszała, nie umiem tego konkretnie opisać... To objaw stanu zapalnego? Nie wypadnie mi ząb? Nie będę szczerbata? :PP
..
możliwe że to przez ropę.

s.kasia88 pisze:I jeszcze chciałam zapytać, czy ta jedynka po leczeniu kanałowym może po jakimś czasie ściemnieć?? Lekarz powiedział, że tak, ale jeśli cała martwa miazga nie zostanie wyciągnięta, a w moim przypadku podobno oczyścił ja i nie powinno być problemu...

tak jak powiedział lekarz, prawidłowym leczeniem zmniejsza się ryzyko przebarwiania do minimum.

Skoro ma Pani teraz zęba otwartego i opuchlizna zeszła warto choćby jakiś środek leczniczy włożyć do kanału i założyć tymczasowe wypełnienie, rozpocząć już regenerację okolicznych tkanek i odciąć kanał od warunków jamy ustnej, gdzie bytuje ogromna ilość bakterii. Pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: JEDYNKA, SKOMPLIKOWANE LECZENIE POMOCY!

Nieprzeczytany postautor: s.kasia88 » 04 maja 2012, 00:07

Tak początkowo wymienił wypełnienie( w tym samym miejscu co było wcześniejsze) ale dzień później kiedy ząb spuchł rozwiercił od strony podniebienia w nowym miejscu... Głównie chodzi mi o to, czy było to konieczne, żeby robić drugą dziurę w jednym zębie...
Ja osobiście nie zauważyłam żadnego wycieku ropy z tego zęba.
Właściwie to ja praktycznie w ogóle nie łączę jedynki z jakimkolwiek pożywieniem, ale fakt- co chwilę płuczę, żeby dziura się nie zatkała- co niestety jest trochę uciążliwe :/
A czy po włożeniu lekarstwa i założeniu fleczera nie rozboli mnie znowu ząb?
Po tym co przeszłam z tymi 2 zębami panicznie boję się, że znowu zacznie coś boleć, puchnąć... Do tej pory nie przeżyłam takiej traumy związanej z zębami, a właściwie pierwszy raz czułam tak ogromny ból którego nie dało się wytrzymać.
A czy jest możliwe, że po takim czasie(po miesiącu) kiedy udam się do dentysty z dokończeniem jedynki może mi powiedzieć, że ząb nadaje się do ekstrakcji?? :zalamka:
s.kasia88
Początkujący
 
Posty: 6
Rejestracja: 30 kwie 2012, 22:58
Płeć: Kobieta
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: 1
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Odp.: JEDYNKA, SKOMPLIKOWANE LECZENIE POMOCY!

Nieprzeczytany postautor: mymy » 04 maja 2012, 23:26

Skoro była już opuchlizna raczej od razu trzeba było otworzyć ząb od podniebienia a nie zaczynać od wypełnienia, tyle że nie widziałem Pani więc to tylko założenie.

s.kasia88 pisze:A czy po włożeniu lekarstwa i założeniu fleczera nie rozboli mnie znowu ząb?

teoretycznie nie powinien skoro był już tyle czasu otwarty.

s.kasia88 pisze:A czy jest możliwe, że po takim czasie(po miesiącu) kiedy udam się do dentysty z dokończeniem jedynki może mi powiedzieć, że ząb nadaje się do ekstrakcji??

raczej nie, chodzi głównie o dostęp do jamy zęba bakterii z jamy ustnej.
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: JEDYNKA, SKOMPLIKOWANE LECZENIE POMOCY!

Nieprzeczytany postautor: s.kasia88 » 05 maja 2012, 01:08

Opuchlizna już była i to dość spora, usta miałam 2 większe, policzek w okolicy nosa również...
Stomatolog chyba założył, że opuchlizna nie jest od jedynki, dlatego zrobił go początkowo normalnie...
Jedynka będąc tydzień otwarta, po założeniu fleczera zaczęła znowu boleć, dzisiaj jest 11 dzień jak ząb jest otwarty i jeszcze teraz naciskając palcem w okolicach nosa czuję lekki ból.
Jutro udaję się do stomatologa, zobaczymy co powie...
W niedzielę wyjeżdżam i mam nadzieję, że po powrocie moja przygoda z jedynką i siódemką się dobrze skończy :)

Bardzo dziękuję za odpowiedzi na wszystkie nurtujące mnie pytania :) I dodam, że pisałam również na innych forach w celu zasięgnięcia opinii i TYLKO tutaj otrzymałam odpowiedź, na resztę forach mnie, że tak powiem olali... Więc chylę czoła i jeszcze raz dziękuję :)
s.kasia88
Początkujący
 
Posty: 6
Rejestracja: 30 kwie 2012, 22:58
Płeć: Kobieta
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: 1
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do Leczenie kanałowe

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości

  • Reklama
cron