• Reklama
Największy i najlepszy katalog ślubny w sieci - Ślubnięci.pl

przetoka w zebie leczonym kanalowo

Pytania, obawy
Regulamin forum
CZYTAJ: Regulamin serwisu dentoforum.pl
  • Reklama

przetoka w zebie leczonym kanalowo

Nieprzeczytany postautor: Vera » 17 kwie 2012, 19:54

Witam
Mam problem z 5 tka gorna .Kilkanascie lat temu leczona kanalowo , wypelniona cwiekiem ( z tworzywa czy metalu ) na ktorym zostal odbydowany zab z kompozytu .
Kilka miesiecy temu zrobila mi sie przetoka na zewnatrz dziasla , mam twarda banke na dziasle.
Endodonta po zrobienu zjeciu rtg powiedzia mi o stanie zapalnym okolowierzcholkowym i nawet ze i zatoki szczekowej , bo zab siedzi wysoko ( w zatoce nawet ). Mam wybor albo jeszcze raz leczyc kanal ( co komplikuje fakt ze tkwi tam cwiek )albo operacja- epicoectomy .
Ponowne leczenie kanalu to grozba jego pekniecia i zab do usuniecia, a koszty leczenia i ogromne-ktore i tak musialabym poniesc .Boje sie ,ze to moze nie wyleczyc mi stanu zapalnego kosci i do tego jeszcze zatoki .
Czy Operacja - sciecie wierzcholka moze cos dac wiecej ?.Smiertelnie sie jej boje ze wzgledu na bliskosc zatoki szczekowej. Mysle ze lekarz oczysci mi kosc .Ale moje pytanie jest czy taka operacja grozi mi powiklaniami zatoki szczekowej , bo to martwi i przeraza mnie najbradziej ?.Co moze lekarz uszkodzic w zatoce szczekowej (zab jest strasznie blisko i do tego ten stan zapalny )
Co sie moze stac po takie operacji korzenia , czy zatoka sie wygoi.?jakie to ryzyko ?
Nie wiem co lepsze ponowne( to byloby trzecie ) przeleczanie czy operacja ? Jestem przerazona .Prosze mi pomoc ocenic sytuacje
Dziekuje
Vera
Początkujący
 
Posty: 4
Rejestracja: 17 kwie 2012, 19:17
Płeć: Kobieta
Jestem: Inna osoba
Tytuł / Specjalizacja: "-"
Kierunek studiów: "-"
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: "-"
Uczelnia: "-"
Pracuję: Tak

Reklama

Odp.: przetoka w zebie leczonym kanalowo

Nieprzeczytany postautor: mymy » 17 kwie 2012, 22:56

Witam,
to czy ząb na prawdę tkwi w zatoce a nie tylko rzutuje się na nią, pokaże tomografia albo rezonans, jednoznacznie w 100% z RTG nie da się tego odczytać. W zatoce nie da się nic uszkodzić - jest pusta, wyścielona błoną śluzową, którą może spotkać ewentualny stan zapalny.
Nie widząc zęba i nie mając pojęcia co jest w nim i na czym cementowane, ciężko mi jednoznacznie odpowiedzieć. Jeśli kanał nie jest za szeroko opracowany a lekarz mógłby się tego podjąć to można spróbować ponowne leczenie endodontyczne. Resekcję wierzchołka zrobi pewno chirurg więc będzie się znał na rzeczy i na pewno na tyle wyczyści ranę że zminimalizuje możliwe powikłania. Musi Pani wybrać zabieg droższy ale mniej inwazyjny czy tańczy ale bardziej inwazyjny. Najlepiej porozmawiać szczerze z tym endodontą. Zapytać go też z jakiego powodu jest ta przetoka: kanał nieprawidłowo przeleczony czy może występuje kanał dodatkowy? Przy kanale dodatkowym lepsze będzie chyba ponowne endo.
Pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: przetoka w zebie leczonym kanalowo

Nieprzeczytany postautor: Vera » 17 kwie 2012, 23:37

Zabieg bedzie robil chirurg eddodonta .Nie wiem jakia jest przyczyna zapalenia wierzcholka korzenia ,ale wiem ze kanal byl leczony dwukrotnie w przeszlosci ok 20 lat temu i tez raz powodem bylo zapalenie wierzcholka -wtedy leczonono za pomoca jonoforezy .Przypomnialam sobie ,ze chirurg wspomnial cos patrzac nba zdjecie ,ze kanal jest dosc szeroki .Na pewno tkwi w nim metalowy "gwozd " na ktorym odbudowano mi cala korone z kompozytu ok 20 lat temu wylaczajac go ze zgryzu .Przetoka moga sie zrobic z dwoch powodw - tak twierdzil dentysta ktory mnie kierowal , ze zab sie sie uszczerbil wokol korony i moze to spowodowalo stan zapalny i w rezulatacie przetoke , po drugie mogla to byc chora zatoka szczekowa .Powiem tak , przetoka to sprawa zadawniona , przenosilam stan zapalny wierzcholka , zwlekalam i ludzilam sie
Chce wybrac zabieg ktory da wieksze szanse na uratownie zeba.Nic nie wiem o dodatkowym kanale , ale wiem, ze ten juz opracowany , ktorego oceniano dwa razy , ze wyglada na dobrze opracowany i stabilny w kosci . tylko ten wierzcholek .
Drozszy jest sposob endo ! Duze szanse ze i tak dojdzie do operacji epicoectomy .
Jednego nie wiem , czy po epicoectomy jest jeszce potem jakas szansa na ratunek zeba , gdyby bylo cos nie tak po jej zrobieniu .Swoja droga paskudna operacja .
Vera
Początkujący
 
Posty: 4
Rejestracja: 17 kwie 2012, 19:17
Płeć: Kobieta
Jestem: Inna osoba
Tytuł / Specjalizacja: "-"
Kierunek studiów: "-"
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: "-"
Uczelnia: "-"
Pracuję: Tak

Odp.: przetoka w zebie leczonym kanalowo

Nieprzeczytany postautor: mymy » 18 kwie 2012, 22:42

lepiej pisać resekcja wierzchołka zamiast tych łacińskich nazw ;)
No to właśnie ta resekcja jest szansą na uratowanie zęba! potem to już tylko walka z raną i niedopuszczenie do zakażenia.
Pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: przetoka w zebie leczonym kanalowo

Nieprzeczytany postautor: Vera » 19 kwie 2012, 18:03

:) Witam
Wiem ,ze mam do czynienia z fachowcem .Pisze , poslugujac sie lacina bo mieszkam w Kanadzie a oni uzywaja tych nazw w rozmowach i pismie .I niestety nie lezy w ich interesie szczegolowo informowac pacjentow.A problemy z zebami zaczely byc moja zmora.Stad moja wizyta na forum.Potem czeka mnie jeszcze operacyje usuwanie niewyznietej w calosci ( sporej )osemki ( na razie jednej).Do tego korzeniami przylega do nerwu (widok na rtg panoramicznym ).Chirurg nastraszyl mnie , ze moze mi sparalizowac czesc twarzy ; dolna warge i policzek po usunieciu(jako skutek usuwania ) ..dodal ze tego typu operacyjne usuwanie osemki jest nabardziej dramatyczne (bol ,duza rana no i moj wiek itd ), bo moge tracic siodemke rowniez ;|.Ucieklam w panice z placzem po tych slowach .Ale wiem , bede musiala wrocic :zalamka:
I nie wiem co mnie czeka
Rowniez pozdrawiam
Vera
Początkujący
 
Posty: 4
Rejestracja: 17 kwie 2012, 19:17
Płeć: Kobieta
Jestem: Inna osoba
Tytuł / Specjalizacja: "-"
Kierunek studiów: "-"
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: "-"
Uczelnia: "-"
Pracuję: Tak

Odp.: przetoka w zebie leczonym kanalowo

Nieprzeczytany postautor: mymy » 22 kwie 2012, 18:03

Jeśli chodzi o brzęk, ranę itp. to niestety duże będą. Te inne powikłania są możliwe ale proszę się ich tak nie bać, lekarz musi o nich wszystkich powiedzieć żeby Pani wyraziła zgodę na zabieg. Na pewno będą uważać by żadnych powikłań nie było.
Głowa do góry, jak powiedzieli że trzeba usunąć to trzeba.
pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: cd przetoka w zebie leczonym kanalowo

Nieprzeczytany postautor: Vera » 08 maja 2012, 07:39

Dzieki za slowa otuchy :pocieszacz: .
Chirurg moze mnie poinformowac , ale z moja decyzja czy bez niej, zab bedzie musial byc ewakuowany z "geby" czy mi sie podoba czy mnie .Inaczej da mi tak popalic ,ze ...a nie chce wiedziec jak .Bo ktos mi podsunal histore o naglej smierci po ciezkim usuwaniu osemki :shock:
To wlasnie widmo powiklan , zwala mnie z nog ( mam powiedziane 10 procent szans na niepowodzenie )A to medycyna 10% ! to duzo !
Pozdrowienia

----------------------------------- Scalono post 08 maja 2012, 07:38 -----------------------------------

Witam
Jestem od tygodnia po resekcji korzenia gornej piatki.Wszystko bylo w miare dobrze 5 dni .Teraz nad zebem zrobila sie duza bania i zaczela wyciekac ropna wydzielina spod dziasla ;| .Zaczelam zazywac antybiotyk , jakis TEVA -PENICYLINA 300 mg co 6 godz .Nie wiem czy to pomoze czy nie za malo !. Co sie stalo ?? ropna wydzielina pojawila sie nawet w dziurkach po szyciu nicmi chirurgicznymi (bo sie rozpuscily ) Boje sie jak diabli o zeba - jeszcze zacznie sie ruszac , dziaslo czerwone obrzmiale i ta banka :beczy: .Czym to przeplukiwac i czy w ogole plukac. Przeraza mnie to smiertelnie ....
Pozdrawiam

----------------------------------- Scalono post 08 maja 2012, 07:39 -----------------------------------

Dodam ,ze antybiotyk zapisal mi chirurg na wszelki wypadek ...tylko nie wiem czy ten wypadek to nie cos gorszego
Vera
Początkujący
 
Posty: 4
Rejestracja: 17 kwie 2012, 19:17
Płeć: Kobieta
Jestem: Inna osoba
Tytuł / Specjalizacja: "-"
Kierunek studiów: "-"
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: "-"
Uczelnia: "-"
Pracuję: Tak

Odp.: przetoka w zebie leczonym kanalowo

Nieprzeczytany postautor: mymy » 08 maja 2012, 15:49

koniecznie trzeba wrócić na kontrolę, potrzebna jest toaleta rany.
Pozdrawiam
Nie należy lekceważyć drobnostek bo od nich zależy doskonałość. Michał Anioł.
Awatar użytkownika
mymy
Administrator
 
Posty: 1688
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:18
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Lekarz dentysta
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: Lekarsko-Dentystyczny
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: Zabrze
Uczelnia: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Pracuję: Tak

Odp.: przetoka w zebie leczonym kanalowo

Nieprzeczytany postautor: tomaszpionek » 04 paź 2017, 14:49

Moim zdaniem lepiej sie na to zgodzić. Bądź co bądź od stanu zebów zależy często stan ogólny osoby. Zwlekając można pogorszyć jeszcze ten stan...

------
sala weselna lublin
tomaszpionek
Początkujący
 
Posty: 1
Rejestracja: 04 paź 2017, 10:35
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: -
Kierunek studiów: -
Rok studiów: -
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Odp.: przetoka w zebie leczonym kanalowo

Nieprzeczytany postautor: maddie-90 » 04 paź 2017, 22:29

Mama idzie właśnie na zabieg przetoki u endodonty, nie można zwlekać bo to się tylko pogarsza...
maddie-90
Początkujący
 
Posty: 1
Rejestracja: 04 paź 2017, 21:46
Płeć: Kobieta
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: mgr
Kierunek studiów: -
Rok studiów: Studia ukończone
Miasto uczelni: -
Uczelnia: -
Pracuję: Tak

Odp.: przetoka w zebie leczonym kanalowo

Nieprzeczytany postautor: Macjejek » 05 sty 2019, 05:46

super jest to forum. wszystko opisane
Awatar użytkownika
Macjejek
Początkujący
 
Posty: 8
Rejestracja: 04 sty 2019, 07:26
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Technik dentystyczny, wykładowca
Tytuł / Specjalizacja: nie podam
Kierunek studiów: nie podam
Rok studiów: 5
Miasto uczelni: nie podam
Uczelnia: nie podam
Pracuję: Tak

Odp.: przetoka w zebie leczonym kanalowo

Nieprzeczytany postautor: Marian434ee3 » 17 sty 2019, 12:23

Tak samo uważam że te forum jest po prostu rewelacyjne.Wszystko jest napisane bardzo dobrze.

________________________________________________________________________
one night
Marian434ee3
Początkujący
 
Posty: 1
Rejestracja: 17 sty 2019, 12:20
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Uczeń
Tytuł / Specjalizacja: historia
Kierunek studiów: warszawa
Rok studiów: 1
Miasto uczelni: warszawa
Uczelnia: histroir
Pracuję: Tak

Odp.: przetoka w zebie leczonym kanalowo

Nieprzeczytany postautor: mariusz32 » 09 lut 2019, 11:42

Ja słyszałem że przetoka w zębie leczonym kanałowo zawsze bardzo boli. Jeśli bym się mylił to bardzo proszę mnie poprawić.

_______________________________________
sklepmonagro.pl
mariusz32
Początkujący
 
Posty: 1
Rejestracja: 09 lut 2019, 11:38
Płeć: Mężczyzna
Jestem: Pacjent
Tytuł / Specjalizacja: historia
Kierunek studiów: warszawa
Rok studiów: 2
Miasto uczelni: warszawa
Uczelnia: warszawa
Pracuję: Tak


Wróć do Leczenie kanałowe

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości

  • Reklama
cron